Kanada’nın Ontario kentinde “Çevre Koruma Vakfı” tarafından hazırlanan raporda özellikle kadınların rağbet ettiği kozmetik ürünlerinde çok sayıda kimyasal madde bulunduğu açıklandı.
Kadınların vazgeçilmezlerinden olan makyaj ürünlerinin insan sağlığını tehlikeye atabilecek derecede kimyasal maddeler içerdiğini ortaya koyan rapor “Environmental Defense Fund” (Çevre Koruma Vakfı) tarafından yayınlandı. Kozmetik ürünlerinde arsenik ve nikel gibi çok sayıda kimyasal madde bulunduğu açıklandı.
Raporda aralarında dünyaca ünlü markaların da bulunduğu firmaların zehirli kimyasal maddeler kullandığı belirlendi. İçinde pudra allık rimel far göz kalemi parlatıcı ve rujun da bulunduğu 49 ürün testen geçirildi.
Ürünlerde sağlık riski oluşturan arsenik kadmiyum kurşun civa nikel ve selenyumun maddelerinin oranları araştırıldı. Sonuçta kozmetik ürünlerinde cıva dışındaki tüm diğer maddelerin bulunduğu tespit edildi.
Tüm ürünlerde nikele rastlanırken kurşun ikinci sırada yer aldı. Kozmetiklerde rastlanılan kimyasal ürünlerin saç dökülmesi başağrısı kusma böbrek veya hafıza zorunları gibi pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabileceğine dikkat çekildi.