Yeni bir liposuction yöntemi olan “Aqualipo” diyet ve sporla bir türlü erimeyen inatçı yağ kütlelerini hedef alıyor. Almanya ve Amerika’dan sonra ilk defa Türkiye’ye getirilen tekniği Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul anlattı.
Aqualipo nedir?
Aqualipo en son geliştirilmiş bir liposuction teknolojisi olup spor veya diyet ile bir türlü eritilemeyen yağların özel bir basınçla püskürtülen su (serum) ile bulundukları ortamdan gevşetilip alınması prensibine göre çalışır. Geleneksel liposuction tekniklerine göre deri altındaki damar ve sinirler büyük oranda koruduğu için daha az şişlik ve morluğa neden olur böylece kişinin daha hızlı iyileşmesini sağlar.
Aqualipo'dan kimler faydalanabilir?
Diyet ve egzersize rağmen vücudunda bir türlü eritilemeyen yağları bulunan ve bu yağlardan estetik olarak şikayetçi olan kişilere uygulanabilir. Aşırı kilolu ve obez kimseler için ya da hızlı kilo vermeler veya gebelik sonrası derisinde sarkmalar olan kimseler için de uygun bir yöntem değildir. Aqualipo; kol uyluk diz ve erkeklerde fazla yağlı göğüsler(jinekomasti) boyun karın yan bel bölgeleri (özellikle düşük bel pantolon giyenlerin korkulu rüyası) gibi alanlar liposuctiona en iyi yanıt alınan bölgelerdir.
Aqualipo nasıl çalışır?
Öncelikle 2-3 mm'lik kanüller aracılığıyla deri altına püskürtülen basınçlı suyun yağ dokusunu jel haline getirmesi sağlanır. Bu işlem vücut alanının genişliği göz önüne alınırsa en fazla 30-45 dakika kadar sürer. Ardından fazla beklenmeden bir yandan aynı basınçlı su püskürtülürken aynı anda da aspirasyon işlemi yapılarak püskürtülen su ve jel halini almış yağ dokusu dış ortama alınır.
Aqualipo sonrası iş ve sosyal hayattan ne kadar uzakta kalacağım?
Sıklıkla lokal anestezi kullanıldığı için aqualipo ile yapılan liposuction sonrası 1 saatlik istirahat yeterli olacaktır. Ardından araba kullanılabilecek kadar normal hayattan koparmayacak bir işlemdir.
Yöntemin diğer avantajları neler?
Aqualipo ile elde edilen yağ hücrelerinin kalıcılığı oldukça yüksektir. Çünkü; geleneksel liposuction tekniklerinden çok daha az miktarda sıvının operasyon öncesinde yağ dokusu içine verildiğini ve bunun da çok fazla beklenmeden hemen dış ortama alındığını düşünürsek daha az hücre içi ve hücreler arası mesafede kalan sıvı geleneksel liposuction'lardan farklı olarak su ve yağın birbirinden ayrıştırılması için gereken santrifüj işlemine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Nitekim santrifüj işlemi yağ hücrelerinin yaşayabilirliğini büyük oranda bozmaktadır.
Sonrası tekrar kilo alımı olur mu?
Erişkin vücudu çocukluk döneminden sonra yeniden yağ hücresi üretmez. Kilo aldığımız zaman ise sadece var olan yağ hücrelerinin hacmi büyür. Aqualipo kalıcı olarak yağ hücrelerini yok eder ve liposuction uygulanmış bölgede tekrar yağ hücresinin oluşması imkansızdır. Fakat liposuction uygulanmamış bölgelerde normalde de oluşma ihtimali var olan yağlanmanın yaşam ve beslenme stili değiştirilmediği takdirde ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu yüzden biz tüm hastalarımıza liposuction ile iyi bir sonuç almış olsak dahi spor ve sağlıklı beslenmeyi yaşamlarının bir parçası haline getirmelerini öneriyoruz.