Tırnaklarınız kırılıyor ve saçınız dökülüyorsa nedeni biotin eksikliği olabilir. Bu durumda süt karaciğer ve ceviz ağırlıklı beslenmelisiniz
Saçlarınız dökülüp kırılıyor mat görünüyorsa tırnaklarınız kırılıyor ve burnunuzun etrafında egzama oluyorsa nedeni biotin ani vitamin H eksikliği olabilir! Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; biotinin önemini anlattı:
Biotin; yağ ve karbonhidrat metabolizmasında rol oynayan suda eriyen bir vitamindir. Gıdalar yoluyla alınabileceği gibi bağırsak bakterileri de vücudumuza gerekli olan biotini sağlamaktadır.

GENETİK OLABİLİR
Biotin eksikliği doğumsal olabilir ya da sonradan gelişebilir. Doğumsal biotin eksikliği genetik kökenlidir. Bebeklerde saç dökülmesi saçlarda kırılganlık tırnaklarda soyulma ekzematöz bulgular bulunurken; ileriki haftalarda nörolojik bozukluklar buna eklenir.
Beslenme alışkanlığınızda biotin bakımından yoğun olan gıdalara yönelin. Süt karaciğer ceviz tahıllar soya fasulyesi ve yumurta; biotin bakımından yoğun olan gıdalardır.

ÇİĞ YUMURTA YEMEYİN!
Çiğ yumurta tüketilmesi biotin eksikliğinin en önemli nedenidir. Yanık hastaları epilepsi ilaçları kullanan hastalar gebeler uzun süreli antibiyotik tedavisi alan kişiler yoğun alkol tüketenler ve lohusalar biotin eksikliği açısından riskli kişilerdir. Sigara da kadınlarda biotin yıkımını artırır.a