Siyah noktalar cilt üzerinde bulunan noktaları kir yağ ve pislik gibi nedenlerde dolayı içi dolarak siyah nokta haline alması halidir. Genel itibari ile burun elmacık kemiği ve alın çevresinde görülmektedir. Bu noktalardan kurtulmanın bilinen en kolay ve zahmetli yolu deriyi sıkarak gözeneğin içerisindeki pisliği dışarı çıkarma işlemidir. Fakat bu yöntem hem acı verir hem derinin deforme olmasını sağlmaktadır. Bu sebeple acısız kolay ve basit bir şekilde siyah noktalardan kurtulmak için neler yapabiliriz hangi yöntemleri kullanabiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

Siyah Nokta Bantları

Tıbbi malzeme satılan yerlerden ve eczanelerde temin edebileceğiniz bu bant sayesinde siyah noktaların üzerine yapıştırarak bir süre sonra çıkardığınız siyah noktalarınız yeterince derin değilse çıkacaktır. Bu yöntem siyah noktalara karşı uygulanabilecek en basit yöntemdir. Eğer bu yöntem işe yaramazsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.
Buhar Banyosu

Siyah noktalar zamanla katı bir hal aldığından dolayı buhar sayesinde yumuşatarak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yada aşağıda anlatacağımız işlemleri güzel bir sıcak banyodan sonra da gerçekleştirebilirsiniz.
Öneri 1:

Yarım su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek kaynatın. Kaynamış olan bu karışımı bir kaba koyarak kucağınıza alın. Büyük bir örtüyü başınızın ve kabın üzerinde tutarak kaptan gelen buharı yüzünüze doğru gelmesini sağlayın. 15 dakika süre ile yapacağınız bu işlemden sonra yüzünüzü sabunlayın.