Ortalama olarak altı farklı yüz tipi vardır. Acaba sizinki hangisi? Makyaj yapmak sanat işidir. Ortaya iyi bir sonuç çıkarabilmek için mutlaka bilinmesi gereken hususlar vardır. Bunların başında yüz şeklinizi tanımak gelir.


Oval yüz

Oval yüz kusursuz yüz şekli olarak kabul edilir. Üç parça olarak ele alındığında yanakların alna ve çeneye göre çok daha büyük olduğu görülür. Oranlara dikkat edildiği ve aşırıya kaçılmadığı sürece bu yüze hemen hemen her türde makyaj gider.

Kare yüz

Keskin hatlara olan kare yüz derli toplu bir yüz tipidir. Yukarıdan aşağıya alın yanaklar ve çene olmak üzere üç bölümün hepsi de birbirine eşittir. Çene hatlarını yumuşatacak şekilde hafif ve dairesel hareketlerle makyaj uygulanmalıdır.

Kalp yüz

Kalp şeklinde ya da ters çevrilmiş üçgen şeklindeki yüzün büyük bölümünü alın oluşturur. Genel olarak kenarlara doğru yumuşayan ve dikey çizgiler halinde uygulanan bir makyaj yüzün sönük kalan alt bölümünü dengelemeye yardımcı olur.

Üçgen yüz

Üçgen yüz gerçekten uzundur. Yüzün alt kısmı (çene) en büyük bölümünü oluşturur. Uzun yüzlere makyaj yapılırken izlenebilecek tavsiyeler:
- İki kat yapılan makyaj yüzün uzun görünümünü azaltır.
- Hafif makyaj uzun yüzü daha da uzun gösterir.
- ‘Kedi gözü’ makyajı yüzün uzun görünümünü daha doğal hale getirir çünkü yüzü daha büyük gösterir.

Dikdörtgen yüz

Kare yüz dikdörtgen yüzün kısasıdır. Alın yanaklar ve çene aşağı yukarı aynı büyüklüktedir. Alın ya geniş ya da dar olur. Kardeşi olan dikdörtgen yüzdeki ile aynı nedenlerden ötürü hafif ve dairesel hareketlerle uygulanan makyaj bu yüz tipine son derece iyi gider.

Yuvarlak yüz

Yuvarlak yüz oval yüzle büyük ölçüde benzerlik taşır. Bu yüzün küreye yakın şeklini hafifletmek için yuvarlak yüzde düz çizgilerle ya da keskin açılarla uygulanan makyaj tercih edilmelidir. Siyah veya haki yeşili gibi yoğun renkler de son derece iyi sonuç verir.

Genel tavsiye

Yüzün orta bölümüne soluk renkler uygulanması gözleri olduğundan daha büyük gösterir.

Şeffaf tonlarla uygulanan bir makyaj çok daha iddiasız bir görünüm verir.

Hafif makyaj küçük gözlere belirginlik kazandırır.

Yüzün orta kısmına uygulanan yoğun makyaj burnu olduğundan daha kısa gösterir.