Güzel saçın kaynağı sağlıktır – içte dışta iyilik hissi. Sağlık vücuden aklen ve ruhen iyi durumda olma hali diye tarif edilir. Özünde sağlık varlığımızın bu kavramları arasındaki denge halidir. Vücut akıl ve ruhumuz biri birileri ile bağlantılıdır ve biri birilerinden ayrı değildirler. Ruh aklımız ve vücudumuz tarafından ortaya konan enerji ve bilgiyi bilinçlilik olarak dışa yansıtır. Siz düşündüğünüz yediğiniz ve yaptığınızın toplamısınız. Bu etkinliklerin toplamı sizin sağlık görüntünüzü oluşturur.
Eğer öğünleri atlıyorsanız alkol alıyorsanız egzersiz yapmıyorsanız bir amacınız yoksa karamsarsanız yaşam tarzınızda zehirler ve ilişkiniz varsa ve manevi inançlarınız yoksa bir takım olumsuzluk riskleri ile karşı karşıyasınız demektir. Bağışıklık ve sinir sistemi işlev bozuklukları; hormonal rahatsızlıklar; kalp akciğer ve karaciğer hastalıkları; ve kanser – bunlar bizi sağlığımızı ve sırası ile saç ve cildimizi etkileyebilecek hastalık çeşitlerinden sadece bazılarıdır. Bu konu kendi başına ciltler doldurabilir.

Bununla beraber ben zihni vücut fizyolojisini besleyen ve bunun devamı olarak saçınızın sağlığını (aynı zamanda cildiniz tırnaklarınız ve dişlerinizin) geliştiren doğal ve hayatı destekleyen uygulamalar ı ortaya koymaya çabalayacağım. Her şeye rağmen saç sizin bir parçanızdır ve sağlığı oluşturmak için zihni-bedensel yaklaşımı birleştirmek için öne sürülen bir görüş de her şeyin – vücudumuzdaki ve evrendeki her düşünce her eylem her atom ve her molekül – biri biri ile ilişkili olduğu ve devamlı bir değişimin içinde olduğudur.