Saç ın kesilebileceği sadece dört şekil vardır - ve bunları bir defa öğrendiğinizde mümkün olan her saç kesimi nin basitçe bunların bir karşımı olduğunu anlayacaksınız.
Bunlar küt kesim (hepsi aynı uzunluk ta) katlı kesim (kenarlar boyunca açılı veya demetler halinde) kademeli katlar (kısadan uzuna katlar) ve tek tip katlar dır (uzunlukları eşit olan katlar). Çok basitçe küt ve katlı kesimler sağlamlık ve ağırlık verir. Katlı biçimler hafiflik dolgunluk ve hacim e olanak verir.
Küt Kesim
Bob stil de denen bu saç kesimi modern bir klasiktir! Küt kesimler i kısa orta uzun düz dalgalı ve kıvırcık olsun her saç tipi ne uygulanabilir. Bütün uzun luklar ağırlık hattı denen aynı hat üzerine düşer. Saç yer çekimi ve kesim in doğal etkisi ile düz aşağıya doğru durur. Küt kesim hattı yatay dikey geri veya ileri kavisli olabilir.

Küt kesim in en büyük yararlarından biri kolay bakım kolay uygulanır bir saç stili sunmasıdır. İnce düz saçlar için tercih edilen bir kesim dir çünkü bir dolgunluk ve pırıltılı kayganlık hissi verir. Kıvırcık saç ta kuru hepsi eşit boyda olan bir kesim uygulandığında ortaya abartılı bir üçgen biçimi çıkacağını kavramanız önemlidir.
Eğer bunun olmasını istemiyorsanız o zaman keskin açılı ağırlık köşesini yumuşatmak ve yuvarlatmak için çizginin alt kıyısını katlandırın veya üzerine birkaç uzun kat yerleştirin. Bir küt kesimin köşesini yuvarlatma her tip saç yapısının açı etkisini yumuşatmanın çok modern bir yoludur.
Katlı Kesim
Katlı kesim kadın ve erkekler tarafından dünya çapında kullanılan bir diğer yaygın stildir. Bu teknikte saç öyle bir açı ile kesilir ki açılı bir hat boyunca saç demetler halini alır. Olimpik buz pateni yarışmalarından Dorothy Hamill!in saç ını hatırladınız mı?
Bu uygulaması ve bakım ı çok kolay olan bir stildir. Kademelendirme uzunluk ve saç a katılan yapısal hareketlere bağlı olarak hareket ve hacim e izin verir.

Katlandırma kesimin çevresel hatları civarında yatay ileri dikey veya geri dikey çizgilerinde yapılır. Bir miktar hacim şekli ortaya çıkaracağından katlandırma hacimli saçlar üzerinde çok daha iyi durur (daha az yıkanma ve kullanım için). Orta veya ince saç ı olup katlı kesim isteyen pek çok kişi hareket ve hacim için biçimlendirici ürünler kullanmaya istekli olmak zorundadırlar.