Kozmetik ürünlerin en önemlisi rujdur. Sakın önemsemeyip "Aman sadece bir ruj" deyip geçmeyin. Çünkü ten renginize uygun ruju seçmek en az "Bay Doğru"yu bulmak kadar zordur.

Dudaklara ruj sürmek bazen bir soruna dönüşebilir. Çünkü hoşa gidenle gerçekte size yakışan rujlar her zaman birbiriyle örtüşmez. Onlarca renk ve çeşit arasında sıkışıp kalabilirsiniz. Bu seçimde de kurallar aynıdır. Denemeli ve sonunda doğru olanı bulmalısınız. Unutmayın ki; herkesin ruj seçimini etkileyecek farklı kişiliği yapısı yaklaşımları beğenileri ve elbette farklı cilt tonu vardır. En doğru ruj yüzünüze ışıltı kazandırıp iyi görünmenizi sağlayandır.

Ten Renginize Göre Ruj Renkleri

Çok açık ten

Şeffaf renkler bej tonları kırmızı hafif mercan renkleri pembe rujlar.

Açık ten

Sıcak şeftali ve pembe renkler içeren tonlar. Çarpıcı renkler gerektiren durumlarda mavi bazlı rujlar vişne tonları kahverengiye kaçan tonlar.

Buğday ten
Sıcak alt tonları olan renkler; kahve bazlı mor açık kahve. Şarap rengi de muhteşem bir ışıltı verebilir.

Koyu ten

Parlak olmayan kırmızılar çikolata veya erik renkli rujlar da harika durur.

Ruj Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Eğer rujunuzdan sıkıldıysanız ve yeni bir ruj seçme niyetindeyseniz bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

• Öncelikle rujunuzu alırken mutlaka deneyin. Sadece rengine bakıp almayın.

• Dolgun dudaklara sahipseniz mat tonları tercih edin. Fakat dudaklarınız inceyse daha kalın görünmesi için ruju sürdükten sonra dudaklarınıza parlatıcı sürün.

• Dudaklarınıza bir miktar çekicilik katmak için ruj sürmeden önce rujunuza uygun renkte bir kalemle dudaklarınızı çevreleyin. Dudak yapınız inceyse aşırıya kaçmamak koşuluyla çerçeveyi dudaklarınızın hafif dışına taşırarak çekebilirsiniz.

• Dudak kalemlerinizin ucunun mutlaka iyi açılmış olmasına özen gösterin. Aksi halde dudağınızın kenarına çekeceğiniz hat gereğinden kalın olabilir.

• Doğal bir görüntü elde etmek istiyorsanız kalemle çerçeveledikten sonra dudağınıza yalnızca parlatıcı sürün..