Makyaj ve diğer kozmetik malzemeler asırlardır piyasada. Eski zamanlarda kozmetik çok tehlikeli hatta ölümcül olabiliyordu; Mısırlı kadınlar gözlerinin altına sürme niyetine kurum sürüyordu 19. yüzyılda ise ciltlerini beyazlaştırmak için oksit ve karbonata güveniyordu. Diğer tarafta güzelavratotu zehrini gözleri parlasın diye kullananlar vardı…

Kozmetik ürünler birini olduğundan daha güzel göstermeye yarasa da içerikleri o kadar güzel değil. Peki makyaj çantanızdaki malzemelerin içinde neler olduğunu biliyor musunuz?

Bilim adamları ve kozmetik markaları artık kızartma yağının yüz gerilmesini azaltan maddelerden içerdiğini fark etmiş. Söylenilene göre zarar görmüş deriyi yenilemeye yardımcı olan kullanılmış yağı pek çok şirket fast food restoranları ve kafelerden sağlıyor.

Genellikle polis tarafından göstericiler üzerinde kullanılan biber gazının çok acı verici olduğu biliniyor hatta gözle direk temas halinde geçici körlüğe sebep olduğu da. Dudak koruyucu ve parlatıcı gibi hafifçe yakan ya da karıncalanmaya sebep olan bir kozmetik malzeme kullandıysanız bunun sebebi bahsi geçen maddenin içerikte bulunması.

Tavuk kemik iliği kozmetik ürünlerde kullanılan hayvan parçalarından sadece birisi. Glukozamin yüklü olduğu söylenen ilik daha genç bir görünüme giden yolda cilt üzerinde oldukça etkili imiş. Aynı zamanda bir enfeksiyon giderici olarak da bilinen tavuk iliği genellikle yüz kremleri ve nemlendiricilerde bulunuyor.

İçerisinde pırıltılar barındıran bir ürün kullandınız mı? Belki losyon oje ya da dudak parlatıcısı? Eğer evetse o ışıltının sebebinin balık pulları olduğunu bilmenizde fayda var. Balık pullarındaki gümüş rengi parlak madde kozmetik sektöründe ürünlere ışıltı vermek için kullanılıyor. Tercih edilen balık ise genelde ringa oluyor.

Eğer kullandığınız kozmetik ürünün içerisinde ‘carmine cochineal ya da carminic acid’ var isekırmızı zararsız bir ruj olsa bile kırmız böceğinden elde edilen bir madde içeriyor demektir. Bu pudramsı madde ise sıcak su içerinde bastırıldıktan sonra kurutulan kırmız böceklerinden elde ediliyor. Ve kozmetik ürünler dışında jelatin meyve suyu ve hatta şekerlemelerde de sıklıkla kullanılıyor.

Kozmetikler dahilinde boğa spermi kullanımı yeni başlamadı. Üstelik nemi muhafaza eden yapısı ile çoğu firma ve salon tarafından tek tercih edilen ürün haline geldi bile. Özellikle saçlara başka hiçbirşeyin sağlayamayacağı bir parlaklık verdiği söyleniyor.