Hem genç hem güzel görünmek için doğru bakım şart. Uzmanlar cilt için yedi önemli yanlışa dikkat çekiyor.

Ciltte harikalar yaratan bakımlara dikkat ediyoruz ama yine de farketmeden yaptığımız önemli yanlışlar da var.

Dermatologlar cilt bakımında yapılan en önemli 7 güzellik hatasını ve düzeltilmesi için gereken çözümleri şöyle açıklıyor:

Sigara: Sigara dumanındaki kimyasallar gözeneklere işleyerek yumuşaklık veren ve direnç kazandıran yapıyı bozup erken yaşlanmayı tetikler cildin kendi kendini yenileme özelliğine de zarar verir. Duman bulutuyla kaplanmış ortamlardan uzak durmalısınız.

Solaryum: Solaryum plajda yaşanabilen herhangi bir yanığa eşit hatta daha fazla cilde zarar verir. Cilt kanseri riski artar. Yanmak için yeni bronzlaştırıcıları deneyebilirsiniz.

Tıraş: Bacaklarınızı tıraş ederken sabun veya vücut şampuanı kullanırsanız deriniz tahriş olup pul pul dökülebilir. Mutlaka kadınlara özgü bir tıraş kremi edinmelisiniz.

Sivilce: Sivilcenizi sıktığınızda gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içerde cildin altında kalır. En doğru yöntem bir dermatologdan yardım istemektir.

Makyaj fırçası: Makyaj fırçanızı temizlemezseniz bakteri birikimi direkt cildinize geri döner. Fırçaları temizleyici bir şampuanla haftada bir kez yıkayın.

Hamilelik

Bebek beklediğinizi bildiğiniz halde cilt bakım rutininizi değiştirmiyorsanız başınız dertte. Normalde zararsız olan ürünler fetüse zarar verebilir. Hamile kalmaya karar verdikten sonra kullandığınız her ürünün içeriğini mutlaka okuyun.

Peeling Sık peeling cildin doğal koruyucu lipid yağ bariyerini ortadan kaldırır ve doğal yapıyı bozar. Aşırı ovalamadan ölü hücrelerin atılmasını sağlayan AHA içerikli temizleyici kullanın.