Güneşe maruz kaldığınızda hemen kızarıp yanıyor musunuz? Sıcakklık farklılıkları mevsim değişiklikleri ve kozmetik ürünleri ile kolayca tahriş oluyor mu?Yüksek koruma faktörlü güneş koruyucunuz ya da şapkanız olmadan yürüyüşe bile çıkamıyor musunuz? Bu sorulardan birkaçına da olsa cevabınız evet ise muhtemelen hassas bir cilde sahipsiniz.

Genellikle kuru allerjik reaksiyonlara eğilimli hassas cildin özel bakıma ihtiyacı vardır.

Aşağıdaki öneriler yardımıyla hassas cildinizin ışıl ışıl olmasını sağlayın.

- Mutlaka makyajınızı kokusuz ve boya içermeyen hassas ciltlere özel nazik bir makyaj temizleyicisi ile temizleyin. Temizlerken pamuk kullanın.

- Makyajınız temizlendikten sonra Ph dengeli lanonin ya da ya da cildi yumuşatıcı başka içekler içeren bir cilt temizleyicisi ile temizleyin. Parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak temizleyiciyi cildinize uygulayın. Temizlerken bez türü bir madde kullanmayın. Bu adımda cildinizdeki makyaj kalıntılar ve gün içinde çevrenin neden olduğu kirliliklerden cildinizi arındırmış olursunuz. Asla alkol gibi cildinize tahriş edecek sert kimyasallar ve içerikler içeren sabun ya da temizleyiciler kullanmayın.

- Cildinizi ferahlatıcı bir tonik kullanın.

Alkollü ya da parfümlü tonik asla kullanmayın. Alkol içeren tonikler cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Aşağıda yer alan Bitkisel Süt Toniği tarifini kullanabilirsiniz.

- Parfümsüz ve boya içermeyen bir nemlendirici kullanın. Aynı zamanda nemlendiricide iki kat daha etkili bir sun- block da kullanabilirsiniz. Güneş koruyucunuzun paba içermemesine de dikkat edin.

Kuru güneşten yanmış ya da hassas ciltler için en uygun tonik Bitkisel Süt Toniğidir. Cildiniz kuru ise tüm sütü yağlı ise de kaymağını tonik olarak kullanabilirsiniz.

Bitkisel süt toniği
Hassas güneşten yanmış ve kurumuş çatlamış ciltler için mükemmel bir toniktir. İki yemek kaşığı kuru ya da bir yemek kaşığı taze kopartılmış bitkileri ( lavanta ebegümeci aynısafa çiçeği) ve 2/3 fincan kaynamış sütü bir kaba alıyorsunuz ve ağzını kapatıp soğuyana kadar bekletiyorsunuz. İnce bir kumaş yardımıyla süzün ve buzdolabında steril bir şişede muhafaza edin.

Yüzünüze uyguladığınız bakımı vücudunuzun diğer bölgelerine de uygulayın. Sabun pudra ve saç bakımı ürünleri banyo yağları ve losyonlar iyice incelenerek boya ve parfüm içermediği tespit edilmelidir. Satın alacağınız üründen az bir miktar bileğinize uygulayarak cildinizin reaksiyon verip vermeyeceğini anlayabilirsiniz.