Soğuyan havayla birlikte ellerimiz nem kaybedip kuruyor. Sevgilimizle el ele tutuşurken birisiyle tokalaşırken çocuğumuzu severken ellerimizin eskiden sahip olduğu narinlikten eser kalmadığını fark ediyoruz. Güzel havalardaki ellerimizin o yumuşacık pürüzsüz halini geri kazanmak ve ellerimizi soğuğun olumsuz etkilerinden korumak istiyoruz. Peki ama nasıl?

Ellerinizi Ilık Suyla Yıkayın
Soğuk havalarda ellerimizi sıcak suyla yıkamak kimi zaman rahatlatıcı bir etki yaratsa da ellerimizin kurumasına neden olur. Ellerimizi doğru sıcaklıkta yıkadığımızı nasıl anlarız? Eğer ellerimizi yıkadıktan sonra üst kısımlar pembeleşmiyorsa ellerimizi doğru sıcaklıkta yıkamışızdır.

Doğru Sabunu Seçin

Nemlendirici etkisi olan zeytinyağı badem yağı bal ve süt özleri taşıyan sabunlar ellerinizi temizlerken aynı zamanda ellerinize bakım da yapar. Özellikle kış aylarında besleyici özler içeren sabunları seçmekte fayda var.

Temizlik Eldiveni Kullanın
Ellerimizi soğuktan daha fazla ve kimi zaman da geri dönüşsüz biçimde yıpratan şeylerin başında temizlik ürünleri gelir. Temizlik sırasında eldiven kullanmayı mutlaka alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu yalnızca güzelliğimiz için değil öncelikle sağlığımız için gereklidir.

Omega-3 Takviyesi Alın
Benzer cilt yapısına sahip kimselerden beslenme düzeninde omega-3e yer verenlerin ciltlerinin daha parlak ve nemli olduğu tespit ediliyor. Siz de hem el hem de tüm vücut bakımınız için öğünlerinizde omega-3e yer verin. Omega-3 balık ve cevizde bol miktarda bulunan sağlıklı bir yağdır.

Cildinizi Nemlendirin
El kremi sürmeyi bir alışkanlık haline getirin ve kışın çantanızda bir nemlendirici taşıyın. Geceleri ellerinize yoğun nem bakımı uygulamak istiyorsanız bolca nemlendirici sürdükten sonra elinize bir eldiven takarak uyuyun. Bunu haftada 1 defa tekrar ederseniz farkı hissedeceksiniz.

Pratik Bilgi 1: Vücut kesenizle her gün ellerinize masaj yaparsanız ellerinizin ferahladığını gözeneklerin açıldığını ve rahatladığını hissedeceksiniz.

Pratik Bilgi 2:
Elleriniz çok kurumuş bir haldeyse bir pamuğu çok az zeytinyağına batırarak elinizin kuruyan bölgelerine hafifçe masaj yapın. Yağı 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Pratik Bilgi 3: Kullanılmış ve henüz sıcaklığını koruyan bitki çaylarının demlik poşetlerini ellerinizin üzerinde kısa süre bekleterek ellerinizin ferahlamasını sağlayabilirsiniz.