güzel cilde sahip olmanın yolları lekesiz cilde sahip olmak lekesiz cilt sağlıklı cilt

Genç ve güzel görünmenini tek yolu sağlıklı bir cilttir Melek’lerim. Sağlıklı cilde sahip olmanın ise 10 yolu var o yollarda burada var.

Kış aylarındaki kötü hava koşulları nedeniyle; cildiniz yıpranmış donuk ve lekeli bir hal almışsa paniklemeyin! Çilek kuru kayısı ve fındık tüketerek süt içerek peeling yaptırarak sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkün…

Kış ayları boyunca bir taraftan olumsuz hava koşulları diğer taraftan stresli bir yaşam ve mevsim gereği aşırı yağlı besinler

tüketmemiz cildimizi yıprattı. Sonuç; donuk sivilceli lekeli ve kırışık bir cilt!

Neyse ki; basit ama etkili hazırlıklar yaparak yaz mevsimine kadar ışıl ışıl ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar; cildinizi yaza hazırlamanın pratik formüllerini anlattı.

1- PEELING YAPTIRARAK CİLDİNİZİ YENİLEYİN
Halk arasında ‘cilt soyma işlemi’ olarak da bilinen peeling; ciltteki lekelerinin tedavisinde sivilce ve izleri ile siyah noktaların giderilmesinde cildin nemlendirilmesinde ve kırışıklıkların tedavisinde son derece etkili bir yöntem.Peeling; cildin kendisini yenileme sürecini hızlandırıyor ve yaşlanma etkilerini geciktiriliyor. Haftalık veya 15 günde bir uygulanan seans aralıklarıyla yaklaşık altı seansta işlem tamamlanıyor. Daha sonra ayda bir kez koruma tedavisi olarak önerilebiliyor.

2-LEKESİZ BİR CİLT İÇİN 8 TANE KURU KAYISI

A vitamini cilt ve saç sağlığı için son derece önemli… Cilt tonunu düzenliyor güneş lekelerini gideriyor sivilce ve izlerine de çok iyi geliyor. Nemlendirici etkisi göstererek de cildin elastikiyetini artırıyor. Böylece cildin sıkı ve gergin olmasına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda da hücre yenileyen antiaging özelliği sahip…

A vitamini; karaciğer kayısı balkabağı yeşil kabak havuç balık yağı ıspanak lahana kırmızı biber ve tatlı patateste bol miktarda bulunuyor. Lekesiz ve bir cilt için günde; 8 kuru kayısı ya da yarım havuç yemeyi ihmal etmeyin. Yazın saçlarınızı güneşten korumak için de günde 1 dilim kavun kayısı ya da havuç tüketin.

3-C VİTAMİNİ BAKIMINDAN ZENGİN BESİNLER YİYİN
C vitamini; kollajen yapımını sağlıyor bağ dokusu ile damar yapısını güçlendiriyor ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunuyor. Cildi; yaşlanmaya yol açan serbest radikallere ve güneş hasarlarına karşı koruyor. C vitaminli kremler de; hem lekeleri açıyor hem de kırışıklıkları gideriyor.Çilek kuşkonmaz domates narenciye avokado soğan ananas ve kuşburnu bol miktarda C vitamini içeriyor. Genç bir cilt için; günde 100 gram çilek yiyin.

4-10 ADET FINDIK VEYA 1 KAŞIK SIVI YAĞ
E vitamini güçlü bir antioksidan olarak nitelendiriliyor; cildi güneş ışınlarından koruyor ve nemlendiriyor. Ciltteki lekelenmeleri de gideriyor.E vitamini; yeşil yapraklı sebzelerde baklagillerde fındık ceviz gibi kabuklu yemişlerde sıvı yağda ve hububatlarda bolca yer alıyor. Cildinizin yaşlanmaması için; günde 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ya da 10 tane fındık yiyin.

5-CİLDİNİZ YAĞLI İSE SU BAZLI ÜRÜNLERİ SEÇİN
Cildinize uygun bir nemlendirici seçin. Cildiniz yağlıysa ve siyah noktalarınız varsa; yağ bazlı ürünler kullanmayın. Sizin için su bazlı ürünler uygun olacaktır. Güneş koruyucu ürünlerde de bu kurala dikkat edin! Ayrıca alerjik bir cilde sahipseniz; ürününüzü bir uzmanın önerisi doğrultusunda seçin.

6- HAFTADA 3 GÜN YÜRÜYÜŞ YAPIN
Özellikle açık havada yapacağınız yürüyüşler ve egzersizler; kan dolaşımını hareketlendirip cildinizin daha ışıltılı olmasını ve genç görünmesini sağlıyor. Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız; haftada en az 3 gün 45’er dakikalık yürüyüşler yapmayı asla ihmal etmeyin.

7- NEMLİ BİR CİLT İÇİN GÜNDE 1 BARDAK SÜT İÇİNB VİTAMİNİ İLE PARLAK VE GENÇ BİR GÖRÜNÜM
B vitamini su kaybını önleyerek; cildin nemlenmesini sağlıyor. Antioksidan etkisi sayesinde de; cildin genç ve parlak görünmesine yardım ediyor.Provitamin B5 (pantenol) ise; cildin nemlenmesini sağlamasının yanı sıra saç bakım ürünlerinde de kullanılıyor. Hububatlarda balık et süt yumurta yoğurt yeşil yapraklı sebzeler kuru yemişler ve buğdayda bol miktarda bulunuyor. Nemli bir cilt için; günde 1 bardak süt içmenizde fayda var.

8-SARKMALARI ÖNLEMEK İÇİN 8-10 BARDAK SU
Cildin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için; nemlenmeye dolayısıyla suya ihtiyacı var. Vücut ağırlığımızın yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Ancak yaşımız ilerledikçe; bu oran azalmaya başlıyor. Bunun sonucunda da; cildimiz kuruyor ve yüzümüzde kırışıklar ortaya çıkıyor.

Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi sonucunda da sarkmalar meydana geliyor.

Cildinizi susuz bırakmamak için yapmanız gereken şey; tabii ki bol bol su içmek!

9-GÜNDE 2-3 FİNCAN YEŞİL ÇAY YUDUMLAYIN
Yeşil çay içeriğindeki polifenoller sayesinde; cildi serbest radikallerden C ve E vitaminlerine nazaran daha fazla koruyor. Bu sayede cildin sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlıyor. Günde 2-3 fincan yeşil çay için.

10-BENLERİNİZİ DÜZENLİ OLARAK TAKİP ETTİRİN
Benlerinizi güneşten korumanız önemli! Ayrıca ailenizde benlerden ileri gelen bir hastalık ya da gövdenizde çok sayıda ben varsa; bunların uzmanlar tarafından takip edilmesi gerekiyor.En doğrusu; benlerin dijital dermatoskopi cihazıyla kayıt altına alınıp belli aralıklarla izlenmesi! Yeni çıkan veya değişime uğrayan benlerinizi ihmal etmeyin! Bunlar cilt kanserinin belirtisi olabiliyor.