önemli olan bu önlemleri bilmeniz ve uygulamanız.Ben de yüzünde çil olan kişilerdenim Bana sorsanız memnunmusun diye eğer küçükken bu soru bana gelmiş olsaydı avazım çıktığı kadar bağırıp hayır derdim Ama yıllar geçtikçe çevremdeki kişileri görüp kendimi çok daha farklı hissetmeye başladım ve buda bana oldukça güzel geliyordu açık tenli ve renkli kişilere zaten oldukça yakıştırılan çiller sizleri diğer insanlardan farklı kılabiliyor Bence çok fazla kafanıza takmanıza gerek yok diye düşünüyorum

Özellikle yaz aylarında hasas bir tene sahip olduğunuz için çillerinizi ve cildinizi koruma altına alabilirsiniz bu uygulamalara gelince şimdi sizlere bunlarla ilgili daha detaylı bilgiler vermek istiyorum

Çiller ; daha çok açık tenli ve kızıl saçlı mavi yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir. Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın hafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar.

Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar: yüz eller göğüs ve sırt gibi. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanır. Vücutta var olan melaninin miktarı bireylerin cilt renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarından gelebilecek zararı azaltabilmek için reaksiyon olarak daha fazla melanin üretir. Bu da melanin birikimine dolayısıyla çil oluşumuna neden olur.

Cildinizde renk farklılıklarının oluşmasını istemiyorsanız alınabilecek en etkili önlem güneşten korunmaktır. Böylece vücudunuzun kendini korumak için cilde “melanin üret” komutunu vermesine gerek kalmaz.

ÇİLLER İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ DOĞAL YÖNTEMLER
- Limon suyu kanıtlanmış bir çil savaşçısıdır. Limonu cildinize doğrudan sürmeyin: limon suyunu parmak uçlarınızla cildinize yedirmeniz yeterli olacaktır.

- Sebze ve meyve maskeleri uygulayın. (kayısı çilek salatalık gibi)

- Taze krema maskesi uygulayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra tamamen temizlemeyin: ince yumuşak bir kağıt mendil ile hafifçe sildikten sonra cildinize nemlendirici sürün.

- Maydanoz suyunu eşit miktarda limon ve portakal suyuyla karıştırarak nemlendirici kreminizden önce uygulayın. Çillerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

- C vitamini açısından zengin besinler tüketin. Böylece güneşe karşı cildinizi güçlendirmiş olursunuz