Nemin Cilde Zararları - Yaz Aylarında Cilt Bakımı - Cilt Sağlığı İçin Öneriler - Sağlıklı Ciltler için - Sıcakların Cilde Zararı

Artan sıcaklıklarla birlikte cildimiz ve özellikle yüz bölgemiz ciddi bir değişim geçirmeye başlıyor. Bunun başında daha fazla nem geliyor.

Yazın kavurucu sıcakları ülkemizin dört bir yanında hissedilmeye başlıyor. Hava durumu raporlarında artık 36 ve üzeri dereceleri görmek mümkün. Kuşkusuz ülkemizin pek çok bölgesinde yaşayanlar bu sıcakları pek memnuniyetle karşılamıyorlar. Sağlık sorunları olanlar sıcaklara karşı bir kat daha hassaslar çünkü sıcaklar pek çok rahatsızlığı tetikleyebiliyor. Aynı zamanda normalin üzerinde ısınan havalar su kaynaklarını kurutuyor kimi bölgelerde pek çok ürünün yetişmesi için elverişli ortamlara zarar veriyor.

Cildimiz de sıcak havalardan nasibini alıyor. Kavurucu sıcaklar cildimiz üzerinde pek çok olumsuz etkiye sahip. Hal böyle olunca yaz aylarında cilt bakımımıza biraz daha fazla özen göstermek gerekiyor. Aksi halde sonbahara hiç de ummadığımız kadar rahatsız edici bir giriş yapabilir kış aylarına kadar cildimizde yazın oluşan hasarı gidermekle uğraşmak zorunda kalabiliriz.

Ürünleri değiştirmenin tam zamanı


Yaz aylarının başlangıcı aynı zamanda kullanmakta olduğumuz cilt bakım ürünlerini de değiştirmemiz gereken döneme denk geliyor. Kış boyunca saçlarımızın ve cildimizin bakımına yönelik olarak kullandığımız tüm ürünleri yazın da aynı biçimde kullanmaya devam etmek pek faydalı değil.

Artan sıcaklıklarla birlikte cildimiz ve özellikle yüz bölgemiz ciddi bir değişim geçirmeye başlıyor. Bunun başında daha fazla nem geliyor. Sıcak havalarla gelen buharlaşma ile birlikte havadaki nem oranı da artıyor. Bunun bir sonucu olarak özellikle deniz kenarındaki şehirlerde yaşayanlar bunaltıcı ve yoğun nemli bir havayla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Buna karşın cildimizdeki nem oranı da azalmaya başlıyor.

Nemli hava cildimizi dört bir yandan sararak cildimizin hava almasını da engelliyor.

Ağırlaşan ve yoğunlaşan hava cildimizi sıkı bir biçimde çevreleyerek adeta bizleri boğuyor. Nefes almanın bile zaman zaman güçleştiği dönemlerde cildimizin de hava alması gerektiğini unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle fondöten gibi cilt yüzeyini kaplayan ve cildin üzerindeki gözenekleri kısmen de olsa tıkayan ürünlere ara vermemiz gerekiyor. Cildimiz bu gözenekler ile hava alıyor.

Cilt Bakım Uzmanı: Gökçe Fırdolaş