Oruçtan dolayı vücudun uzun süre susuz kalması cildin kurumasına sebep olur. Bununla birlikte kısıtlı zaman olan iftar ve sahurda ağır ve yağlı yemeklerin yenmesi vücut için gerekli gıdaların tam alınamaması ve beraberinde yetersiz uyku da cildi olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

Eğer oruç tutuyorsanız cildinize daha fazla önem göstermelisiniz. Gün boyu susuzluğunuzu iftardan sonra bol su içerek gidermeye çalışmalısınız. Ancak cilt için gerekli nem oranını korumak ve suyu hücrelerde daha fazla tutabilmek için sadece su içmek yeterli olmaz. Öncelikle hücrelerde meydana gelecek hasarı önlemek şart. Cildin gün boyu nemli ve yumuşak kalmasını sağlayan kurtarıcı rol üstlenen güçlü formüllü yoğun nemlendirici ürünleri kullanmalısınız. Nemlendiricilerin etkisi sadece cildi nemlendirmek ve kurumaktan korumakla sınırlı değildir; aynı zamanda çevresel kirlilik ve yıpranmaya karşı da koruyucu bir kalkan oluştururlar.

Nemlendirici kullanmak bir yana aynı zamanda sulu meyve ve sebze tüketmeniz ihtiyacınız olan sıvıyı almanız için gereklidir.

Nemlendiriciyi es geçmeyin!

Cilt tipiniz ne olursa olsun cildinizi her gün nemlendirmeniz gerekir. Cildinizin yağlı olması nemlendirici kullanmanıza gerek olmadığı anlamına gelmez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; her cilt tipi için en uygun ürünlerin kullanılmasıdır. Kuru ciltlerde kremleri; karışık ve yağlı ciltlerde ise yağ oranını dengeleyen nemlendiricileri kullanmak uygundur.

Yağlı cildi olanların yağsız ürünleri seçmeleri gerekir. Çünkü bazı kozmetik yağlar sivilceye neden olabilir. Cildi su ile yıkamanın yeterli olmadığını da unutmamalısınız. Cildin üst yüzeyindeki hücrelerin % 40′ını su molekülleri oluşturur ve bunlar hemen cildin altında bir çeşit koruyucu bariyer meydana getirirler.

Sanki deri tabakalarını bir arada tutan bir yapıştırıcı gibi görev yaparlar. Yaşlanmayla birlikte cildin nem kaybı artar ve nemlendiriciye daha fazla ihtiyaç duyar.

Nemlendirici ürünler; su moleküllerini cildin en alt tabakalarına kadar taşıyarak derinlemesine nemlendirmeyi sağlar. Cildi yağlı olanların temizleme jelleriyle yıkamaları ardından tonik kullanmaları; normal ve kuru cilde sahip kişilerin ise süt tipi temizleyici ve alkol içermeyen toniklerle günlük cilt temizliklerini yapmaları öneriliyor. Uygun temizleyici ve tonik kullanımından sonrası ise mutlaka uygun bir ürünle nemlendirmek gerekir.

Yeni nesil nemlendiriciler yaşlanma sürecini yavaşlatıyor...

Yeni nesil nemlendiriciler ölü hücre tabakasının atılarak hücre yenilenmesini de sağlayan bileşikler içerirler (AHA). Böylece geride daha canlı ve genç görünümlü bir cilt bırakırlar. Bazı nemlendiriciler ise B C E vit***** ve betakaroten gibi cildin yaşlanma sürecini yavaşlatan vitaminler açısından zengin yapıya sahiptirler. Cilt zamanla kirli hava ultraviyole ışınları gibi çevresel faktörlerin etkisiyle giderek mat ve cansız bir görünüm aldığından yağsız ve güneş ışığı filtreli bir nemlendirici krem kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz iyi olur. Doğru seçilmiş bir nemlendirici su moleküllerinin cilt yüzeyinden cildin derinlerine kadar hareketi için uygun ortamı sağlar üst deriyi mükemmel bir yumuşaklığa kavuşturur. Böylece cilt daha parlak pürüzsüz ve esnek bir görünüm alır. Göz çevresindeki deri de çok ince olması nedeniyle yüzün diğer kısımlarına oranla kırışıklıklara daha elverişlidir. Bu nedenle göz çevrenize ekstra özen göstermeyi ihmal etmeyin. Yağlı kremler bu bölgenin hassasiyetini daha da artıracağı için yağsız olan kaliteli göz kremlerini tercih etmenizde fayda var.