bu losyonlar veya macunlar cildin rengini açar. Ancak hafif de kurutucu olduklarından uygulama genel olarak 15-20 dakikayı aşmamalıdır. Kuşkusuz bu süre çilin lekenin ve cildin cinsine göre değişebilir. Başlangıçta kısa sürelerle uygulanmalıdırher uygula*madan sonra yüzü kireçsiz ılık su ile yıkayıp yüze nemlendirici ve*ya besleyici bir krem sürmeli.

Yulaflı
Malzemesi: 4 çorba kaşığı yoğurt suyu 2 çorba kasığı yulaf ez*mesi.

Yapılışı: Malzemeler kanştmlıp macun haline getirilir (karışım koni ise biraz daha yoğurt suyu katılabilir). Düzgün bir biçimde çillere sürülüp 20 dakika beklenir. Sonra yüz ılık su ile yıkanıp kurutulur (yoğurt suyuna limon suyu da katılabilir.)

Mürver çiçekli
Malzemesi:
Bir avuç dolusu mürver çiçeği 3-4 sap maydanoz bir fincan yağmur suyu veya arı su.

Yapılışı: Mürver ve maydanoz yıkanıp bir kaba konur üzerine kaynar su dökülür. 3-4 saat bekledikten sonra süzülüp şişeye aktanlır. Buzdolabında saklanır. Bu karışım bir parça pamuk ile günde birkaç kez yüze sürülür.

Tuzlu
Malzemesi:
Bir miktar tuz bir miktar limon sum.

Yapılışı: Tuz limon suyunda eritilir. Gece yatarken çillere sürülür. Ertesi giin yüz çalkalanır uygulamaya bir süre devam edilir.

Elma sirkeli
Malzemesi:
8 çorba kaşığı mürver losyonu bir çorba kaşığı elma sirkesi bir tatlı kaşığı şap (toz halinde).

Yapılışı: Mürverin üstüne kaynar su dökülüp 3-4 saat bekletilir. Losyon soğuyunca önce şap sonra elma sir*kesi katılır. Şişeye konulup iyice çalkalanır ve buz*dolabında saklanır. Bir süre günde birkaç kez bir parça pamuk ile yüze sürülür.

Limonlu
Malzemesi:
15 (bir buçuk) limonun suyu. bir tatlı kaşığı bo*raks bir tatlı kaşığı tuz.

Yapılışı: Malzeme bir arada karıştırılarak macun haline getirilir {gerekirse biraz daha limon suyu katılabilir). Yü*zün çilli ve lekeli kısımlarına sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra yüz ılık su ile çalkalanıp kurutulur.

Çiğ sütlü
Malzemesi:
10-12 salatalık dilimi bir küçük fincan çiğ süt.

Yapılışı: Çiğ sütün içine konan salatalık dilimleri buzdolabında bekletilir. Ertesi gün bir parça pamuk ile yüze sürülür. Kuruduktan sonra işlem 2-3 kez ye*nilenir. Sonra yüz. maden suni ile yıkanır. Olum*lu sonuç almak için bir süre uvgulanmahdır. Kanşım buzdolabında bir haftadan fazla dayanır.

Maydanozlu
Malzemesi:
Bir miktar maydanoz suyu.

Yapılışı: Maydanoz özel elektrikli aletle sıkılır.Elde edilen sıvı losyon sabah ve akşam çiller yok oluncaya kadar sürülür.

Not:Yukarıda verilen formüller; cildin gereksinimine göre biberiye ıhlamur papatya lavanta gibi bitkilerin losyonuyla da yapılabilir.

Silvicelere karşı
Hazırlanışı:
İki tutam kurutulmuş düğün otu ile bir tutam kabak çekirdeğini toz haline getirin. Ezilen kavunla birlikte iyice karıştırarak lapa yapın. Elde edilen lapaya bir fincan domates suyu ve bir çorba kaşığı badem yağı ekleyin.

Etkisiivilcelerin ve kırışıklıkların giderilmesinde etkindir. Aynı zamanda şampuan olarak da kullanılır.

Siğiller için
Hazırlanışı:
Soyulup suyu çıkarılan salatalık bir fincan limon suyu bir çorba kaşığı badem yağı bir adet çırpıl*mış yumurta akı ile karıştırılır. Karışıma maske ki*ramı alana dek patates unu katılır.

Etkisi: Siğil ve sivilcelerin yok edilmesinde ve cilde canlılık kazandırılmasında maske yapılarak uygulanır. Ciltte 20 dakika bekletilmelidir.

Yağ bezelerini gidermek için
Hazırlanışı:
Kalnıkları soyulmuş iki elma dilimikekik suyunda pişirildikten sonra ezilerek lapa haline getirilir.Lapaya bir fincan karpuz suyubir tatlı kaşığı tarçın bir çorba kaşığı yoğurtla kaymak ilave edilir.Krem kıvamına gelinceye kadaryulaf unu serpilir.Ateşte ısıtılarak yüze sürülür.

Etkisi: Yüzde oluşan yağ bezelerini izale ederken aynı zamanda tendeki gözenekleri beslemeye de yardımcı olur.

Nem maskesi
Hazırlanışı:
Üç avuç taze göl yaprağı beş dakika bir bardak yağmur suyunda veya arı suda pişirilerek ateşten indiri*lir. Toz haline getirilen ıhlamur yaprağından bir çay kaşığı taze kaymaktan bir çorba kaşığı ve süzme baldan bir tatlı kaşığı eklenerek karıştırılır.Krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ilave edilir.

Etkisi: Cildin parlaknemli ve güzel olmasını sağlayan gül kremi yüze maske olarak ve tene sürülerek uygulanır.Gül güzellik kremi şampuan olarak kullanıldığında saçların ipek gibi parlak ve yumuşak olmasını sağlar