Erkek arkadaşınızı ailenizle tanıştırma işini sancılı bir ritüel olmaktan çıkarın.

Erkek arkadaşınızı ailenizle tanıştırmak ilişkinizde bir adım öteye geçmek anlamına geliyor. Ama tabii aynı zamanda özellikle sevgiliniz için göz korkutucu bir eylem olma özelliğini de koruyor bu önemli gün. Öyleyse bu büyük günü daha az baskı altında daha kolay atlatmanın bir yolunu bulmak gerekiyor.

Acele etmeyin

Tamam harika bir insanla karşılaşmış olabilirsiniz. Onun hayatınızın erkeği olduğunu düşünüyorsunuz. İçiniz kıpır kıpır ve onu ailenizle tanıştırmak için can atıyorsunuz. Ama biraz yavaş olun!

Düşünsenize birlikteliğinizin daha ikinci gününde erkek arkadaşınız sizi ailesiyle tanıştırmak istese... Korkuptedirgin olmaz mıydınız? Önünüzde uzuuun bir zaman var!

Her şeyden önce hiçbir baskı altında kalmadan birbirinizi daha iyi tanımaya odaklanın. Aceleci davranıp henüz oturmamış bir ilişki yaşadığınız birini ailenizle tanıştırdıktan sonra kısa zaman içinde yollarınızı ayırmaya karar verirseniz bu ayrılığı onlara açıklamak zorunda olduğunuzu da aklınızda tutun. Çünkü bu tanıştırmaktan daha sancılı bir süreç.

Küçük dozlar

Erkek arkadaşınızı geniş ailenizle tanıştırmak için örneğin kuzeninizin düğününü tercih etmek iyi bir seçim olmaz. Birden bire onu bütün akrabalarınızla karşı karşıya getirip gerginlik yaşamasını sağlamaya hakkınız yok. Bu tanıştırma işini küçük dozlar halinde gerçekleştirin.

Mesela sevgilinizi kardeşinizle tanıştırmak için bir kafede buluşun. Sadece annenizin evde olduğu bir zaman sevgilinizi eve davet edip önce annenizle tanıştırın. Daha sonra anne ve babanız birlikteyken babanızla tanıştırın.

Bu tek tek tanışmalar sayesinde erkek arkadaşınızın ve tabii kendinizin tanışma-tanıştırma gerginliğini de en aza indirmiş olursunuz.

Ön uyarıları unutmayın

Babanız kızına talip olan her erkeğe karşı mücadele etmeye hazır anneniz ise biricik meleği için hiçbir erkeğin yeterince iyi olmadığını düşünmekte ısrarlı. Bu çeşit bir aile tutumu belki sizin için komik olabilir ama kendinizi kıza talip olan erkek yerine koyduğunuzda durum tam bir facia.

Tanıştırma ritüelinden önce ailenizle kısa bir konuşma yapmayı ihmal etmeyin. Bu ilk buluşmanın sorunsuz geçmesi halinde çok mutlu olacağınızı söyleyin. Tabii bu tanışmayı kısa bir akşam yemeği olarak organize edin. Ve sohbetin akışını siz yönlendirin.


Önceden erkek arkadaşınızı ailenizin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şakalar konusunda bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Böylece bir espri kazasına yol açmamış olursunuz. Hem sevgilinizi hem de ailenizi önceden birbirleri hakkında bilgilendirerek daha rahat hissetmelerini de sağlarsınız.

Utanç verici hikayeleri yasaklayın

Ne kadar büyürseniz büyüyün hala annenizin ve babanızın biricik küçük kızısınız. Hakkınızda anlatabilecekleriçocukluğunuza ve ergenlik döneminize dair öyle çok hikayeleri var ki... Evet ama yüzünüzü kızartacak hikayeleri bu ilk buluşma gününde erkek arkadaşınızla paylaşmalarına da gerek yok öyle değil mi? Artık büyüdüğünüzü kabul etmeleri gerekiyor.

Tanıştırdığınız kişi belki de ilerisi için eş adayınız. Ailenizin bu gerçeği kabullenip sevgilinize eve gelen oyun arkadaşınıza davranır gibi davranmaması konusunda ricada bulunun. Önceden yapacağınız uyarıların yanı sıra tanışma gününde sohbetin istemediğiniz bir yöne gittiğini hissettiğiniz anda konuyu değiştirmek için hazırlıklı olun.