Bu; düşündüğünüz kadar zor değil. Aynaya bakıp kendinizi biraz değiştirmeniz bir de ne istediğinize karar vermeniz yeterli!


Hayalinizdeki ilişkiye kavuşmanın ilk adımı hayalinizdeki partnere kavuşmaktır. Bunun için yaşam koçu Saim Koç’a göreistediğiniz partnerin nasıl biri olacağını onda aradığınız özellikleri bir kağıda dökmeniz gerekiyor. Sonra bu özelliklerin ne kadarının sizde olup olmadığına bakıp sizde olmayan özellikleri geliştirmelisiniz.


Saim Koç’un bir başka önerisi de aradığınız özellikleri içeren bir harita hazırlayıp bu haritayı ve aradığınız özellikleri içeren bir kişinin resmini panonuza asmanız. Çekim yasası gereği bilinçaltınızın sizi o kişiye çekeceğini söylüyor Saim Koç.

Tesadüfler yaratın
Tabii bazen hayatta tatlı tesadüfler yaşanabilir. Ya da o tesadüfleri siz de yaratabilirsiniz. Gideceğiniz yeri size uygun olacağını düşündüğünüz biriyle karşılaşma umuduyla seçmeniz çok önemli.

Örneğin hayat biçiminize uygun olmayan sadece bir kereliğine bulunduğunuz bir yerde karşılaşacağınız kişi ilk anda size uygun biri gibi görünse de aslında farklı hayatlar yaşadığınız için sizi hayallerinizdeki ilişkiye götürmeyecektir.

Yaşam tarzı oluşturun
Aklınızı sadece “bir ilişkim olmalı” gibi bir şartlanmaya mahkum etmek yerine nasıl bir yaşam tarzı istediğinize bu yaşam tarzının içinde nasıl bir ilişkiye sahip olmak istediğinize karar verin. Hayatınızı istekleriniz doğrultusunda yoluna sokarsanızhayallerinizdeki kişi her an karşınıza çıkabilir.

Kendinizi değiştirin
Hayallerinizdeki kişiye kavuşmak demek her zaman hayallerinizdeki ilişkiye de kavuşmak anlamına gelmez. Bunun için önce kendinize bir bakmalısınız. Önceki ilişkilerinizde yaptığınız hataları gözden geçirip sizi mutsuz eden davranışlarınızı değiştirmelisiniz.

Örneğin önceki ilişkinizde sevdiğiniz sürekli onun peşinde olmanızdan kontrol altında tutmak istemenizden rahatsızlık duymuşsa yeni ilişkinizde bu duygularınıza hakim olmalısınız

İhtiyaçlarınızı belirleyin
Bir ilişkiden ne beklediğinizi iyi biliyor olmalısınız. İlişkideki ihtiyaçlarınızı keşfedip karşılamayı bilmenizle ilişkinizin kalitesi arasında doğru orantı vardır.

Partnerinizin kısa vadeli değil uzun vadeli ihtiyaçlarınızı karşılayacak biri olduğundan emin olmalısınız. Kısa vadeli ihtiyaçlar için biriyle birlikte olmak belli bir zaman sonra mutsuzluğun garantisidir.

Klişe bir örnek olsa da cinsel ihtiyaçlar ve sevgi ihtiyacı arasında seçim yapabilmelisiniz. Sadece cinsel ihtiyaçlar üzerine kurulmuş bir ilişkinin uzun vadeli ve mutlu bir ilişki olmasını beklemeyin.

Sınırlarınızı dile getirin
İlişkinizi sınırsızlık temeli üzerine oturtmamak gerekiyor. Sevdiğinizi kırmamak üzmemek niyetiyle sizi rahatsız eden şeylere ses çıkarmaz ve sınırlarınızı belli etmezseniz o sizin rahatsızlık duyduğunuzu hiçbir zaman anlayamayacaktır. Bu ilişkinin başlarında başınızda kavak yelleri estiğinde sorun etmeyeceğiniz bir durumdur. Ama zamanla birikerek büyük kavgaların temelini oluşturur. Sınırlardan bahsetmeme ya da ses çıkarmama davranışı giderek iletişimsizlik sorununa da dönüşür ki bu da bir ilişkide istenmeyen şeylerin başında gelir.

Dürüstlüğü temel alın
Yüzde yüz dürüstlüğe dayanan bir ilişki kurun. Bu bazen çok kolay olmasa da sağlıklı ilişkinin temelini dürüstlüğün oluşturduğunu unutmayın. Daha ilişkinin başındayken sevdiğinize hep dürüst davranacağınızı karşılığında ondan da dürüstlük beklediğinizi anlatın.

Dürüstlüğünden şüpheye düştüğünüz durumlarda asla taviz vermeyin. Çünkü bir kere verilen tavizin arkası mutlaka gelecektir.