Evlenmeden Önce Beraber Yaşamak İçin 7 Neden
Hiç evlenmeden önce beraber yaşamanın iyi bir şey olduğunu düşündünüz mü? Evet mi? Okumaya devam edin! Geleneksel çiftler genellikle düğün günü gelip çatıncaya kadar beraber yaşamayı tercih etmeseler de aslında evlilik öncesinde beraber yaşamak o kadar da korkunç bir fikir değil! Beraber yaşadığınız zaman ilişkinizi uzun vadede kurtarmış olabilirsiniz. Türkiye’de bizim kültürümüzde ve inançlarımızda beraber yaşamak çok da onaylanan bir durum değil fakat bu yazıyı hazırlarken ben bunun o kadar da problem olmadığı ülkeleri ve pozitif etkenleri ele aldım. Şimdi hep beraber neden evlenmeden önce beraber yaşamak iyi bir fikir okuyalım.
1. Çünkü Daha Ucuz!


Neden hem ayrı evlerde oturup hem de neredeyse her geceyi beraber geçiresiniz? Aynı anda her iki binayı da cepte tutmak büyük bir israf değildir de nedir? Hele ki bir de o paralarla neler yapacağınızı hayal edecek olursanız? O parayı düğün bütçenize ayırabilirsiniz beraber güzel bir tatile çıkabilirsiniz ya da o parayı sadece bir köşeye koyup harcayacağınız günü bekleyebilirsiniz. Beraber yaşamanın bence daha ucuz olması çok geçerli bir sebep! Ek olarak beraber eve çıkmak size kullanmadığınız eşyalarınızı satmanıza ve ekstradan yeni eşyalara yer açmanıza yardım eder.
2. Birbirinizi Daha İyi Tanımanıza Yardım Eder

Hayatınızın aşkıyla ne kadar uzun süredir beraber olursanız olun ne kadar gün ve gece geçirmişseniz geçirin birbirinize bakış açınızı tamamen değiştirecek ve birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak tel şey içinizden birinin diğerinin yanına taşınmasıdır. İçinizden birindeki bir alışkanlık ilginç bir şekilde belki de beraber yaşamaya başladığınızda dikkatinizi çekmeye ve sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Bazen beraber yaşamak gözlerinizi açmanızı sağlar. Bu size zaman içerisinde birbirinize o kadar da hoş görünmeyen şeyleri hoş görmeyi öğretebilir. Bazı davranışlar ve alışkanlıklar gerçekten de can sıkıcı olabilir! Ancak önemli olan bunları paylaşabilmeniz ve üzerinde konuşabilmenizdir tabii ki içinizde fazla tutmadan! Beraber yaşamak zamanla birbirinize alışacağınız beraber nasıl mutlu olunacağını öğreneceğiniz hayatınızın belki de en güzel anılarınıza sahip olacağınız güzel bir evre!

3. Sorumlulukları Paylaşırsınız


Buluşma zamanlarınız tamamen eğlenceden oluşur. Randevulaşırsınız ailelerinizi ziyaret edersiniz birbirinizin evlerinde kalırsınız. Ama açık açık ciddi bir sorumluluk pek de paylaşmazsınız! Evlilik öncesi beraber yaşamak beraber bir hayat inşa edeceğinizdeki sorumluluklara sizi güzelce hazırlar! Sadece yemek hazırlama bulaşıklar çamaşırlar gibi genel sorumluluklar değil ama aynı zamanda ödenecek faturalar evde tamir edilecek aksaklıklar… bunlara da bir ön hazırlık yapmış olursunuz. Beraber yaşamak iki kişilik bir takımın içinde olmak gibidir. Özellikle de ikiniz de meşgul bir programa sahipseniz!

4. Bu Aslında Bir Test…

Ben beraber yaşamayı bir test olarak değerlendirmezdim ama öyleymiş! Çevremde o kadar çok beraber yaşayıp bir gelecek göremeyen çift gördüm ki pes dedim! Partnerinizin aslında evliliğe uygun bir insan olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için tabii ki de beraber yaşamanız gerekli! Eğer beraber yaşamaya sıcak bakıyorsanız aslında bu evliliğinizin devamı için de önemli bir adım. Aynı evde yaşarken hala tutkulu ve romantik olmak biraz zor olabilir. Evet beraber yaşamak birtakım stresleri de beraberinde getirir. Peki sizin ilişkiniz TV’ deki futbol maçlarının kirli çamaşırların ve bulaşıkların üstesinden gelebilir mi? Denemeye var mısınız?

5. Eğlenceli

Eğer birbirinizden hoşnutsanız beraber yaşamak tam da size göre! Birbirinizi her gün görmenize ek olarak bir de randevunuzu planlama derdinizin olmaması sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? Sabahları beraber uyanmanız geceleri beraber yatağa girmeniz… Geceleri film izlemeniz birbiriniz için yemekler pişirmeniz arkadaşlarınızı davet edip uzun zamandır bir türlü yer ayarlayıp da veremediğiniz partiyi tam da kendi evinizde verecek olmanız… Bütün bunlar harika! Ve de bonus olarak evet hala evli olmadığınız için kız arkadaşlarınızla o erkek arkadaşlarıyla maç izlemeye gitmişken evinizde güzel bir kızlar gecesi hazırlayabilirsiniz. Hayatınızın bu yıllarınız unutamayacağınızı size garanti ediyorum.

6. Toplumsal baskılar gün geçtikçe azalıyor


Daha önce de belirttiğim gibi dünyanın pek çok yerinde aslında evlilik öncesi beraber yaşamaya sıcak bakılmıyor. Yaşadığınız ülkede bunu bir skandal olarak algılayanlar olabilir. Ama şu gerçeği de unutmamalıyız ki bu yargı artık gün geçtikçe yok oluyor. Artık evlilik öncesi beraber yaşamaya karar veren ve ailelerinden de bu konuda destek gören ciflerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ben Hollanda’ da yaşıyorum. İsveç Norveç ve Hollanda gibi Avrupa Ülkeleri’ nde evlilik öncesi beraber yaşamak gayet normal. Peki sizce Türkiye’ de yaşadığınız şehirde bu onaylanan bir şey mi?

7. Çünkü Siz Beraber Bir Hayat Paylaşmak İstiyorsunuz.

Eğer her ikiniz de hayatınızın geri kalanını beraber geçirmek istediğinizden eminseniz beraber yaşamanız güzel bir başlangıç olabilir. Hayatınızın erkeği daha size güzel bir yüzükle güzel bir mekanda evlilik teklifinde bulunmamış olabilir ya da evlenecek kadar para biriktirememiş olabilirsiniz ama en azından beraber bir yaşam paylaşmaktan eminsiniz. Evlilik sonrası birinizin diğerinin yanına taşınması biraz stresli olabilir. Bunu düşünmek yerine neden balayını nerede geçireceğinizi dert etmiyorsunuz?

Beraber yaşama fikri akla düştüğünde aslında bu birazcık da sizin nereli olduğunuzla ailenizin onayı olup olmayacağıyla ve de bunu gerçekten doğru sebeplerden dolayı mı yapıyor olduğunuza bağlı. Aslında bu birazcık da evlilik öncesi bir prova. Evlendikten sonra sürprizlere hazırlıklı olmak istemiyorsanız dayanıklı ve sağlıklı bir evlilik sürmek istiyorsanız evlilik öncesi beraber yaşama fikrine artık sıcak bakma zamanınız gelmiş demektir!