Uzun ilişki için bu 7 hatadan vazgeçin

İlişkilerde ortaya çıkan problemler genelde bu 7 konunun etrafında döner; önleminizi önceden alırsanız daha sağlıklı ve uzun süreli bir ilişkiye adım atmış olursunuz.Evlilik ve Aile Terapisti Terri Orbuch çiftlerde yaygın olarak karşılaşılan 7 ilişki sorununu ve çözümlerini tespit etti. Siz de bunlara bakarak sorunlarınıza dışarıdan bir bakış açısı yakalayabilir ve çözüm önerilerine göz atabilirsiniz...


1- Dürüst olmama güvensizlik

Güven ilişkilerin en önemli parçasıdır. Partner ilişkide karşısındakine güvenmediği zaman rahat hissetmez ve ona kalbini açmaz. Aldatıldığından şüphelenen kişilerse bunu davranışlarına yansıtabilir. Orbuch bu noktada çiftlere "dürüst konuşmalarını" öneriyor. Çiftler yaşadıklarını ve hissettiklerini birbirlerini kırıp incitmeden dürüstçe söyleyebilmeliler. Güvenilir bir partnere sahip olmalı ve güvenme yeteneğinizi de geliştirmelisiniz.
Yazar Mary Jo Fay'in aşağıdaki önerileri partnerinizle aranızdaki güveni geliştirmenize yardımcı olabilir.

Tutarlı olun. Zamanında olun. Eğer geç kalacaksanız arayın ve geç kalacağınızı söyleyin. Partnerinize veya başkalarına yalan söylemeyin. Beyaz yalanlar bile olsa söylemeyin. Açık olun tartışırken bile dürüst davranın.

Başkalarının duygularını incitmemek için hassas olun. Aynı düşüncede olmasanız bile bunu partnerinizin duygularını incitmeden konuşun. Ivır zıvır işlerinizi paylaşma konusunda açık olun. Partnerinizin sınırlarına saygı duyun. İyi bir dinleyici olun. Birşeyler yanlış gittiğinde aşırı tepki göstermemeye özen gösterin. Eski konuları tekrar gündeme getirmeyin. Önceki söylediklerinizi hatırlayın ve geri alamayacağınız şeyler söylemeyin. Kıskanç olmayın.


2- Seksle ilgili sorunlar

Orbuch partnerlerin birbirlerine aşık olsalar bile seksle ilgi sorunlar yaşayabileceklerini belirtiyor. Seksle ilgili sorunlar ya da farklı istekler çiftlerin doğal ilişkilerine olumsuz yansıyabilir. Söz konusu seks olduğunda çoğu çift hissettiklerinden farklı davranabilirler. Orbuch çiftlere "Fantazileri ne kadar sıklıkta seks yapmak istedikleri ne tür şeyler denemek istedikleri" gibi konularda konuşmalarını öneriyor. Tutku yenilikle doludur. Partnerinizle "Yeni ve heyecanlı şeyler yapın" diye öneriyor.
3- İletişim yeterli değilse


Çoğu insan günlük yoğunluk nedeniyle iletişim kurmayı birşeyler paylaşmayı unutuyor. Orbuch "İletişim kurmak sadece çocukların sorunları işle ilgili sıkıntıları paylaşmak değil hayallerinizi ve hedeflerinizi paylaşmaktır" diye belirtiyor. Orbuch çiftlerin en az 5 dakikalarını yüz yüze e-maille ya da telefonla çocuklar ve diğer programları dışında konuşmalar için ayırmalarını öneriyor. Bu yüz yüze e-maille ya da telefonla olabilir diye belirtiyor. Orbuch "Bu çift olarak çocuklar olmadan en önemli aktivitenizi yapın ve akşam yemeğine çıkın" diye öneriyor. İletişimle ilgili sorunlarınızı ikiniz çözemiyorsanız uzman bir kişiye başvurmanız da yarar var.

4- Parasal sorunlar

Parasal konular çoğu çiftlerin en önemli sorunudur.. Orbuch para konularının ne kadar kazandığından nasıl harcadığına yatırım kararlarına para biriktirmelerine kadar birçok konuyu içerdiğini belirtiyor. Paranın hassas bir konu olduğunu ve çoğu insanın konuşmaktan hoşlanmadığını belirten Orbuch her 3 ayda bir parasal konularda konuşma yapılmasını ve iş listesine eklenmesini öneriyor. Yatırım hedeflerinizi ne kadar harcayıp ne kadar biriktirdiğinizi kısa bir liste yapın. Finansal konularda yalnız olmadığınızı bilin.
5- Ev işleri


Orbuch "Evde kimin ne yapacağı çiftler arasındaki çatışma kaynağıdır. Kadınlar kendilerini bir takımın parçası gibi hissetmeliler. Yüzde 50 yüzde 50 paylaşım olmasa da açık olmalıdır" diye vurguluyor. Umutsuz ve kızgın olmadığınız zaman ev işleriyle beklentilerinizi ve isteklerinizi paylaşın. Partnerinizin çöpü çıkarmasını mı akşam yemeği yapmasını mı istiyorsunuz? Beklentileriniz ile yapabileceklerinizi değerlendirin ortak bir iş planı oluşturun.

6- Tartışmaları yönetmek

Çoğu çift zaman zaman tartışır. Ufak tefek tartışmalarda idare etmek çok önemli değildir. Elle vurma sözlü taciz çekme gibi davranışlar yıkıcıdır. Çiftlerin konuşarak anlaşmayı denemesi daha doğrudur. Tartışma sırasında kendinize hakim olamıyorsanız biraz zaman geçtikten sonra tekrar konuşmayı deneyin. Uzun bir yürüyüş yapın açık havaya çıkın. Kızdığınızda düşüncelerinizi hemen telefona sarılıp anlatmayın. Orbuch "Partnerinizin ne söylediğini dinlediğinizden emin olun ve ön yargılı yaklaşmayın. İletişim boyunca algılarınızı açık tutun açık fikirli olun ve konuşmaya gerekmedikçe müdahale etmeyin" diye öneriyor.
7- Ana konularda uyuşma


Orbuch hobiler ilgi alanları gibi bazı konularda her zaman uyuşulamadığını belirtiyor. Çiftlerin çocuklar inançlar yaşam tarzı gibi önemli noktalarda uyuşmaları gerektiğini vurguluyor. Orbuch "Çiftler tüm konularda aynı düşünecek diye bir durum elbette yok.

İlişkinizde sizin için önemli konularda aynı düşünmeniz yeterli. Eğer bir tane çocuk istiyorsanız ve partneriniz istemiyorsa gerçekçi bir değerlendirmeye ihtiyacınız olabilir"
diye belirtiyor.


İlişkinizde herhangi bir problemi çözerken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar:

İşte Sherman'ın önerileri...
- Karşınızdakine saygı duyun. Konuşurken ve davranışlarınızda saygılı olun. İnsanlar içinde partnerinizi küçük düşürmeyin utandırmayın. İlk randevuda sadece konuşarak birbirinizi tanımaya çalışın.

- Karşınızdakini takdir edin. Teşekkür ederek ona değer verdiğinizi gösterin.

- Gerçekçi olun. Filmlerdeki gibi her zaman aklınızdan geçenleri anlayacağını düşünmeyin. İsteklerinizi doğrudan söyleyin.

- İkinizin farklı kişiler olduğunu farklı ailelerden geldiğinizi ve farklı yetiştiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Partnerinizle farklılıklarınızı bıkıp usanmadan öğrenin ve buna göre davranın.

- Mizahı kullanın. Daha çok eğlenmenizi sağlayacak şeyler deneyin.