Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Aranızdaki İletişim Sorununu Aşın!

  Aranızdaki İletişim Sorununu Aşın!


  Yapılan araştırmalara göre çiftler birbirlerinden çok yabancılarla iletişim kurarken kendilerini çok daha iyi hissediyorlar.“İyi giden bir ilişkiye sahip olmanın en iyi yolu ise iyi bir iletişimden geçer” diyen uzmanlar konuyla ilgili önemli tavsiyeler veriyorlar. Kısacası sevgilinizle iyi bir iletişime sahip olmanız artık sandığınız kadar zor değil.


  İyi bir iletişimin belli kuralları var; karşınızdakine açık sözlü olmak mimikleri ve beden dilini doğru kullanmak şart!

  Sevgiliniz sizin espri anlayışınızı nelere sinirlenip sinirlenmeyeceğinizi neye nasıl tepki vereceğinizi gayet iyi bilir. Yani mantık olarak bakıldığında sevgilinizle kurduğunuz iletişimin süpermarkette tanımadığınız biriyle kurduğunuz iletişimden daha iyi olması beklenir. Ama yapılan araştırmalar bir yabancıyla sevgilimize nazaran çok daha iyi bir iletişim kurabiliyor olduğumuzu gösteriyor.

  Mesela şöyle bir örnekle durumu daha iyi açıklayalım; düşünün ki hiç tanımadığınız birine yol tarif ediyorsunuz. Tüm detayları anlatır en kolay şekilde istediği adrese gitmesini sağlarsınız. Bir de sevgilinize yol tarif ettiğinizi düşünün. “Hani seninle her öğlen sandviç yediğimiz yer var ya onun sokağından sapacaksın” diyerek sevgilinizin orayı bildiğini varsayarsınız. Eğer orayı hatırlamıyorsa adresi de bulması zorlaşır.

  Uzmanlar bunun çiftlerin birbirine çok yakın olmalarından kaynaklandığını söylüyor. Yakın olmak tabii ki olumsuz algılanmamalı ancak iki sevgili ilişkide bir süre sonra karşısındakinin her şeyi kolayca anlayabileceğini düşünüyor. Öyle ki her şeyi kısa yoldan anlatmayı seçiyor.

  Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çiftler arasında yaşanan iletişim problemi üç yanlıştan dolayı ortaya çıkıyor. Eğer bunlar üzerinde çalışırsanız emin olun sevgilinizle aranızda çok daha güçlü bir iletişimin var olduğunu göreceksiniz.

  Yanlış 1

  Şifreli konuşmak

  Şifreli konuşmak özellikle kadınların çok sık yaptığı bir şeydir. Nasıl mı? Mesela sevgilinizle ilişkinizin ilk günlerindesiniz birbirinizi çok iyi tanımıyorsunuz. Bir gün ona şöyle bir cümle kurdunuz “Hava çok soğuk üşüdüm” belki o an aslında üşümediniz sadece size sarılmasını ya da ceketini çıkarıp omzunuza koymasını istediğiniz için böyle söylediniz. Ama o esas söylemek istediğinizi anlamazsa sizi hayal kırıklığına uğratmış olacak.

  Kadın-erkek ilişkilerinde sık sık karşılaştığımız bir senaryodan daha bahsetmek istiyoruz. Sevgiliniz erkek arkadaşlarıyla gece dışarı çıkacağını söyledi. Siz de kaçta döneceğini sordunuz. “Çok geç kalmam” dedi. Saatler 01:00’i gösterdiğinde sevgiliniz hâlâ gelmemişti ve siz yine hayal kırıklığına uğradınız çünkü size çok geç kalmayacağını söylemişti. Ama onun geç saat anlayışıyla sizin geç saat anlayışınız aynı değil. Eğer “saat02:00 gibi gelirim” gibi net bir cevap verseydi sizin için problem teşkil etmeyecekti.

  The Marriage Check-up (Evlilik Checkup’ı) kitabının yazarı James Cordova kadın ve erkeklerin anlayışlarının farklı olmasından dolayı ilişkide iletişim problemi yaşandığınıbunun da tartışmalara yol açtığını belirtiyor.Bu durumun çözümü ise çok kolay. Sevgiliniz yoruma açık bir şey söylediğinde kafanıza kurcalayan bir şey olursa ona hemen tam anlamıyla ne demek istediğini sorun. Deminki örneğe dönersek “çok geç kalmam” dediğinde kaçta geleceğini sorun. Emin olun bir sonrakinde siz sormadan o bu şekilde cevap vermeye başlayacak. Çünkü sizin bu bilgiyi edinmek isteyeceğinizi tahmin edecek. Tabii ki her şeyi karşı taraftan beklememek lazım. Siz de aynı şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Hafta sonu baş başa evde olmak istiyorsanız “Bu hafta sonu seninle evde baş başa olmak istiyorum” demelisiniz .

  Uzun süreli bir ilişki içerisinde olmanız sevgilinizin sizi iyi tanıması ve sizinle aynı düşünce yapısına sahip olması anlamına gelmiyor. Bu nedenle sağlıklı iletişim kurulmazsa yanlış anlaşılmalar olabilir.

  Yanlış 2

  Sizinle aynı şekilde düşündüğünü varsaymak

  Çiftlerin sık yaptığı iletişim hatalarından biride karşı tarafın sizinle aynı şekilde düşündüğüne inanmaktır. Uzun süreli bir ilişki içerisinde olmanız sevgilinizin sizi iyi tanıması ve sizinle aynı düşünce yapısına sahip olması anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalara göre her zaman birbirinizi doğru anlayamayabilirsiniz. Bu da çoğunlukla çabucak hayal kırıklığına uğramanıza sebep olur. Örnek vermemiz gerekirse sevgiliniz siz tam yemek yerken sabah spora gidip gitmediğinizi sorarsa siz hemen “acaba kilo aldığımı mı düşünüyor? O yüzden mi yemek yerken bu soruyu sordu” gibi yanlış düşüncelere kapılabilirsiniz. Gerçekte ise onun tek merak ettiği spor salonuna gelen yeni makineyi deneme fırsatınızın olup olmadığıdır. Buradaki en büyük problem karşı tarafın da sizinle aynı şekilde düşündüğünü varsaymanız. Bu durumu çözüme ulaştırmak ise sanıldığı kadar zor değil. Eğer sevgiliniz size bir soru sorduğunda tam anlamıyla ne demek istediğini anlamadıysanız ya da soruyu başka yönlere çekmeye başladıysanız kafanızda kurmak yerine sevgilinize karşı açık olun. Tam anlamıyla ne demek istediğini sorun. Muhtemelen niyeti sizin düşündüğünüzden çok daha basit bir şey sormak olacak. “Çiftlerin açık olmaları birçok sorunun başlamadan sonlanmasını sağlar” diyor James Cordova

  Yanlış 3

  Vücut dilini yanlış kullanmak


  Mimiklerinizi ne kadar doğru kullanıyorsunuz? Çiftlerin iletişim konusundaki en büyük üçüncü problemi de mimiklerini ve vücut dilini doğru ve yerinde kullanamamak! Çünkü ilişki içerisinde çiftler kendilerini birbirlerine o kadar yakın hissediyorlar ki kullandıkları mimikleri karşı tarafın kolaylıkla anlayacağını düşünüyorlar. Diyelim ki sevgilinizin evde biraz daha derli toplu olmaya özen göstermesin istiyorsunuz. Eğer ellerinizi belinize koyupsoğuk bir ses tonuyla ona bunu söylerseniz kavga etmek istediğinizi düşünür ve savunmaya geçer. Ama aynı cümleyi yumuşak bir ses tonu ve hafif bir tebessümle söylerseniz sevgiliniz sizi daha çok dikkate alacaktır.

  Söylediklerinizin tartışmaya yol açmasını istemiyorsanız vücut dilinizi doğru kullandığınıza emin olun. Seçtiğiniz kelimeler ne kadar doğru olursa olsun mimikleriniz ve vücut dilinizi yanlış kullanırsanız ağzınızdan dökülen kelimeler partneriniz tarafından yanlış anlaşılabilir.

  Size küçük bir tüyo sevgilinize istediklerinizi kolaylıkla kabul ettirmek istiyorsanız ona dokunmayı deneyin. Konuşurken koluna ya da sırtına dokunmaya özen gösterin. Emin olun bu çok işe yarayacaktır. Unutmayın erkekler bu tür yakın davranışlardan çok hoşlanırlar.

  Bunlara Dikkat Edin!

  Gizeminizi Kaybetmeyin


  Öğle yemeğinde neler yediğinize kadar tüm ayrıntıları Facebook’a yazarsanız sevgilinizle buluştuğunuzda ne konuşacaksınız? Biraz gizemli olmak ilişkiye heyecan katar. Bırakın ne yaptığınızı gün boyu merak etsin. Her şeyi Facebook üzerinden paylaşmayın.

  Sevgilinizle Facebook’ta Arkadaş Olmadan Önce İyi Düşünün

  Facebook ilk başlarda sevimli görünse de çiftler arasında sorun yaratan faktörlerin başında gelmeye başladı. Sevgilinizle Facebook üzerinden arkadaş olmadan önce bir kez daha düşünün; sizi yanlış anlayabilir.

  Hissettiklerinizi Facebook’a Yazmayın

  Ona kırıldıysanız ya da kızdıysanız bunu direkt olarak ona söyleyin. Facebook’ta duvarınıza“Bugün çok kızgınım” yazıp sorunlarınızı cümle aleme yaymak zorunda değilsiniz. Bazı şeylerin ikinizin arasında kalmasına özen gösterin; sorunlarınızı paylaşmayın.

  Facebook’taki Duvar Yazıları Paranoya Yaşamanıza Neden Olabilir

  Liseden yakın bir kız arkadaşı sevgilinizin duvarına bir mesaj yazmış. Siz de bunuf lört olarak algıladınız. Görmezden gelmeniz imkansızsa konuyu hemen sevgilinizle açık açık konuşmalısınız.

  Özel Hayatınıza Sahip Çıkın


  Sevgilinizin Facebook’taki duvarına “Seni seviyorum” yazdığınızda aranızdaki tüm romantizmi bozduğunuzun farkında mısınız? Bırakın bu özel cümleler ikinizin arasında kalsın. Listenizdeki 575 arkadaşınız bu özel duygularınızı bilmek zorunda değil.

  Cosmopolitan/ Ceylan Yeniacun
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Ey Aşk durağım...
  ey adından başka hiç bir söze dilimin dönmediği tek hecemZiyaretçilere, Gizli İçerik!
  dudağıma öyle bir mühürlensin ki dua’n
  bu dua’ya ”Amin” demekten başka kelamlara dönmesin diller
  ve lal olsun dilim
  Sen’den başka isimleri anarsam eğer...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İletişim sorunu arkadaşlıklarda ve aile içinde de önemli.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş