Erkeğin karşı cinse agresif tutum ve davranışlarla kendisini göstermeye çalıştığı kadının ise bu süreçte vücut dilini kullanarak erkeği kendisine çekmek istediği belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Özgünen “Aşk hiçbir zaman erkek tarafından başlatılmaz seçimi kadınlar yapar. Erkek biyolojik olarak güzel olana yönelir” dedi.

Aşk kavramının kadın ve erkekte ergenlik çağlarında başladığını ifade eden Özgünen sevgi kavramının ise kişinin kendisini “ben kimim neyim neden dünyaya geldim” gibi sorularla tanımaya başladığı 5 yaş sürecinde ortaya çıktığını dile getirdi.

Aşk dürtüsü başlarken 4 duyunun harekete geçtiğini vurgulayan Özgünen “Aşkın başlaması için ilk olarak karşımızdaki insanın kokusunun beynimizdeki aşk dürtülerini uyarması gerekiyor. Daha sonra sesini ve görüntüsünü beğendiğimiz kişiye dokunmak istiyoruz” dedi.

Özgünen kadının koku yolu ile karşısındaki erkeğin bağışıklık sistemi hakkında bilgi sahibi olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Eşler seçim yaparken kendi bağışıklık sisteminden çok daha farklı bir sisteme sahip olan kişilere yönelir. Bunun nedeni ise kadının doğacak çocuğunu daha gelişmiş bir bağışıklık sistemiyle dünyaya getirmek isteğidir. İlk olarak kokuyla başlayan sinyaller daha sonra gözlerle kurulan iletişim ses ve dokunma ile aşkı ortaya çıkarır. Bu nedenle aşk hiçbir zaman erkek tarafından başlatılmaz seçimi kadınlar yapar.”

“ERKEĞİN KENDİNE ÖZGÜ KRİTERLERİ YOKTUR”

Sinyalleri kadınların gönderdiğini ve daha sonraki sürecin erkek- kadın ilişkisi içinde geliştiğini vurgulayan Özgünen şöyle devam etti: “Eş seçiminde erkeğin kendisine özgü kriterleri yoktur. Erkek biyolojik olarak güzel olana yönelir. Çocuğunu en sağlıklı şekilde taşıyacak besleyecek doğuracak ve bakacak kadını arar. Kadın ise özgüldür. Belirli bir sisteme göre ölçer tartar ve iyi partneri seçmeye özen gösterir. İlk olarak erkeğin kokusunun kendisine uygun olup olmadığına karar verir daha sonra görüntüsüne dikkat eder. Zeka güvenilirlik iletişim erkeğin kendinden mutlu olması kadınların aradığı özelliklerdir. Kadın için cinsellik son sıralardadır.”

Özgünen erkeğin karşı cinse agresif tutum ve davranışlarla kendisini göstermeye çalıştığını kadının ise bu süreçte vücut dilini kullanarak erkeği kendisine çekmek istediğini söyledi.

ALINTIDIR.