Bir ilişkinin sağlıklı yürüyebilmesi ve uzun soluklu olabilmesi için olmazsa olmaz bir takım maddeler vardır.

İlişkinin Dengesi…

Bir masanın ayaklarından biri kırıldığında nasıl dik duramazsa; bir ilişkinin dengesini sağlayan etkenlerden biri veya birkaçı zarar gördüğünde sağlam durması zorlaşacaktır.

İki yabancı insan bir araya gelip yeni bir hayat için el ele verdiklerinde mutlaka ufak tefek sorunlar çıkar. Bu sorunları yenebilmek için her iki tarafın da aynı istek içinde olması gerekir.

Her ilişki kendi kimliğini belirler. Kendine bir renk seçer ve bir davranış biçimi oluşturur. İlişkilerin zaman içinde yıpranmaması ve istikrarını sürdürebilmesi için bazı noktalarda daha hassas ve düşünceli davranmak gerekir.

Beynimizdeki bağlılık hormonları tensel temas ile salgılanır. Şefkat ve ilginin göstergesi olan teması kaybetmemek gerekir. Sarılmak el ele tutuşmak dokunmak gibi hareketler çiftlerin birbirine bağlılıklarını farkında olmadan pekiştirir.

İkinci ve önemli etkilerden biri ilgidir. Sevdiğiniz kişiye gösterdiğiniz ilgi ve merak karşı tarafta tutkulu duygular uyandırır. Romantizmi destekler ve aranızdaki bağı güçlendirir.

Her ilişkide tartışmalar olur. Aslında ufak tartışmalar ilişkinizin hala devam ettiğinin bir göstergesidir. Ancak kavganın şekli ve uzunluğu önem kazanır. Tartışmaları bir sonuca bağlayabilmek ilişkilerin en önemli can simididir. Çatışmaları yapıcı şekilde çözme odaklı olmak gerekir. Eleştiri küçümseme aşağılama gibi davranış biçimlerinden kaçınmak ve yapıcı olmaya çözüm üretmeye odaklanmak gerekir.

İlişkilerin uzun soluklu olmasının altında yatan önemli etkenlerden biri de arkadaş olabilmektir. Birlikte sohbet etmekten ve paylaşmaktan zevk alabildiğiniz sürece ilişkinizin mutluluğu devam eder. Arkadaş olmayı becerebilen çiftlerin birbirlerine karşı güvenleri fazladır.

Son olarak ilişkilerin dengesini koruyan diğer etken erotizmdir. İlişkiyi arkadaşlığın dışına taşıyan ve çiftlerin beraberliğini keyifli kılan budur. Sevgi dolu dokunuşlar seksin yanı sıra erotik zamanlar geçirmek seks odaklı olmayan öpüşmeler ilişkinizin dinamiğini oluşturur.

Bir ilişkinin sağlıklı huzurlu ve mutlu yürüyebilmesi genel olarak bu şartların doğru şekilde hayata geçirilmesiyle mümkün olur. Ancak elbette şu kelimenin altını çizmek lazım: Genellikle!

Candan Ünal