Birini ilk gördüğümüzde bizi etkileyen cazip gelen gözümüzde büyümesine sebep olan özellikleri daha sonra en nefret ettiğimiz davranışları haline gelebilir mi? Farklı bulduğumuz kişilerle ilişkiye başlayıp kısa zamanda neden ayrılırız?

Zıt Kutuplar Birbirini Çeker mi?

Başlangıçta bizi o kişiye çeken özelliği sonradan o insandan ayrılmamıza neden olur. Özgün olan tipler bizde ilk zamanlar büyük bir heyecan başlatsa da yine aynı özelliklerinden nefret ederek ilişkiyi sonlandırırız.

Bir iş toplantısı sebebiyle tanıştığımız bir adamdan o an çok etkilenebiliriz. Takım elbisesiyle şık görünen o beyefendi yüksek özgüvene sahip bir yöneticidir. Yaptığı konuşmalarda birlikte çalıştığı insanlar üzerinde otoritesini kurmuş her şey onun kontrolü altındadır. İşine olan bağlılığı vücut dilinden anlaşılır.

Bizi o adama çeken bu özellikler sayesinde bir ilişkiye başlarız. Onun güçlü yapısı ve her şeyi çözebilme becerisi ona hayran olmamıza sebep olur. Peki bu hayranlık sonradan nasıl ayrılma sebebi olur?Bu adam bulunduğu yere sahip olduğu özellikler sayesinde gelmiştir. Kontrol kurma emir verme soğukkanlılık ve işine olan bağlılığı sebebiyle yönetici olmuştur ve bizim gözümüzde başarılı erkek imajını oluşturur.

Aynı adam doğal olarak bu özelliklerini özel hayatında da uygulayacaktır. Birlikte olduğu kişi üzerinde de aynı kontrol unsurunu kullanmak isteyecektir. İşine olan bağlılığı eve geç saatlerde gelmesine neden olacaktır.
Soğukkanlılığı kavga esnasında size anlayış göstermek yerine sert durmasına ipleri kolay koparmasına sebep olacaktır. Emir vermeye alışkın olan bu adam benzer tavırları evin içinde ve ilişkinizde de gösterecektir. Yoksa siz bu adamı bu özelliklerinden dolayı beğenmemiş miydiniz?

Buna benzer örnekler çoğaltılabilir. Motor kullanan ve farklı giyinen farklı yaşayan özgür ruhlu bir adamı bu özellikleri yüzünden çekici bulup bir ilişkiye girdiğinizde; aynı özellikleri yüzünden sinir olup ayrılma ihtimaliniz yüksektir.

Bu örnekleri kadınlara da yöneltebiliriz. Güzelliğinden çekiciliğinden etkilenilen bir kadınla birlikte olan adam; daha sonra aynı kadının kuaföre makyaj malzemesine ayakkabıya elbiseye harcadığı parayı aşırı bulduğu için kavga edebilir.

Sonuç olarak bizde olmayan özelliklere sahip birini gördüğümüzde ona doğru çekiliriz. Hayranlıkla karışık bir heyecan içimizi kaplar. Ancak aşkımızın kısa sürmesi yine aynı özellikler yüzünden olacaktır. Çünkü zıt kutuplar birbirini çeker ama bir süreliğine!

Candan Ünal