Herkes aşık olmak dolu dolu bir ilişki yaşamak isterken siz aşık olmaktan kendinizi kaptırmaktan çekiniyor musunuz?

Daha önce sevgiliniz sizi terk etti. Bunun ardından zar zor tedavi ettiğiniz kalbiniz yeniden biri için çarpmaya başladı. Ancak bu kez de aşkınıza karşılık verilmedi. İçiniz buruk kalbiniz kırık yeniden aynı şeyleri yaşayacağınızın korkusu ve çaresizliği içindesiniz. Artık aşk ve aşık olma fikri bile sizin içinizi acıtır rahatsız eder hale geldi. Bu durumun üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen hala aşık olmaktan korkuyorsanız filofobik olabilirsiniz.
Filofobi dünya üzerindeki binlerce fobiden sadece biri. Aşık olma korkusu olarak çevirebiliriz.

Eski yaşanmışlıklar neden olabilir

Filofobik insanlar karşılarına hoşlandıkları bir kimse çıktığında ve ilişki yaşama ihtimali olduğunda kalplerinin kırılacağı üzülecekeri yönünde bir duyguya kapılırlar ciddi anlamda korkarlar. Buna sebep olan genellikle eski ilişkilerdeki kötü deneyimlerdir. Aynı elini sobaya deydiren çocuğun bir daha sobaya yaklaşmaması gibi.

Filofobikler aslında korkularının gereksiz ve fazla olduğunun farkındadırlar fakat bunu engelleyemezler. Bir insandan hoşlandıklarında onu karşı hafiften bir şeyler hissetmeye başladıkları anda şiddetli çaresizlik duygusu huzursuz hissetme ve telaş gibi fobi semptomlarıyla karşı karşıya kalırlar. Bu kötü etkilerden kurtulmak için de derhal o kişiden uzaklaşmayı yani aşktan kaçmayı seçerler.

Aşksız bir hayat
Filofobik olmayan kişiler aşksız ve sevgisiz bir hayat son derece çekilmez ve mutsuz edici olsa da aşk korkakları için huzurlu ve kaygısız yaşamanın yegane yoludur.

Tedavisi mümkün
İnsan hayatıının en önemli yönlerini etkileyen bu fobi psikoterapi yöntemiyle ortadan kaldırılabiliyor. Fobisi olan kişi imajinasyon adı verilen hayal kurma egzersizleri vasıtasıyla aşık olma durumunu yaşıyor. Böylece adım adım bu korkuyla yüzleşiyor. Yüzleşmeden sonra aşkla ilgili edinilmiş olan kötü düşüncelerin üstüne olumlu düşünceler enjekte ediliyor. Varsa kişinin ilişkilerinde tekrar tekrar yaşadığı kalıplaşmış ilişki biçimleri inceleniyor.

Eğer uzun süredir bahsedilen durumu yaşıyorsanız daha fazla bu derdi çekmenize gerek yok derhal bir uzmandan yardım alın yeniden aşkla sevgiyle mutluluğa kavuşun er ya da geç...

alıntıdır