Kıskançlık �Sevilmekte veya kendisi ile ilişkili şeylerde ortaklığa dayanamamak� biçiminde tanımlanıyor sözlüklerde. Eylemi; kıskanmak eylemcisi ise kıskanç oluyor o zaman. Ama öyle biçimleri var ki bu kavramın sizler hangisinin tetikçisi oluyorsunuz siz bulun.

Birincisi: Sevgiye dönük olanı bir kardeşin kardeşinden annesini kıskanması bir kadının kocasını hem cinslerinden kıskanması. Bu toplumsal yaşayışımızda çok sık görülen alışılmış ve kanıksanan birazcık da hoşgörü ile bakılan türüdür. Çoğunuz yaptınız hissettiniz belki de hissedeceksiniz. Ama unutmayın sevgi kıskançlığını ancak SEVGİYİ hak edenler duyma hakkına sahiptir.

İkincisi: Bir şeye değer kazandırmak anlamında yaşananıdır. Vatanını anası gibi kıskanır bir Türk sözü ile ifade edilebilir. Vatanı da en kıymetli varlığı anası kadar seven ve anasını koruduğu gibi korumak isteyenlerin duyumsadığı ya da buna benzer bir şey böylesi değerler biçebilenlerin türüdür. Değer bilirseniz değeriniz bilinir. Unutmayın.

Üçüncüsü: Esirgemek verebileceği şeyi vermemekle ifade ediyorum bunu da. Bir duyguyu bir eşyayı vermemiş ve esirgemişseniz birilerinden beklemeye ve almaya da hakkınız yoktur unutmayın.

Dördüncüsü: Herhangi bir bakımdan kendinden üstün gördüğü birinin üstünlüğünden acı duymak şeklinde değerlendirirsek bunu; kim sizden daha başarılı kim sizden daha güzel ve kim sizden daha çok seviliyor ve takdir ediliyorsa tabancanızı ona çevirir yakın takibe alırsınız arkasını bir dönse de vursam diye beklersiniz. Unutmayın onu yaralamakla bile onun gibi olamazsınız boşuna çirkinleşip kendinizi daha da düşürmeyin.

Beşincisi: Kısa ve çok yalın. İmrenmek. Haset edip de ona buna sahip olduklarına. Kendinize eziyet çektirmeyin. Sahip olunanlar için bir mücadele verilmesi ve çalışılıp didinilmesi gerektiğini bilmeyip ağzınızı açıp beklemekle ulaşamayacağınızı unutmayın.

Kiminin tek tek kiminin karma karışık bir halde yaşadığı bir duygu olan kıskançlık. Hiçbir olumsuzluğun kabalığın çirkinliğin hiçbir şiddetin haklı bir sebebi olamaz. Sadece aciz sadece güvensizlerin sığındığı bir çatı altıdır... Siz sakın bu zavallılığı yaşamayın ve yapmayın.