Yapılan bir araştırma kadınların mağrur görünen erkekleri mutlu erkeklerden daha seksi bulduğunu ortaya koydu. Buna göre mağrur güçlü kibirli huysuz veya mahçup görünen erkekler kadınlar tarafından gülümseyen bir erkekten daha çekici bulunuyor.

Buna karşılık erkekler daha çok mutlu görünen kadınları seksi bulurken mağrur ve kendinden emin görünen kadınları pek çekici bulmuyorlar. Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nin yaptığı ve 1000'den fazla yetişkinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada katılımcılara gülümseme kibir utangaç bakış gibi ifadelerin evrensel hallerini yansıtan çeşitli fotoğraflar gösterildi ve izlenimleri soruldu.

Araştırma sonucunda ayrıca erkeklerin kadınları kadınların erkekleri bulduğundan daha çekici bulduğu da belirlendi. Araştırmacı ekipten Alec Beall çalışmanın ilk bakışta hissedilen cinsel cazibe üzerinde temellendirildiğine dikkat çekerek "Katılımcılara bu kişilerin iyi bir sevgili ya da eş olup olmayacağını sormuyorduk cinsel çekim anlamında ilk izlenimlerini istedik" diyor.