Bir Doz Aşk Ağrıyı Geçiriyor.


Âşık olunca kalbiniz küt küt atıyor eliniz ayağınız birbirine dolaşıyor belki yemek yiyemiyor belki de uyku bile uyuyamıyorsunuz. Bunlar sizin bildiğiniz değişiklikler. Bir de bilmedikleriniz var!

Aşık olmak demek; etrafınızdaki tüm mutsuzlukları unutup hayata pembe gözlüklerle bakmak demek... Canınız ne kadar acısa da eğer âşıksanız ne moraliniz bozulur ne de hayata küsersiniz. Çünkü âşık olunca baktığınız her şey size güzel görünmeye başlar. İngiltere’de yapılan bir araştırma da bunu doğruluyor. Bu araştırmaya göre aşk ağrı kesici rolü oynuyor. Nasıl mı? Araştırma kapsamında deneye katılanlardan sevdikleri kişinin bir fotoğrafı ile çekici buldukları başka birinin fotoğrafını yanlarında getirmeleri istendi. Araştırmaya göre sevilen kişinin fotoğrafına bakmak acı algısını çekici bulunan kişinin fotoğrafına bakmaktan daha fazla düşürdü. Kısacası yalnız ve mutsuz hissedenlerin acı eşiği çok daha düşük. Buna karşın âşık olanların acı eşiği daha yüksek.

Aşk gerçekten acıyı azaltıyor mu?
Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal “Aşk acıyı azaltmıyor ağrı hissini azaltabiliyor. Çünkü âşıklarda normal bireylerde de salgılanan ve endojen morfin diye bilinen endorfin salınımı artıyor. Bu hormon da ağrıyı daha az hissetmeyi sağlıyor” diyor.

Aşkın dönemleri de ağrının hissedilmesinde etkin rol oynuyor. Aşkın ilk döneminde endorfin salınımı daha yüksek oluyor; bu da ağrının daha az hissedilmesine neden oluyor.