"İlişkilerde emeğe inanmayan gençler aşkı para ve güven olarak tanımlıyor" diyen Dr. Gökçen Erdoğan 15-23 yaş arası gençlerle yaptıkları "Gençlerimizin iç dünyası araştırması"nın sonuçlarını açıklayarak günümüzde gençlerin aşka bakışlarını şöyle anlatıyor:

Aşk eski bir masal
"Aşk konusunda umutsuzluk yaşayan gençlerin yüzde 18.6’sı bu duyguyu para ve güven olarak tanımlıyor. İlişkilerde emeğe inanmayan gençlerin yüzde 43.1’i aşık olmakla yaşamlarında herhangi bir değişiklik olmadığını belirtirken yüzde 11.9’u beklentilerinin arttığını ifade ediyor. Kızların 'aşk idolü' oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ iken erkeklerinki şarkıcı Hadise.

‘Platonik aşk güzel'
Gençleri anlamak onlarla iletişim kurmak için Diva Sağlık Merkezi tarafından yaptığımız 'Gençlerimizin iç dünyası araştırması'na 15-23 yaş aralığındaki kadın ve erkekler katıldı. Araştırmaya göre gençler aşkı monotonluğun saygısızlığın evliliğin parasızlığın ve mantıksızlığın yıprattığını düşünüyor.

Yine katılımcıların yüzde 20.2’si aşkla birlikte yaşamının her alanında başarılı olduğunu düşünürken yüzde 43.1’i yaşamında değişiklik olmadığını yüzde 15.1’i ise mutlu ve yaratıcı olduğunu ifade ediyor. Katılımcı gençlerin ayrıca yüzde 20.8’i platonik aşkı güzel bulurken yüzde 23.8’i ilk aşkının unutulmaz olduğunu belirtiyor.

‘Önce aile’ diyorlar
Erkeklerin yüzde 69.8’i kendinden daha iyi bir mesleği olan kadınla ilişki yaşayacağını söylüyor. Kadınların yüzde 19.4’ü aşk itirafını küçük düşürücü bulurken 56.4’ü ailesinin karşı çıkması halinde aşık olduğu kişi ile evlenmeyeceğini belirtiyor.

Sonuçlar düşündürücü değil mi? Elbette şaşırtıcı yönleri var. Fakat eminim ki daha çok tahmin ettiğiniz ya da gözlemlediğiniz sonuçlarla karşılaştınız. Aşk ilişkilerin 'olmazsa olmazı' konumundan böylesine uzaklaşırken izdivaç programlarının bu denli meşrulaşmasını da anlayabiliriz.

İnsanların günlük yaşamlarında dile getiremedikleri isteklerini toplumsal kitlelerin neredeyse tümüne ulaşabilen iletişim kanallarından sunabilmelerinin böylesine revaçta olması hiç de şaşırtıcı değil öyleyse.

Aşk başka bir bahara mı kaldı bilinmez o bahar topluma gelir mi bilinmez… Ama tüm kalbimle herkesin akıl fikir birliğiyle geçireceği kendi baharını yaşamasını diliyorum."

Dr. Gökçen Erdoğan