Kırmızı ip kem gözden koruyor

Binlerce yıllık geleneğe dayanan ve yaklaşık 20 yıldır Hollywood ünlüleri arasında da yaygınlaşan Kabala öğretisi Yehuda Berg ve Madonna sayesinde tüm dünyada daha fazla bilinir hale geldi Ünlülerin kem gözlerden koruduğuna inandıkları için 'kırmızı ipten' bir bileklik takmaları öğretiye inanan sayısının ne kadar fazla olduğunu da kanıtladı. Ve bu sayı hiç de azımsanacak gibi değil.

Yahudi mistik öğretisi Kabala'nın kökenleri kimi kaynaklara göre 5 bin yıl öncesine dayanıyor. Hollywood'daki ilk Kabala merkezi ise 1984 yılında açıldı. O zamanlar belki hiç kimse bu eski öğretinin bu kadar yaygınlaşacağını tahmin etmiyordu. Ancak "Kabala'nın Gücü" isimli kitabın yazarı Yehuda Berg'in Hollywood'da Sunset Bulvarı'nda açtığı ilk merkez 20 yıl içinde Madonna'dan Demi Moore'a Mick Jagger'dan Elizabeth Taylor'a dek birçok ünlünün uğrak yeri haline geldi. Bugün artık Kabala merkezleri dünyaca ünlü yıldızların huzur ve bilgelik aradığı yerler oldu.

250 BİN ÜYESİ VAR

Kimi çevreler tarafından Kabala öğretisini çarpıtmakla suçlansa da Berg'in dünya çapında açtığı ve büyük ilgi gören tam 50 merkezi var. Ve bu merkezlere toplam 250 bin kişi üye. Kabala'yla artık sadece Yahudiler de ilgilenmiyor. Birçok farklı dine mensup insanlar mutluluğu paylaşmak ve olumsuzlukları kontrol altında tutmak için Kabala'dan yararlanıyor.

HEPSİ HUZUR BULUYOR

Ünlü yıldızların neden Kabala öğretisine ihtiyaç duyduklarını merak ediyorsanız cevabı çok basit: Kabala şöhretin getirdiği sıkıntılardan zorunluluklardan kurtulmak isteyen yıldızların iç huzurlarına yeniden kavuşabilmesi için bir yol oldu çünkü. Hepsinin Yehuda Berg'in Kabala merkezlerine para yağdırmasının açılan kurslara aksatmadan katılmalarının nedeni biraz da bu huzur arayışından kaynaklanıyor. Çünkü Kabala doğumdan ölüme dek yaşamın her anının kontrol edilebilmesi amacıyla da kullanılabiliyor. Böylelikle kişi hayatı boyunca yaşadığı her andan kendi sorumlu oluyor.

BİLEKLİĞİN KERİ

İnsanlara Tanrı'nın ışığı çerçevesinde yaşamayı öğreten Kabala daha çok bilginin aktarılmasına deneyimlerin paylaşılmasına dayanıyor. Mükemmelliği temsil eden 'ışık' yardımıyla Kabala öğrencileri hayatın zorluklarıyla başkalarından gelebilecek kötülüklerle mücadele edilebiliyor. Kırmızı yünden yapılmış ince bir bileklik kişiyi 'kem gözler'den koruyor. Bu bileklikler 26 dolara satılıyor.