KISITLAMA MESELESİ - ŞAMATİ 53

Kısıtlama meselesi kişinin içinde bulunduğu durumu sınırlaması ve Gadlut (Yücelik/büyüklük) derecesini istememesi. Kişinin içinde bulunduğu Gadlut derecesi ne olursa olsun hatta kişinin en küçük Katnut (Küçüklük) derecesi bile olsa bu sonsuza kadar yansır ve kişide Dvekut koşulu sonsuza kadar olur denir. Ancak daha büyük Gadlut isteyen birisi olursa buna lüks denir.

“Herhangi bir üzüntü fazlalık olacaktır” cümlesinin anlamıdır şöyle ki kişiye mutsuzluk lüks şeyler istediği zaman gelir. Bu şu demek İsrailoğulları (maneviyata yönlenmiş bir insana İsrailoğlu denir) Tora’yı (Tevrat ışık anlamındadır ve ıslah olmak için kullanılan metot/ilaç olarak bilinir) Musa halkını dağın eteğine getirdi yazdığı gibi “ve dağın en alt kısmında durdular.

(Dağ kelimesi (İbranicede: Har) düşünceler demektir (İbranice: Hirhurim)). Yani Musa onları düşüncenin sonuna anlayışa ve nedenine getirdi olabilecek en alt dereceye. Ancak o zaman böyle bir koşulu kabul ettiler içlerinde hiç bir tereddüt ve karşılık olmadan sanki en büyük Gadlut derecesin delermiş gibi ve bundan mutluluk duyarak.

“Yaratan’a memnuniyetle hizmet edin” cümlesi bunu anlatmaktadır. Şöyle ki Gadlut zamanında bizlere mutluluk duyacağımız bir iş veriyor demek alakasızdır zira Gadlutdayken mutluluk kendiliğinden gelir. Bunun yerine mutlu olmaları için verilen iş onlara Katnut zamanında verilir kendilerini Katnutta hissetmelerine rağmen bu aslında çok büyük bir çalışmadır.

Seviyenin esas kısmı budur denir yani Katnut koşulunun anlaşılması. Anlayış sürekli olmalı ve Gadlut sadece bir eklemedir. Ayrıca kişi ana bölüm için özlem duymalı eklemeler için değil.

Alıntı