DÜŞÜNCE ARZUNUN SONUCUDUR - ŞAMATİ 153

Düşünce arzunun sonucudur. İnsan ne istediğini düşünürken arzulanmayacak bir şeyi düşünmez. Örneğin; insan öleceği günü düşünmez. Tam tersine her zaman ferahlığını düşünmek ister çünkü arzusu budur. Dolayısıyla insan her zaman arzuladığını düşünür.

Düşüncenin özel bir fonksiyonu vardır: arzuyu yoğunlaştırır. Arzu hareketsizdir ve gelişip harekete geçmek gibi bir gücü yoktur. Ancak insan bir şeyi düşünüp taşındığı zaman arzu isteğin yerine getirilebilmesi için düşünceden tavsiye ister. Dolayısıyla arzu genişler büyür ve isteğin yerine getirilmesini sağlar.

Açıkçası düşünce arzuya hizmet etmektedir ve arzu insanın kendisidir. Bu durumda küçük kişilik ve büyük kişilik vardır. Büyük olan küçüğe hüküm eder.

Küçük olanın hiç bir egemenliği yoktur ve tavsiye kişinin kendisini yüceltmesidir bu ancak arzuyu dikkat ve hassasiyetle düşünerek olur. Zira insanın düşüncesi vasıtasıyla büyür.

Ve şöyle yazar...“O’nun kanununda gece ve gündüz düşüncesiyle ol” arzuladıkça kişi daha büyük olur ta ki hükümdar olana dek.

Alıntı