Üstada Göre Kabala Bir Bilim

20 Ekim 2007 Cumartesi


Uluslararası bir otorite şimdi tüm dünyanın Kabala’nın sırlarını öğrenmesinin zamanı olduğunu söylüyor.

‘‘Aptallar İçin Tam Kabala Rehberi’’ kitabının yazarı Rav Michael Laitman ülkemizde turnede ve Salı günü Haverford Koleji’nde bir konuşma yapacak.

Madonna gibi ünlüler sayesinde popüler olan Kabala insanlara Tanrı’nın ve evrenin sırlarını anlamanın yolunu açan antik Musevi mistisizmi olarak biliniyor.

30 yıldır bir Kabalist olan Laitman Kabala ilminin Musevilikten önce ortaya çıktığını ve din ya da mistisizm değil bir bilim olduğunu söylüyor.

İsrail’de Bnei Baruh Kabala Eğitim & Araştırma Enstitüsü’nü kurmadan önce Laitman bir Rus bilim adamı ve araştırmacısı idi. Kar amacı gütmeyen grup her ay 2-3 milyon ziyaretçisi olan Kabbalah Bnei Baruch - Kabbalah Education & Research Institute | kabbalah.info web sitesinde ilgilenenlere çeşitli kaynaklar sunuyor.

Geçenlerde bir telefon röportajında çevirmeni Chaim Ratz aracılığıyla Laitman’ın görüşlerini aldık. Bu görüşmenin ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Soru: Kabala’yı neden bir din olarak değil de bir bilim olarak nitelendiriyorsunuz?

Cevap: Bilim olarak adlandırılmasının sebebi bir bilim olması. Kabala ilmi 5000 yıl kadar önce antik Babil’de ortaya çıktı. O zamanlar bütün insanlık birbirine bağlı tek bir millet gibiydi. İnsanların içinde egoizm büyümeye başladı; insanlar birbirlerine yabancılaşmaya başladılar. Bu durum Babil Kulesi hikâyesi ve diğer benzer hikâyelerde anlatılan olaylara sebep oldu.

Bunun ilacı bugün İbrahim olarak tanıdığımız kişi tarafından keşfedilen bir yöntem idi. İbrahim insanları büyüyen egoizmlerine rağmen yeniden birleştirmenin yöntemini keşfetmişti.

Bu bilimsel bir metot idi. Bugün Kabala ilmi olarak bildiğimiz bu metot bilimsel araştırma araçlarını kullanarak içsel mekanizmamızı inceliyor. Musevilik Hristiyanlık ve İslam Kabala ilminden çok sonra ortaya çıkmıştır ve aslen Kabala ile bir ilgileri yoktur.

Soru: Bir dine mensup biri Kabala çalışabilir mi?

Cevap: Evet herkes Kabala çalışabilir. Gerçekten de bir dine mensup olup olmamanız hiçbir şey değiştirmez. Kabala ilmi bütün bunların ötesinde… Tamamen bağımsız. Nasıl yaşıyor olursanız olun; hangi dinin ya da inanç sisteminin uygulamalarını yerine getiriyor olursanız olun Kabala çalışabilirsiniz.

Soru:
Otantik Kabala öğretisi ile Madonna gibi ünlülerin uygulamaları arasında herhangi bir fark var mı?

Cevap: Evet çok büyük fark var. Her şeyden önce otantik Kabala çalışmak demek otantik kaynaklardan çalışmak demektir. Kabala beş temel otantik kaynak kullanır: İbrahim’in yazdığı ‘‘Yaradılış’ın Kitabı’’ Musa’nın beş kitabı (günümüzde Tevrat ya da ilk beş kutsal kitap olarak da bilinir) Ari tarafından yazılmış olan ‘‘Zohar’’ ve yirminci yüzyıldan da Rav Yehuda Aşlag’ın eserleri. Bu arada Aşlag’ın eserleri bizim neslin çalışması için en uygun olanlardır.

Bunun yanında Kabala bir çalışmadır. Diğer tüm bilimler gibi… Otantik Kabala’da; kırmızı ipler kutsal sular falcılık mistisizm tılsımlar hatta ve hatta meditasyon bile yoktur. Sadece hakikatin çalışılması vardır. Gerçekleri algılama kapasitenizi geliştirerek kendi hayatınız ve genel anlamda yaşam üzerindeki kontrolünüzü arttırır.

Soru: Ama maneviyat var değil mi?

Cevap: Evet. Maneviyat hakikatin beş duyunuzla algılayamadığınız yönüdür. Kabala ilmi algınızı arttırır. Başka hiçbir şekilde edinemeyeceğiniz ek gereçler kazandırır size…

Fizik biliminin maddi dünyayı incelemek için belli bir takım gereçler kullanması gibi Kabala da insana maneviyatı algılayabileceği gereçler kazandırır. Hakikati tam anlamıyla kavrayabilmek için her çeşit bilimden yararlanmak gerekir. Kabala sizi sahne arkasına götürür.

Nakışlı bir kumaş getirin gözünüzün önüne… Güzel bir resim var üzerinde; bir manzara çiçek ya da benzer bir şey. Tersini çevirecek olursanız karman çorman iplik parçaları görürsünüz. Kumaşın ön yüzünde güzel bir çiçek resmi oluşturabilmek için iplikleri nasıl kullanmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. İşte Kabala size resmin arkasında iplikleri nasıl bağlamanız gerektiğini öğretiyor.

Soru: Kabala kişinin hayatını ne şekilde değiştirir?

Cevap: Bahsettiğimiz gibi nakşın ardındakileri görmeye yani yaşamınızda olaylar arasındaki bağlantıları görmeye başladığınızda bu bağlantıları lehinize olacak şekilde kullanmaya başlar ve aksi taktirde yapacağınız hataları önlemiş olursunuz.

Yaşamınız her yönden düzene girer. Örneğin aile içi bağlar güçlenir. Çocuklarınızı daha iyi anlamaya ve onlar tarafından daha iyi anlaşılmaya başlarsınız. Uyuşturucu bağımlılığı depresyon gibi problemleri önler; çünkü dünyayı anlamaya ve onunla uyum içinde yaşamaya başlarsınız. Dünya doğadan ibaret değildir. Çevrenizdeki insanlar ve siz de dünyanın parçasısınız. Kabala; kişisel toplumsal ve küresel ahenk sağlar.

Mesela günümüzde küresel bir kriz ortamında olduğumuz malum. Bunu yaşamın her alanında görmek mümkün. İklim koşulları kişisel yaşamlarımız depresyon hastalıklar vs… Kabala sahne arkasında neler olduğunu ve nasıl değiştirebileceğinizi öğreterek bu krize bir çözüm sunuyor.

Bugün Kabala ilminin ifşası geçmişe nazaran çok daha önemlidir. O olmadan başımız gerçekten büyük belada…

Soru: Yaradan’la iletişim kurmak nasıl bir şey?

Cevap: Bu kişisel bir iletişim. Kendinizi düşünmeyi bırakıp başkalarının düşünceleriyle ve ihtiyaçlarıyla ilgilenmek gibi bir şey. Bağlanıyorsunuz ve ötede bir şeyler hissediyorsunuz. Bu sadece bir his değil gerçekten de zaman yer ve hareket kavramları ortadan kalkıyor. Bir nevi ölümsüzleşiyorsunuz çünkü sınırsız bir algılayışa sahip oluyorsunuz. Sadece ve sadece vermeyi istediğiniz bir noktaya geliyorsunuz.

Soru: Bu yüzden mi bu tecrübenizi diğer insanlarla paylaşmak istiyorsunuz? Onlara da aynı deneyimi yaşama fırsatını vermek için mi?

Cevap: Evet tabi ki… Doğayla gerçek bir ahenk yakalıyorsunuz ve bunu paylaşmak istiyorsunuz. Hem bu bir ayrıcalık meselesi değil. Gerçek bir yükümlülük… Tüm insanlığın bu ahengi yakalaması mecburi. Bugün yaşadığımız kriz sebepsiz değil. Krizler bizi yaşam hakkında düşünmeye onunla nasıl uyumlu hale gelebileceğimizi görmeye zorlamak için karşımıza çıkarılıyor.

Alıntı