Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Birliğimizin Amacı

  BİRLİĞİMİZİN AMACI - 1

  İnsan kişisel sevgi denilen bir doğa ile yaratılmıştır. Kendisi için menfaat görmediği hiç bir işi yapacak enerjiyi kendisinde bulamaz. Ancak kendisini etkisizleştirmeden Yaratan'ın yapısına ulaşabilmesi mümkün değildir.

  Bu nosyon insanın doğasına tam terstir; bu yüzden birliğimize ihtiyaç vardır. Beraber büyük bir güç olup arzulamak hissini etkisizleştirebiliriz. İçimizde ki kötülük olan kendimiz için istemek arzusu insanın yaratılış nedeni olan Yaratan ile bütünleşmeye bir engeldir.

  Dolayısıyla birliğimiz aynı görüşte sahip olan kişilerce oluşturulmalıdır ki kendimiz için istemek arzusunu yetiştirelim. Böyle bir grup insanın oluşturduğu birlik büyük bir güç oluşturarak tüm grubun kendisine olan sevgisini yenmeye yeterlidir. Bunun nedeni kişinin içerisinde genel'in olmasıdır; her kişi herkesin içinde mevcuttur herkes bütünün içerisinde ve tüm grup da kişinin içerisinde mevcuttur. Dolayısıyla her kişi tüm grubun kolektif gücünden faydalanabilir ve birliklerini amaca ulaşmak için kuvvetlendirirler.

  Grup da ki kişiler diğer üyeleri hislerinde algılayabilmek için kendilerini diğerlerine karşı pasifize etmek zorundadır. Bunu herkes ancak diğer insanların sadece iyi yanlarını görerek ve kötü yanlarını dikkate almayarak yapabilir. Kendisini dostlarının az bile olsa üzerinde gören birisi grupla tam anlamıyla bağ kuramaz.

  Kişinin kendisini etkisizleştirdiği noktada çok büyük bir ciddiyet gerektirir. Aksi takdirde hedefleriyle aynı frekansta olmazlar. Mütevazılık açısından dış davranışları ciddi gözükmese de gerçek olan şudur ki kalplerinde yanan bir ateş vardır.

  Amaca yönelik olgunlaşmamış insanlar grubun amacı olan Yaratan'la yakınlığa ulaşmak amacına katkıda bulunmayacak sözler ve davranışlar sarf etmemelidir.

  İnsan kalbinde olan niyeti toplum içerisindeyken sergilemezse daha uygun olur genel topluluk davranış şekline ayak uydurmalıdır: "Yaratan ile mütevazı olarak yürür".

  Dolayısıyla dostlar bir araya geldiğinde aralarında tümüyle eşit olmalılar ancak böylelikle kendileri birbirlerine karşı etkisizleştirebilirler.

  Bu birlik olgun olmayan davranışlara asla maruz kalmamalıdır bu her şeyi yok eder. Öteki taraftan da kişi toplum içerisindeyken içinde bulunduğu ortamda ki diğer insanlar gibi hareket etmelidir ve bu konudaki ciddiyetini yansıtmamalıdır. Diğer insanlarla onların ilgilendiği konuları konuşmalıdır. Bu insanlara "Davetsiz misafirler" denir.

  alıntı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  BİRLİĞİMİZİN AMACI - 2

  Bugün hep beraber bir birlik oluşturup merdivenin yolunu izleyip yukarıya doğru bir hayvan seviyesinden insan seviyesine çıkmak için birliği oluşturduk. Raşbi şöyle der; “Sizler benim koyunlarımsınız otlayan koyunlarım. Sizler insansınız. İnsan olarak isimlendirildiniz başka bir şey olarak değil”

  İnsan seviyesinde olmanın ne olduğunu anlayabilmek için şu kabalist paragrafı belirtelim “Sonuç itibariyle her şeyi göz önünde bulundurduğumuz zaman: Yaratan’dan kork ve O’nun emirlerini tut. Zira bu insanın tümünü kapsar.” Talmud’da şöyle sorar “Bu ne demek insanın tümü?” Rav Elezar şöyle der; “Yaratan der ki tüm dünya sadece bunun için yaratılmıştı (yani Yaratan korkusu için)” Eğer öyleyse tüm dünya Yaratan’dan korku için yaratıldıysa o zaman bu korkunun ne olduğunu anlamamız gerekir.

  Kabalistlerin tüm yazdıklarından bildiğimiz gibi dünyanın yaratılış nedeni bizler yani yaratılanların faydası içindi. Yaratan yaratılanlara bu dünyada mutluluk vermeyi istedi. Ancak Kabalistler diyor ki “Korku insanın tümüdür! Dünya Yaratan’dan korkmak için yaratıldı!”

  Cevap: Matan Tora’nın yazdığı açıklamaya göre Yaratılanların bu dünyada niyet edildiği gibi iyiliği ve mutluluğu edinememelerinin nedeni Yaratan ile aralarında ki koyu farktır: Yaratan verir ve insan alır.

  Genel bir prensip olarak tüm dallar köklerinden özellikler barındırırlar. “Almak” Yaratan’da var olan yani kökümüzde olan bir özellik değildir (Yaratan’ın hiçbir eksikliği yoktur ve dolayısıyla alma ihtiyacı da yoktur). Bu yüzden insan alma ihtiyacı duyduğu zaman kendisini rahatsız hisseder. İnsan merhamet’ten verilen ekmeği yemeye utanır.

  Bu zorluğu aşmak için Yaratan dünyayı yarattı. İbranice’de “Dünya” kelimesi Olam demektir ve gizlenmiş anlamında olan He’elem kelimesinden gelir. İyilik ve mutluluk bu halde gizlidir. Peki neden?

  Cevap şöyledir: Korkunun hatırı için. İnsan alma kapasitesini kullanmaktan korksun diye zira bu kişisel sevginin motivasyonudur. İnsan aldığı şeyden edindiği mutluluğun Yaratan'a da mutluluk verdiğini hissetmiyorsa alma arzusunun kaprislerini yatıştırmalıdır. Demek istediğimiz insan sözde Yaratan’a vermek istemelidir. Kişinin Yaratan’a saygısı olmalı ve korkusu da şöyle ki sadece kendisi için alma korkusu. Zira insanın sadece kendi hazzı için alması doğal olarak Onu Yaratan’dan uzaklaştırır.

  Kişi Yaratan’ın tüm emirlerine kulak vermeli ve düşüncelerinin saflığına gelmesi için uygulamalı yani bu emirleri uygulayarak Yaratan’a ihsan etme niyetine gelmeli. Kabalist Rav Hanania Akaşhia şöyle dedi Yaratan İsrail’e (Yaratan’ın yolunu takip etmek isteyenler) erdem vermek istedi.

  Bu yüzden birleşiyoruz ve birlik oluyoruz ki tüm üyelerimiz Yaratan’a vermeyi arzulayabilsin. Ancak bunu yapabilmemiz için öncelikle yani Yaratan’a ihsan edebilmemiz için öncelikle kendi dostunuza ihsan etmeyi öğrenmeliyiz. Buna insan sevgisi denir. Özgecillik kişinin kendisini diğerlerine karşı etkisizleştirmesini gerektirir. Bir taraftan kişinin kendini etkisizleştirmesi gerekir. Her kişi dostunun önünde alçak gönüllülük sergilemeli. Öteki taraftan da kişi Yaratan’ın böyle bir grup içerisinde ona fırsat verdiği için gurur duymalı: Zira bu birliğin tek bir amacı vardır aralarında Yaratan’ın varlığını ortaya çıkarmak.

  Henüz bu amaca ulaşamamamıza rağmen ulaşmak için bir arzuya sahibiz. Bu bizim için çok önemlidir. Elbette henüz bu yolun başındayız ancak arzumuz ve ümidimiz bu yüksek amaca ulaşmaktır.

  alıntı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş