Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Dost Sevgisi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dost Sevgisi

  DOST SEVGİSİ 1

  Ve Onu bir yabancı çayırda boşluk içerisinde gezerken buldu. Ona "Ne arıyorsun diye sordu." Yusuf “Kardeşlerimi arıyorum” diye cevap verdi. “Belki bana söyleyebilirsin kuzulara nerde bakıyorlar?”

  Çayır dediğimiz zaman dünyanın sürekliliğini sağlamak için ürün çıkan bir yerden bahsediyoruz. Tarımsal işler ekmek büyütmek ve hasat. Ve eski kıtalarda geçen yazılarla şöyle bağlıdır "Ve hasat yapanlar hasadı mutluluk gözyaşlarıyla yapacaklar." Ve "Yaratan'ın kutsadığı çayırlarda." Kişi çayırlarda dolanıyor dediğimiz zaman demek istenilen şudur gideceği yer ve yön konusunda aklı karışmıştır (Yani dış etkenlere bağlı olmadan). Gitmek istediği yerin esas yolunu bilmiyor. Böyle bir durumda kişi gitmek istediği yere asla ulaşamayacakmış korkusunu hisseder.

  "Ne arıyorsun?" diye sordu yabancı. Bir başka deyişle nasıl yardımcı olabilirim. Yusuf'ta cevap verdi "Kardeşlerimi arıyorum." Bir başka deyişle kardeşleri ile daha yakınlaşmanın yolunu yani kardeş sevgisi gösteren bir grubu. “O zaman tekrar doğru yola girip Yaratan'ın evine doğru gidebilirim.” Bu yola yardımseverlik yolu denir ve bu talepkar olan egoist doğamıza zıttır. Hayırseverlik yoluna girebilmek için verilebilecek tek tavsiye dostlar arasındaki sevgidir zira herkes arkadaşına yardım etmeye gelecektir.

  Yabancı şöyle cevap verdi "Bu bölgeden çoktan ayrıldılar." Burada demek istediği yani kardeşlik yolunu çoktan bıraktılar demek istenilen seninle bir alakaları olsun istemiyorlar. Bu durum sonunda İsrail’e ait olan insanların Mısır'a sürgüne gitmelerine neden oldu. Mısır'dan tekrar çıkabilmek için tekrar kardeş sevgisi ile dolu olan bir gruba girmek zorunluluğunu yüklenmeliyiz. O zaman Mısır'dan çıkıp maneviyatı edinmenin ilk seviyesine yükseleceğiz.

  alıntı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DOST SEVGİSİ 2

  1)
  Dost Sevgisine olan ihtiyaç.

  2) Neden bu arkadaşları seçtim ve neden onlar beni seçti?

  3) Her bir arkadaşın diğerine olan sevgisini göstermesi mi gerekir yoksa kendi kalbinde hissetmesi dostlarını kendi içinde özel olarak kalbinde dışarıya göstermeden sevmesi yeterlimidir? Mütevazılık bilindiği üzere büyük bir fazilettir.

  4) Kişi her dostunun ihtiyaçlarını doyurmak için bunları bilmek zorunda mıdır yoksa genel anlamda kardeşçe sevgi üzerine çalışmak yeterlimidir?

  Belki de olaya ters taraftan bakmalıyız kişi dostlarının ona olan sevgisini ortaya çıkarmalı zira böylelikle bu sevginin ortaya çıkması dostunda diğer dostlara da olan sevgiyi yüzeye çıkarır. Tüm grubu saran kardeş sevgisinin farkına varır. Sonuç olarak grup içerisinde olan dost sevgisi her kişide oluşur ve bu sevgi katlanarak büyür. Sadece kendi gücüyle sınırlı olmaktansa eğer 10 tane dostu varsa kendi gücü 10'a katlanır ve her biri dost sevgisinin tatminliğine katkıda bulunur.

  Öteki taraftan ise dost sevgisi gizli kalır ise o zaman o kişi grubun gücünden mahrum kalır. Diğer dostlarının faziletlerini göremez. Her biri kendisinin haklı olduğunu düşünmeye başlar; yani sadece kendisinin dost sevgisi ile meşgul olduğunu sanır. Dolayısıyla Dost Sevgisi üzerine harcayacağı güç çok az olur. Sonuç itibariyle Dostlara olan sevgi gizli değil ama gözlerin önünde açık olmalı.

  Ancak kişi her zaman kendisine grubun amacını hatırlatmalı. Yoksa fiziksel beden amaç ve maneviyatı karıştırır. Bedenin kendisine özel bir programı vardır kendi menfaati. Hatırlanmalıdır ki grup Dost Sevgisine gelmek için vardır zira Dost Sevgisi Yaratan'a olan sevgiye ulaşmak için bir tramplendir.

  Grubun beraberliğinden elde edilen bu kazanç sadece kişinin tüm grubun bir parçası olarak bir menfaat beklemeden verdiği katkı ile olur. Ama eğer kişinin grup da olma sebebi ve motivasyonu gruptan yardım kazanç veya bir destek almak ise o zaman fiziksel beden mutluluktan coşar zira böyle bir birlik sadece kişisel sevgiyi baz alır. Ve bu açgözlülük ve sahip olmaya çalışma duygularını körükler. Beden kar etmek için şansının arttığını görür. Dostlarından aldığı yardımı kendi materyalist kazancı için bir fırsat olarak görür.

  Unutulmamalıdır ki birlik sevgi temeli üzerine kurulmuştur. Her şahıs bir diğerini sevme sorumluluğunu kabul etmelidir ve bencilliğe olan nefreti de. Herkes diğer dostlarının bencilliklerini bastırmak için harcadıkları çabayı görünce ve diğer dostlarını sevmeye çalıştığını görünce o kişi tüm dostlarının niyeti içerisine dâhil olur. Eğer grubun 10 üyesi var ise her kişinin içerisinde egoistliğini yenmesi için ve nefreti aşabilmesi için 10 kat güç ortaya çıkar. Aksi takdirde her kişi kendi tek gücüyle dostunu sevmeye çalışır (Dostlarının sevgi gösterişini görmez çünkü her biri sevgisini gizlemektedir) - ve tam tersine diğer grup üyeleri Dostluk Sevgisini edinmeye çalışan O kişinin gücünü de kaybetmesine neden olur. Dostların sevgilerini gizlediğini görünce O'da sevgisini gizler ve kişisel sevgisinin içine gömülür.

  Ve her biri dostuna yardım etti…

  İnsanın dostuna nasıl yardım edebileceğini anlamamız gerekir. Burada zengin mi var fakir mi akıllı mı ve aptal mı zayıf mı ya da güçlümü? Peki eğer herkes zengin akıllı ya da güçlü olursa insan dostuna nasıl yardımcı olabilir?

  Ortak olarak görebildiğimiz bir tek şey var; şöyle denir "Kalbinde olan bir rahatsızlığı aç ve diğerleri ile konuş." bunun nedeni yüksek bir manevi hissin edinilmesinde zenginlik ya da edinilen bilgi yardımcı olmaz.

  Şöyle ki insan dostuna onun moralinin düşük olduğu zamanlarda yardımcı olabilir. Şöyle yazar "İnsan kendisini kafesten kurtaramaz." Şöyle ki insanın dostu insanın ruh halini yükseltir.

  Bu demektir ki insanın dostu insanı bir safhadan hayat dolu olan başka bir safhaya yükseltir. Ondan sonra insan hayatında biraz daha güven ve zenginlik hisseder ve başladığında hedefi daha yakın gelir.

  Sonuç olarak gördüğümüz her kişi dostuna nasıl yardım edeceği konusunda tetikte olmalı ve düşünmeli; Ruh halini yükseltmeyi çünkü insanın ruhu ile ilgili bir ihtiyacı insan dostunda bulabilir ve bu boşluğu onunla doldurabilir.

  alıntı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş