Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb 5000 Yıllık Kutsal Kitap Kabbala

  Kabbala toplumumuzda az bilinir ve bilindiği kadarıyla da Musevi mistisizmi olarak tanımlanır. Gerçekten de temelinde Museviler´in binyıllar boyunca süren ezilmişliğinin yasaklanmaların ve saklanmaların getirdiği gizemcilik ve dinsel saklanma güdüsü vardır fakat aslında Kabbala çok daha eski bir bilginin Museviler tarafından yorumlanmış biçimidir. Temelinde batının ezoterik gelenekleri vardır Sutra-Yogalar´da Upaşinadlar´da Bhagava Gita´da bulunan ve diğer kutsal metinlerin kaynağı olan ezoterizmden söz ediyoruz. Kabbala teokratik ve pratik felsefedir ve de psikolojik olarak Museviler´in kutsal metinlerinde yer alır ama aslında bir dinin ötesinde simya astroloji ve okkültizm´le bütünleşmiş Tarot´un Gül-Haç´ın ve Masonizm´in simgeleriyle desteklenmiş çok derin bir sembolizma içeren karmaşık bir sistemdir. Bin yıllar boyunca ağızdan ağıza ezber yoluyla gelen öğreti tekniklerine dayanır Orta Çağ boyunca batıda ortaya çıkmış ve ilgi görmüştür. Daha özet ve belki de kavramsal anlamda Kabbala insanın zekasıdır ve bilincin katmanları arasındaki ilişki yeteneğinin anlaşılmasını sağlar. İbranice anlamında Kabbala iki içeriğe sahiptir; "Almak kabul etmek" anlamında bunu "Açığa vurmak göstermek"tir. Bu tanım bize Kabbala´nın girişini gösterir "açığa vurmak" bir yoldur ve ilham ya da vahiyle bütünleşir yani "evrenin gösterilmesi kabul edilmesi"dir. Kabbala antik bir mistik öğreti olmasına rağmen modern dünyaya da uygundur bireysel kişiliğin büyüyüp gelişerek grupsal ve gezegensel bilinç düzeyine ulaşması tekniklerini ifade eder. "Almak" kavramı kişinin kendi bilgeliğini yani kendisini anlaması ya da gerçekten bilmesi olarak düşünülür. Burada bir paradoks yoktur yani bireyin kendisini ve gezegensel bilinci bir anlamda tekil ve çoğul çelişkisi içersinde algılamaya kalkışması okkült anlamda "Yukarısı neyse aşağısı da odur" demektir. "Açığa vurmak" ve "Almak" en azından potansiyel olarak bir ve aynıdır.

  Kaynak "The Holy Kabbalah"

  ALINTI.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kabbala normal olarak beş yoldur;
  1. Oral Kabbala; Burada bilgi söylencelerle geliştirilir öğretmenler kalıcı değildir ve kimlikleri önemsenmez; önemli olan Kabbala yolcusunun majikal yoludur; bu bir dost arkadaş veya herhangi biri de olabilir. Anlatılmak istenen açıkta olanın görülmesidir. Ayrım ve eleme bilgilendikçe oluşacaktır.

  2. Yazılı Kabbala: Geleneksel amaçlarla doğanın evrensel yapının temellerinin ve kaderin öğrenilmesidir. Yazılı Kabbala Kabalistik yönden yazılmış tüm kaynaklara dayanır. Burada amacın Kabbala olup olmadığına karar verilir.

  3. Literal Kabbala: Kabbala´nın bu bölümü kabalistik bilgileri ve literatürü içerir genelde Tevrat önemli ve gereklidir. Örneğin "Gematria" yani sayı sanatı ve bilimi harflerin şifreleri öğrenilir. Amaç kutsal kitapların okunup gizli anlamların uyandırılmasıdır bunun için uygun Kabalistik kodlar ve ilişkiler öğrenilir.

  4. Sembolik Kabbala: Kabbala anlamayı içerir bireyin kişesel deneyimi ile ilgilidir ve burada sembolizmaları algılayabilen zeka öncelik kazanır. Temelinde Kabbala´nın "Yaşam Ağacı" diagramı yer alır.

  5. Pratik Kabbala: Burada Kabbala´nın tüm türleri ve yönlerinden yararlanılır. Böylece bireysel içsel ve transsal değişimler gerçekleştirilebilir.

  Alıntıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Pratik ve Sembolik Kabbala bir bütündür metod ise Yazılı Kabbala´dır Oral ve Literal Kabbala´lardan geçilerek uygunluk çalışması yapılır. Aşırı kavramsallığı olan Kabbala insan imajinasyonun her türünü en geniş biçimde içerir ama varılan sonuçlar ya da tanımlar bitimsizdir yani Budizm´in Nirvana´sına benzer bir sona ulaşılmaz aksine sonsuzluğun algılanması önemlidir. Öğrenilmesi ve daha da önemlisi ne işe yarayacağının algılanması çok güç olan Kabbala´nın ana kuralı sabırdır ve hatta öğrencinin bazen tek bir dalı veya bilgiyi anlayabilmesi için uzun yıllar gerekebilir. Ama yine de nedir ne işe yarar sorularına verilecek cevaplar özetlenebilir;

  * Kabbala fiziksel ruhsal astral ve diğer bilinçsel uyanış düzeylerinin haritasıdır.

  * İçsel ve dışsal deneyimlerin ilişkisini sağlarken bireyin öteki bireylere içsel ulaşımını gösterir.

  * İlişki ve iletişim yoludur.

  * İç uyanışla dış uyanışın ilişkisini sağlarken iki kişi arasında bilinci geliştirerek aktif ve yaratıcı bir köprü oluşturur.

  * İnsanlar arasında farklı görünen ilişkilerin oluşum nedenlerini ve kaynaklarını gösterirken dinsel kültürel veya sapkın inançsal farklılıkların temelindeki nedenlerin algılanmasını sağlar.

  * Düşüncelere açıklık getirirken daha basit ama kompleks düşünce formlarını oluşturur.

  * Sembollerin yaşamla ilişkisini öğretirken karanlıkta kalmış unutulmuş veya anlaşılamamış obje form ve zanları aydınlatır ve aynı zamanda da renklerin seslerin ve şekillerin ruhsal entellektüel duygusal ve fiziksel platformlardaki etkilerini tanımlar.

  * Gerçeğin düşünceler aracılığı ile deneyimlenmesidir böylece "bilmek" ve "anlamak" arasındaki fark öğrenilir.

  * Kabbala üç boyut ötesi varlıklarla boyutlararasındaki transparan ve değişken enerjilerle veya zekalarla ilişkiyi sağlar.

  Alıntıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş