NEDEN KABALA? NEDEN ŞİMDİ?

Bugün birçok kişi insanlığın ilerlemesinin çıkmaz sona yaklaştığını düşünüyor. Bilimsel ve sosyal gelişme aracılığı ile olan daha iyi daha mutlu bir yaşam için olan eski umutlarımız üzerindeki içinden çıkılmaz gibi gözüken büyüyen bir kötümserlik ile gölgelendi.

Biz daha çok ve daha çok insanın dünyada tamamlanmayı bulamadığını görüyoruz. Bir kere biz kendimizin ileri doğru önemli sıçramalar yaptığımızı düşünüyoruz güçlü ilerleme yaptığımıza inanıyoruz ama şimdi bir çeşit duvar ile karşılaşmış gibi gözüküyoruz.

İnsanlık depresyona intihara ve uyuşturucu bolluğuna dalmış gibi duruyor ve insanlar kendilerini dünyadan ayırmak için çabalıyorlar ve duygularını bastırıyorlar. Terör ve doğal afetlerdeki hızlı patlama dünya çapında bir krizin belirtileri ve bütün bu durumlar insanlığı tek bir ana soruya yönlendiriyor: “Hayatın anlamı nedir?’’

Birçok insan bu soruya cevap aramaya başladı bile. Eğer son yirmi yıl üzerinde maneviyatı arayanlardaki geniş çoğalmayı düşünecek olursak bu açıkça ortadadır.

Bu yani yirminci yüzyılın sonunda insanlığın hayatın anlamı hakkında soru sormaya başlayacağı ve bu sorunun cevabının kadim Kabala ilminde gizli olduğu bu meydan okuyan durumlar nedeniyle sadece tam olarak bizim zamanımızda açığa vurulabileceği Zohar Kitabı’nda yazar.

Bu nedenden dolayı Kabala ilmi bin yıllık dönemden uzun bir süre boyunca gizlenmiştir. İnsanlar bunun için hazır değildi ve buna ihtiyaçları yoktu. Ama son yıllarda ondan istenen yardım önemli ölçüde arttı. Birçokları Kabala çalışmalarına başladı Kabala’nın onlara ne verebileceği hakkında meraklandı. Bir kere insan Kabala’nın hayatın anlamı hakkındaki soruyu cevapladığını fark edince kişinin gözü onun yüzünden daha fazla korkmadı ve onu çalışmasına aktif olarak bağlanmaya başladı.

Kabala’nın büyüyle mucizelerle kırmızı iplerle ve kutsal sularla ilgili olduğuna dair fikirler yavaş yavaş sönüp gitmeye başladı. İnsanlar bunların yalnızca psikolojik fenomenler olduğunu görebiliyor.

Gerçek orijinal Kabala için olan istek büyüyor. Başka şekilde anlatmak gerekirse daha büyük evreni ebedi var oluşu ve daha yüksek yönlendiren güçleri hissetmemize izin vermek için bir istek gelişiyor. İnsanlar neden bizim dünyamızın ve bizim hayatlarımızın şu anda olduğu gibi ortaya çıktığını bilmek istiyor nereden geldiğimizi ve nereye doğru yönlendiğimizi.

Bizim zamanımızda dünyanın çevresinden birçok insanın bu soruya karşı bir ilgisi gelişti ve bu nedenle Kabala ilmi geniş alana yayılmış bir popülerlik kazanıyor. Bu dünyevi var oluş gittikçe daha çok memnun edemeyen ve kısıtlı gözüktükçe insanlar daha çok ve daha çok bu dünyanın ötesinde kendilerini birleştirebilecekleri bir şeyler arıyor.

Bundan dolayı bugünün insanı Kabala ilmi için hazır. O gerçekten hayatın anlamını var oluşumuzun kaynağını keşfetmek için arayan herkesi içtenlikle karşılıyor ve buna ulaşmak için pratik bir yöntem sunuyor.

Alıntıdır.