Yaz aylarının kabusu dış kulak iltihabı

Havuz ve deniz mevsiminin açılmasıyla birlikte özellikle hijyen olmayan sular dış kulak enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor.


Koç Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzm. Dr. Ozan Gökler özellikle yaz döneminde sıkça yaşanan kulak hastalıklarıile ilgili olarak yaptığı açıklamada dış kulak yolunun nemli karanlık ve sıcak olması nedeniyle bakteri ve mantar gibi patojenlerin çoğalması için çok uygun bir ortam sağladığına dikkat çekti. Gökler şu bilgileri kaydetti: “Dış kulak yolu enfeksiyonlarının yaz aylarında artmasının en önemli nedeni yeterince hijyenik olmayan havuz ve deniz suyudur. Ayrıca yüzme sonrası dış kulak yolunun ıslak kalması kulak çubukları ve benzeri gereçlerle kulak yolunun travmaya uğraması enfeksiyon riskini arttırır. Bu hastalıklar zamanında ve uygun bir şekilde ele alınmazlarsa tatil keyfinizin kaçmasına neden olabilir”
Yaz aylarında en sık görülen sağlık sorunu dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Dış kulak yolu nemli karanlık ve sıcak olması nedeniyle bakteri ve mantarların çoğalması için uygun bir ortamdır. Dış kulak yolu enfeksiyonlarının yaz aylarında artmasının en önemli nedeni yeterince hijyenik olmayan havuz ve denizlerdir.
Ayrıca yüzme sonrası dış kulak yolunun ıslak kalması kulak çubukları ve benzeri gereçlerle kulak yolunun travmaya uğraması enfeksiyon riskini artırır.
Dış kulak yolu enfeksiyonu olan kişilerin kulaklarında kaşıntı şiddetli ağrısı tıkanıklık akıntı ve işitme kaybı görülebilir. Bu şikâyetlerin oluşması durumunda kişi hiç zaman kaybetmeden bir kulak-burun-boğaz uzmanına başvurmalıdır.
Dış kulak iltihabı 7 ila 10 günde iyileşir

Hastalığın tedavisinde kulak yolunun temizlenmesi kulak damlaları düzenli pansuman ve seyrek olarak da oral ilaç kullanımı gibi yöntemler kullanılmaktadır. Tedavi sürecinde hasta doktorunun önerilerine uymalı ve ilaçlarını düzenli kullanmalı. Buna ek olarak da; kişinin kulağını kuru tutması su sporlarından kaçınması kaşıma ovalama temizleme gibi davranışlardan uzak durması gerkmektedir. Enfeksiyon başladıktan sonra enfeksiyonun yayılımını hızlandırabileceğinden kulak tıkacı kullanımı önerilmez.
Dış kulak yolu enfeksiyonlarının eğer altta yatan farklı bir patoloji yoksa (şeker hastalığı dış kulak yolu darlığı vb...) 7 ile 10 gün içerisinde iyileşmesi beklenir.
Hastaların bu süre sonrası şikâyetleri tamamen kaybolsa bile havuza denize ve su sporlarına dönmeden önce bir kulak-burun-boğaz hekimine danışmaları gerekmektedir.Yaz tatilinizin sorunsuz geçmesi için kulakları mümkün olduğu kadar kuru tutmak su ile temas sonrası dış kulak yoluna girmeden bir pamuk veya havlu ile kurulamak su hijyeninden emin olunmadığı hallerde başın su üzerinde kalmasını sağlamak bone veya kulak tıkacı kullanmak gibi önlemler dış kulak yolu enfeksiyonlarını sizden uzak tutacaktır.