Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Burun Kanaması

  Burun kara kan damarlarından olduğu kadar ak kan (Arter) damarlarından da çok zengindir. Kafa atar damarı (Arterya Karotis) hem iç hemde dış dalından kanlanır; bunun yanı sıra septum ön bölgesinde arterler ağızlaşarak bir yumak teşkil ederler. (Little bölgesi.) Burnun dıştan darbelere maruz kalması kadar iç bölümündeki arterlerin çokluğundan dolayı en başta nedenlerle burun kanamaya çok yatkındır.

  Çocukluktan itibaren yaş ilerledikçe uğraşı ve diğer başka sağlık sorunlarının da ortaya çıkması erişkinlerdeki burun kanamalarının türünü ve nedenini artırır.
  Çocuklardaki burun kanamalarının bir çok nedenleri erişkinlerde de görülür. Kazalar geçirilmiş burun ameliyatları sistematik ve yerel hastalıklar başlıca nedenler arasındadır.

  Kazalartravmalar:
  Burna darbe veya düşme sonucu dış burun yaralanmaları olduğu kadar burun mukozasının yırtılması burun bölmesi kıkırdağının kırılması sonucu septumda yığılan kanın mukoazadan dışarı akması.

  Uğraşıya bağlı kanamalar:
  Meslekleri icabı tozlu dumanlı yerlerde çalışanlarda burun içinde de bu maddelerin mekanik olması sonucu burun boşluğunu dolduran bu artıkların çıkarılması esnasında mukozanın yırtılması sonucu ve bu artıkların yaptığı baskı ile yine mukozanın harap olması sonucu çok kanamalar olur.

  Burun içindeki selim ve habis oluşumlar:
  Burun polipleri komelerin türlü nedenler ile ileri derecede büyümesi buluğ çağındaki çocuklarda görülen fibrom nazofarengiyenler. Burnu oluşturan türlü dokulardan kaynak almış olan her türlü selim ve habis tümörler.

  Dış etkenler:
  Güneşe fazla maruz kalma yüksek yerlere çıkma uçakla seyahat derin suya dalma yorgunluk stres.

  Sistematik hastalıklar:
  Bulaşıcı hastalıkların başlangıç dönemlerinde özellikle tifiada burun frengisinde leprada ruamda burun tüberkülozunda özel olarak böbrek hastalıklarında karaciğer sirozunda diyabette hipertansiyonda lösemi ve benzer kan hastalıklarında hemofilide nadir bir hastalık olan RenduOsler Weber hastalığında çoğunlukla musevi ırkında ve çoklukla bunların kadınlarında görülen bir hastalıktır.

  Kanamaların çoğunluğu septumun bölgesinde ağızlaşarak bir damar yumağı teşkil etmiş little bölgesindedir; burası her türlü dış etkenlere baştan maruz kalır. Burun arka bölgesinden gelen kanamalar daha ziyade büyük kan damarlarının beslediği yörelerden kaynaklanır. Nedenleri ciddi olduğu kadar çıkış alanlarına varmak ve gerekli tedaviyi yapmak zordur. Daha ziyade ciddi travmalar sonucu hipertansiyon ve özel hastalıklar sonucudur.

  BURUN KANAMALARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ:
  Burnu kanayan her yaştaki kişi evvela teskin edilmelidir. Yatar durumdaysa yarı oturur veya tam oturur duruma getirilmelidir; su bile evlerin üst katına daha az çıkar. Kanama kazaya bağlı ise kanama bölgesi içten veya dıştan kolayca görülebilir. Dış burun kanamaları temiz bir pansumanla geçirilebilir. İçeriden gelen kanın yeri ancak burun içini görmekle kabil olacağından hekim tarafından tespit edilecektir. Günlük olaylarda Little bölgesi çok kanar. Bunun için:

  Her iki burun kanadı baş ve şahadet parmakları arasında sıkıştırılır Little bölgesine baskı yapılır. (5 dakika süre ile)
  Kanayan burun deliğinden içeri temiz pamuk veya gazbezi ufak tazyikle sokulur. Bu pamuk parçasına hiç bir zaman herhangi bir madde emdirilmemeli halk inancı örümcek ağı tütün gibi maddeler tatbik etmemelidir. TETANOS TEHLİKESİ kadar bu maddelerin tahripkar etkileri ile başka sorunlar ortaya çıkabilir.Kanamanın miktarı az dahi olsa kendiliğinden dursa da veya tekrar ederse nedenini bulmak üzere bir hekime gösterilmelidir.

  Hekim tarafından yapılacak yöntemler: Hekim evvela hastayı teskin edecek tıbbi tedaviyi yapacaktır; erişkinlerde özel enjeksiyon şeklinde verilen ilacı kullanacak burun içini görmekle kanamanın yerini kanıtlayacaktır. Ön bölgedeki kanamalar çoklukla kendiliğinden durma özelliği taşır. Hâlâ kanama var ise bu bölge özel bir takım maddelerle koterize edilir (itrat de argent kalemi ile) ve basit burun kanamalarında zedelenmiş bölgenin çabuk şifaya varması için pomat yazabilir.
  Evdeki basit yöntemlerle veya hekim tarafından tatbik edilen tedavi ile durdurulamayan burun kanamalarında özel yöntemler kullanılır. Bunların en başta geleni burun tamponlarıdır.

  Burun tamponundan maksat burun içerisini ve gereğinde burun arka bölgelerini de dolduracak şekilde hazırlanmış gaz şeritlerinin özel metotlarla kanayan bölgelere yerleştirilmesidir. Bu şekilde tampon burunda kanayan yere baskı yaparak mekanik olarak kanamayı durdurmaya yardım edecektir. Tanponman başlıca iki türlü tatbik edilir. (1) Ön tanponman (2) Arka tanponman.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Burun Kanaması

  Belirtiler
  - Burun deliğinin birinden ani kan gelmesi

  Yaşam boyunca çoğu kişi en az bir kez burun kanaması geçirir. Bazen burna yenen bir darbeden kaynaklanan bu kanama üşütme sinüs enfeksiyonunu kuru hava veya burun içinden kopan bir kabuk yüzünden de olabilir.
  çocuklar ve gençlerde kanama genelde burun kıkırdağında (septum) başlar. Bu önemli değildir ve kolayca durur. Burun deliklerinin tam içinde ön kısımdaki kıkırdakda çok sayıda kılcal damar vardır. Bu damarlar kolayca zedelenir. Yaşlılarda burun kanamaları septumda veya burnun daha derinliklerinde başlar. Ender görülen bu kanamaları durdurmak oldukça zordur.

  Teşhis
  Burun kanaması genellikle kolayca durur ve herhangi bir girişime gerek kalmaz. Ancak kanama durdurulamıyorsa ya da çok sık tekrarlıyorsa doktorunuza başvurun.
  Doktorunuz sorunun tam olarak nerede oldUğunu görmek için özel bir alet ve ışık kaynağıyla burnunuzu muayene edecektir. Eğer sorun burnun arka bölümlerindeyse tümör gibi daha ciddi sorunların varlığı araştırılacaktır.

  Tedavi
  Sıradan bir burun kanamasını aşağıdaki şekilde durdurabilirsiniz:
  Önce dik oturun veya ayağa kalkın -kesinlikle yatmayın. Dik durarak kanın burna doğru akmasını yavaşlatırsınız. Ikinci olarak burnunuzun ucundan baş ve işaret parmaklarınızIa sıkıp ağızdan nefes alın. Bunu 5-10 dakika yapın. Septumdaki kanama bu baskı ile duracaktır. Bazı kişiler buz koyarlar. Bu zararsızdır ama kanamayı durdurmaz çünkü soğuk burnun dışındaki damarlara etki yapar septuma ulaşmaz.
  Burun kanaması durmazsa veya çok sık olursa doktora başvurun. Doktor önce kanı emici bir alete emdirir. Sonra ilaçlı bir pamuğu burna sokar. Bu tampon ve ilaç burun dokularını uyuşturur.

  Koterizasyon (Yakma)
  Kanama devam ederse doktorunuz kimyasal bir madde veya elektrikle koterizasyon önerebilir. Bu yöntemde bir anestetik (uyuşturucu) burnun içine verilir ve kimyasal bir madde veya elektrik akımı ile damarlar yakılır. Bu şekilde kanın pıhtılaşması sağlanır. Buna rağmen kanama sürerse doktor ilaçlı bir tamponla ve bezle burnu kapatır. Bu tampon birkaç gün kanama yerinin üzerine basınç yaparak kanın durmasını sağlar. Tampon çıkarıldıktan sonra koterizasyon (yakma) yapılır ve tekrarlaması önlenir.

  Ameliyat
  Yüksek tansiyon ve arterioskleroz gibi başka bir hastalık nedeniyle veya burnun çok içlerinden gelen bir kanamayı durdurmak zordur. Doktorunuz bu konuda uzman bir doktora başvurmanızı isteyebilir. Bu kişi özel bir tamponla burun deliklerinizi kapatarak tedavi etmeye çalışır. Bunun için özel bir teknik ve müsekkin kullanacak ve bu işlemleri hastanede yapacaktır. Rahatsızlık verici olabilir ama kanamayı durdurmak için şarttır.

  Önlem
  Sık sık burun kanamalarından şikayet ediyorsanız bunu azaltmak veya ortadan kaldırmak için bazı önlemler almalısınız.
  Septuma günde birkaç kez vazelin uygulayın. Nemlendirici bir alet kullanarak çevrenizdeki havayı nemli tutun. Burnunuzu karıştırmayın ve bir süre silmekten de kaçının. Burun silmek damarlardaki basıncı artırarak yeniden kanamaya neden olur. 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Burun Kanaması Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

  Çoğu burun kanamaları hafif kanamalar olmasına rağmen hayatı tehdit eder ölçüde şiddetli kanamalar da olabilir. Kadıköy Şifa Tıp Merkezi Ataşehir Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hakan Yenice burun kanamaları ile ilgili en önemli soruları yanıtladı.

  Burun kanamalarını tıbbi olarak ön ve arka burun kanamaları olarak iki başlık altında incelenebilir. Çocuk ve genç erişkinlerde daha çok ön burun kanamaları yaşlı kişilerde damar sertliği ya da hipertansiyonu olan kişilerde daha çok arka burun kanamaları görülür.

  Ön burun kanamaları: Daha çok çocuk ve genç erişkinlerde görülür. Çoğu burun kanaması burun orta bölümünde bulunan kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur. Bu bölgedeki damarlar oldukça ince ve yüzeyde olduklarından burun sümkürülmesi çocuklarda burun ile oynama nasal travma ve hatta ufak dokunuşuyla dahi kanayabilirler.

  Arka burun kanamaları: Sıklıkla orta ve ileri yaşlarda ve özellikle hipertansiyon hastalığı olanlarda görülür. Burnumuzun içinde arka üst bölgelerden kanama olur ve şiddeti burun ön kanamalarına göre fazladır ve sıklıkla geniz ve burundan aynı anda kan gelir.

  Kanamayı nasıl ayırt edebiliriz?

  Ön burun kanamaları sıklıkla kuru iklimlerde veya kış aylarında kuru ve sıcak oda havası nedeniyle burun içini kaplayan koruyucu tabakanın kuruması sonucunda oluşan kabuklanmalar ile olur. Bunu önlemek için az miktarda yumuşatıcı bir krem veya damlalar burnun içine kullanılabilir. Genellikle burun ön kısmına (burun kanatlarına burun delikleri ile burun kemiğin arasındaki yumuşak bölge) uygulanan parmak basısı ile durdurulabilirler.

  Kanamanın arkadan olup olmadığı önemlidir. Arka burun kanamaları genellikle yaşlı insanlarda yüksek tansiyon hastalarında veya burun ve yüz yaralanmalarında olur. Ağız ve boğaza doğru kanama devam eder. Bu bölgenin kanamaları daha şiddetli olur ve ciddi olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle mutlaka hastaneye başvurulmalı ve bir KBB uzmanı hatta İç Hastalıkları uzmanı ile hasta değerlendirilmelidir.

  Burun kanamasının başlıca nedenleri:

  *Kaşıntıya yol açan alerji enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burun karıştırılması.
  *Kuvvetli burun sümkürme yaşlı veya genç hastalarda burun damarlarının çatlamasına yol açabilir.
  *Kanama pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler veya Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı.
  *Karaciğer hastalıkları yüksek tansiyon
  *Burun eğrilikleri
  *Burun kırılmaları baş ve yüz yaralanmaları ciddi durumlardır.
  *Tümörler (oldukça nadir)

  Ön burun kanamasını durdurmak için ne yapmalı?

  Burun kanaması ile karşılaşıldığında uygulanabilecek bazı yöntemler vardır:

  *Kanaması olan kişiyi sakinleştirmeye çalıştırılmalıdır. Heyecanlı ve panik halinde olanların tansiyonu yükselir ve kanamanın şiddeti artabilir.

  *Baş hafifçe öne doğru eğilmeli yutularak mideye gitmesi engellenmelidir. Kanama miktarı anlaşılamadığı gibi bulantı ve kusmaya da yol açabilir.

  *Burnun yumuşak olan kısmını tamamen kavrayacak şeklide başparmak ve işaret parmaklarla 5 dakika kadar sıkıştırılmalıdır.

  *Dik oturulmalı veya yatmak gerekiyorsa mutlaka baş yüksekte kalacak şekilde yatılmalıdır.

  Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

  *Tekrarlayan burun kanamalarında doktora başvurmak gerekir.
  *Burun dışında başka yerlerden kanama olması durumunda (örneğin idrar ve dışkılama ile)
  *Vücutta hafif darbelerle bile morarma ve çürüklerin varlığında
  *Aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanıldığı durumlarda
  *Pıhtılaşma bozukluğu yaratabilecek karaciğer böbrek veya hemofili gibi hastalıkların bulunduğu durumlarda
  *Yakın zamanda kemoterapi alınmış olması durumunda mutlaka hekim ile temasa geçilmelidir.
  *10 dakika boyunca burun sıkıştırıldığı halde kanama halen devam ediyorsa
  *Kanamanın kısa süre sonra tekrarlıyorsa
  *Fenalaşma sersemlik veya bayılma hissi varsa
  *Çarpıntı veya nefes almada zorluk varsa
  *Kan tükürülmesi veya kusma ile ağızdan kan geliyorsa
  *385 derece ateş ve döküntü / kızarıklık gibi ek belirtiler varsa vakit kaybedilmeden bir hastaneye gidilmesi gerekir.

  Tedavi seçenekleri nedir?

  Kanamanın durmadığı ön burun kanamalarında sınırlı bir tampon yapılarak veya küçük bir müdahale ile damar pıhtılaştırılarak kanama durdurulabilir. Kanama durmuşsa veya tampon alındıktan sonra çoğu kez yumuşatıcı ve yara iyileştirici krem veya merhemleri önerilir. Eğer burun kanaması tekrarlarsa mutlaka kulak burun boğaz doktorunuza başvurmalısınız. Endoskopik muayene yöntemiyle burun içerisindeki problem bu şekilde belirlenebilir. Böylece kanamaya yol açan damarlar pıhtılaştırılabilir.

  Burun kanamasını veya kanamanın tekrarlamasını önlemek için neler yapılabilir?

  *Tuzlu su içeren spreylerle burun içi nazikçe temizlenmelidir.
  *Burun karıştırılmamalı ve sümkürülmemelidir.
  *Ağır aktivitelerden kaçınılmalı ve ağırlık kaldırılmamalıdır.
  *Bulunulan ortam nemlendirilmeye çalışılmalıdır.
  *Sıcak su ile banyo yapılmamalı ılık su tercih edilmelidir.
  *Aspirin veya türevi ilaçlar alınmamalıdır
  *Sıcak ve kuru ortamlarda bulunulmamalı ortam ısısı ve nemini uygun koşullara getirmelidir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş