Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Burun Kanamasının Nedenleri ve Önlemek

  Burun kanamasının nedenleri nelerdir?
  Kanamalar burnun kendisine ve vücudun genel hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
  • Burnun kendisine bağlı kanamalar:
  • Kabuklanma nedeniyle sürekli parmakla burun temizliği sonucunda burun orta bölmesinin ön kısmındaki kolay kanayan bölgenin tahriş olması kanama nedenidir. Özellikle çocuklarda sık görülür.
  • Burun travmaları sonucunda (kazalar burun ameliyatları). Burun travmaları sonrasında oluşan kanamalar çoğunlukla kısa sürelidir. Yüzün diğer kemik dokularının da kırılması durumunda kanama daha ciddi boyutta olabilir.
  • Burun içerisinde kanama yapabilecek durumlarda (buruna kaçırılmış yabancı cisimler burun damar yapılarının aşırı derecede büyümesi -anjioma- burun içi ve komşu bölgelerin tümörleri burun difterisi).


  • Burun dışı nedenlere bağlı kanamalar:
  • Enfeksiyon hastalıkları; basit bir nezle sinüzit kızamık kızamıkçık şiddetli öksürük pnomoni tüberküloz sifilis
  • Yaşın ilerlemesiyle damar yapılarındaki bozulmalar -ateroskleroz- ve hipertansiyon burun kanamalarına yol açabilmektedir.
  • Kanama ve pıhtılaşma bozuklukları (hemofili von-Willebrand hastalığı) veya pıhtılaşmayı geciktiren ilaçların kullanımında (Aspirin gibi) kanama görülebilir.
  • Osler-Weber-Rendu sendromu (yüzde dilde dudakta burunda kalıtımsal kanamalı damar genişlemeleri)
  • Akut lösemiler (kan kanseri)
  • Alerjik burun hastalıkları
  • Ani basınç değişimleri (dalgıçlık yüksek irtifalar aşırı derecede zorlayıcı egzersiz yapma)
  • Yalancı burun kanaması (yemek borusu varislerinin kanaması boğaz duvarlarında yerleşmiş tümörlerin kanaması)
  • Kuru havalar ve ortamda kimyasal madde buharlarının bulunması kanamayı kolaylaştırır.

  Her burun kanaması aynı mıdır?
  Burun kanamaları nedenlerine kanama yerine tekrarlama durumuna ve şiddetine göre farklı özellikler gösterir. Bu nedenle kanamanın özeliğine göre yapılacak tedavi değişmektedir.

  Ön burun kanaması nasıl anlaşılır?
  Bu tip kanamada kişi oturur ya da ayakta dururken kan burun deliklerinden dışarı doğru akar; ancak kişi yatar pozisyonda ise kan burun arkasında boğaza doğru akabilir. Çoğunlukla burun orta bölmesinden daha az sıklıkla da burun yan duvarından kaynaklanır.

  Ön burun kanaması sık olursa ne yapmalı?

  Kanama burunun kuruması ve sonucunda kabuklanmanın fazla olmasından kaynaklanıyorsa (kış ayları sürekli burun damlası kullanımı radyoterapi burun içerisinden fazla doku alınmış olan operasyonlarda) ortam havası ve burun içi nemlendirilir. Bu amaçla Vazelin kullanılabilir. Kanama sık tekrarlıyorsa doktora görünmek gereklidir.

  Arka burun kanaması nasıl anlaşılır?
  Bu tip kanamada kan burun arkasından genze doğru akar. Hemen hemen daima erişkinlerde görülür (hipertansiyon damar yapısında bozulmalar). Kan çoğunlukla yutulur ya da kişi kanı ağızdan dışarı atar. Kanama şiddetliyse burun deliklerinden de dışarı kan çıkabilir. Yutulan kan miktarı fazla ise kişide bulantı ve kusma görülebilir.

  Burun kanaması tehlikeli midir?
  Burun kanamaları çoğu zaman endişe verici görünse de nadiren hayati tehlikeye yol açar. Burun damarları ince bir mukoza ile örtülmüş olduğundan vücudun diğer bölgelerine göre daha kolay kanamaya yol açar. Çoğumuz yaşamımızın bir döneminde burun kanaması ile karşılaşmışızdır. Ancak bu kanamalar genellikle sorunsuz bir şekilde geçmiştir. Yine de bazen yaşamı tehlikeye atacak derecede kanamalar olabilmektedir.

  • Acil olarak ne yapılmalıdır?
  • Burun kanatları iki parmak arasında alınarak sıkıştırılır (5 dakika kadar).
  • Oturur pozisyonda durulur ya da baş yüksekte olacak şekilde yatılır.
  • Enseye burun ve yanaklara plastik torba içinde buz uygulanır (15 dakikalık aralıklarla).


  • Kanama durduktan sonra yeniden başlamasını önlemek için ne yapılmalı?
  • Zorlayıcı hareketlerden kaçınılır (ağır kaldırmak aşırı egzersiz).
  • Burun içerisinde birikmiş pıhtı varsa sümkürülerek dışarı atılır.
  • Baş mümkün olduğunca göğüsten yüksekte tutulmaya çalışılır.


  • Tekrar kanama olursa ne yapılmalı?
  • Burun içerisindeki tüm pıhtılar sümkürülerek temizlenir.
  • Burun deliklerine 3-4 kez dekonjestan burun spreyi sıkılır (Otrivine Burnil Farial İliadin vb.).
  • Tekrar burun parmaklar arasında sıkılır.


  • Hangi durumlarda doktora veya acil servise başvurmalı?
  • Kanama durmuyorsa veya sık sık tekrarlıyorsa
  • Kanama çok şiddetliyse veya kan kaybı fazla olmuşsa
  • Kanama nedeniyle yorgunluk halsizlik göz kararması bulantı hissediliyorsa
  • Kanama daha çok burun arkasından boğaza doğru akıyorsa.

  Doktor burun kanamasını nasıl durdurur?
  Kanamanın burun önünden mi yoksa arkasından mı geldiği ilk defa mı yoksa tekrarlayan kanama mı olduğu kendiliğinden mi yoksa herhangi bir nedene bağlı olarak mı kanadığı pıhtılaşmayı uzatan ilaç kullanılması hafif ya da şiddetli olması önemlidir. Kanayan bir burunda öncelikle kanamanın yeri bulunmaya çalışılır. Bu amaçla burun içine anestezi ve damar büzüştürücü etkisi olan ilaçlar uygulanır. Daha sonra burun temizlenir ve kanayan damar bulunmaya çalışılır. Kanayan damar bulunursa gümüş nitrat veya elektro-koter yardımıyla tahrip edilir. Koterizasyon başarılı olmuyor veya kanayan damara ulaşılamıyorsa burun içerisine tampon yerleştirilir. Burun orta bölmesindeki ciddi eğrilikler bazen kanamalara yeterince etkili müdahaleyi zorlaştırır ve kanamaların devam etmesine yol açar. Bu durumda operasyonla eğriliğin düzeltilmesi gerekebilir. Burun arkasından meydana gelen kanamalar burun önüne tampon yerleştirilmesi ile kontrol altına alınamaz. Bu durumda yapılması gerekli olabilecek işlemler: Burun arkasına tampon uygulanması balonlu tampon yöntemi kanayan damarın ana dallarından uygun olanı operasyonla bağlamak ve embolizasyon yöntemidir (kanayan damarı kasıktaki arterden kateterle girip bularak içine tıkayıcı madde uygulamak).

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Burun kanamasının en sık görülen nedenleri

  Burun kanaması herkesin aklına ilk olarak kötü hastalıkları getiren önemli bir sağlık sorunu gibi görünse de birçok burun kanaması masum nedenlerden kaynaklanıyor.

  Burun kanamasının çok azı tümör ya da yüksek tansiyon gibi ciddi sorunların habercisi olabiliyor. Kanamaların yüzde 90'ı herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçiyor. Önemli olan bu ayrımı doğru yapabilmek. Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzin Akkuzu ne tip kanamaların masum ne tip kanamalarınsa tehlikeli olabileceği hakkında bilgi veriyor ve özel önerilerde bulunuyor.

  Ön taraf kanamaları masum arka taraf kanamaları tehlikeli

  Her yıl toplumun yaklaşık yüzde 5-10 unda aktif burun kanaması yaşanıyor. Bu kanamaların yüzde 90'ı kendiliğinden geçiyor. Burun mukozası çok yoğun bir damar ağı tarafından beslendiği ve dış ortamla teması yoğun olan bir bölge olduğu için sık kanıyor. Burun kanamaları burnun ön ya da arka tarafından kaynaklanabiliyor. Ön taraftan olan kanamalar genellikle daha hafif ve üst solunum yolları enfeksiyonu saman nezlesi gibi nedenlerle meydana geliyor. Tümör ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerle meydana gelen kanamalar ise genellikle burnun arka tarafından kaynaklanıyor ve yetişkinlerde sık yaşanıyor.

  Burun kanamasına yol açan 8 neden

  1- Burun karıştırma
  Özellikle çocuklarda yaşanan bu durum burun kanamasına neden olan sebeplerin başında geliyor. Ayrıca burna yabancı cisim sokma da çocukluk çağında sık karşılaşılan kanama nedenleri arasında yer alıyor.

  2- Travma
  Burun ameliyatları çarpmalar yüzme veya dalma sırasında oluşan basınç ve uzun süreli sprey kullanımı gibi nedenler de burun kanamasına neden oluyor.

  3- Burun içi eğrilikler
  Burun içindeki eğrilikler normal hava akımını bozdukları için kuruluk ve kabuklanmaya arkasından da burun kanamalarına neden olabiliyor. Ameliyatla bu problemin çözülmesi kanamalarında sona ermesini sağlayabiliyor.

  4- Isıtma sistemleri
  Özellikle kış aylarında ısıtma sistemlerinin yarattığı kuruluk ve üst solunum yolları enfeksiyon sıklığı nedeniyle çocuk ve erişkin yaş grubunda burun kanaması daha sık görülüyor.

  5- Tümörler
  Burun içerisi sinüsler ve geniz kaynaklı tümörlerde burun kanamasına neden olabiliyor. Ancak bu burun kanamaları genellikle tek taraflı sürekli ya da tekrarlayıcıdır.

  6- Hormonel nedenler
  Hamilelik döneminde kan hacmi artışı nedeniyle burun kanamalarına sık rastlanıyor.

  7- Kalp damar hastalıkları
  Hipertansiyon kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları da erişkin popülasyonda burun kanamalarının önemli nedenlerinden biridir.

  8- Kan hastalığı
  Hastanın doğuştan ya da sonradan gelişen pıhtılaşma bozukluğu ile giden bir kan hastalığı söz konusu ise burun kanaması en sık ortaya çıkan belirtilerden biridir.

  Başı asla arkaya kaldırmayın

  Burnu kanayan kişinin önce burnundan pıhtıları uzaklaştırmak oturtup başını öne eğmek burun kanadından sıkıştırarak yaklaşık 5-10 dakika baskı uygulamak gerekiyor. Baskı sırasında burun üzerine buz uygulamak da burun kanamasını kontrol altına almada yardımcı oluyor. Bu şekilde ön taraftan olan kanamaların büyük bir bölümü kontrol altına alınıyor. Toplumda yanlış bilinen başı arkaya doğru kaldırmak öğürme ve boğaza doğru akan kanla boğulma riskini artırıyor.

  Doktora başvurmayı gerektiren durumlar

  - Yoğun burun kanaması
  - Kanama nefes almayı engellemeye başladıysa
  - Tekrarlayan burun kanaması
  - Bilinen kan hastalığı
  - Bilinen kalp damar hastalığı olan yaşlı birey
  - Kan sulandırıcı ilaç kullanımı
  - Travmaya ikincil burun kanaması
  - Tek taraflı sık tekrarlayan burun kanaması

  Basit burun kanamalarını engelleyen önlemler

  - Burun karıştırma alışkanlığı olan çocuklarda tırnaklarını sık sık kesmek

  - Özel bir gereklilik yok ise aspirin ve türevi ağrı kesicileri sık tüketmemek

  - Zorlu sümkürmeden kaçınmak

  - Kuru ve soğuk kış aylarında ortamın nemlendirilmesi gerekirse burun içi nemlendiricilerin kullanılması

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Defalarca başıma geldiği için ne yapılması gerektiği konusunda profesyonelleştim artık.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bi kaç kez daldıktan sonra olmuştu. KBB doktorları engelledi bana dalmayı ama umrumda değil. Basınçtan ileride sağır olsam da burnum kanasa da dalgıçlığa devam.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Burnum kanamadı hiç ama yarın kesin kanar. Büyük konuşunca başıma geliyor hep. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş