Bir gecede ne kadar nefessiz kalıyorsunuz?İşte bu sorunun yanıtı...

Uyku sırasında saatte 5 defadan fazla ve 10 saniyeden uzun süren solunum durmasının kalp krizi felç depresyon ve konsantrasyon kaybı gibi sonuçlar doğurabileceği bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan AA muhabirine yaptığı açıklamada ''Uyku Apnesi'' bilinen uyku sırasında nefessiz kalmanın günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biri olduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Aydoğan üst solunum yolu ve merkezi sinir sisteminin tembelliği ile ortaya çıkan nefessiz kalmanın genellikle burundaki etler kıkırdak eğirilikleri küçük dil ile ilgili sorunlar bademcikteki büyüme çenenin küçük olması gibi nedenlerle ortaya çıktığını belirtti.

Üst solunum yolunun uyku sırasında tekrar tekrar tıkanması ile kendini gösteren apnenin kişinin gündelik yaşamını etkileyici hatta ölümcül riskler taşıyan sonuçlar doğurabileceğini anlatan Prof. Dr. Aydoğan şöyle konuştu:

''Uyku apnesine maruz kalan kişi gün içinde aşırı uyku hali konsantrasyon kaybı yaşar. Bunun yanı sıra sabah dinlenmeden kalkma horlama aşırı terleme sık tuvalete gitme ağızda kuruluk dikkat eksikliği konsantrasyon eksikliği depresyon da apnenin sonuçlarıdır. Uyku sırasında kalbe düzenli oksijen gitmemesi kalp krizlerine beyne oksijen gitmemesi ise felçlere neden olabilir. Bu tür şikayetler göz ardı edilmemeli kişi mutlaka uyku testine tabi tutulmalı.''

-''SAYISI VE SÜRESİ ÖNEMLİ''-


Apnenin uyku sırasında saatte 5 defadan fazla ve 10 saniyeden uzun süren solunum durması olarak adlandırıldığını belirten Prof. Dr. Barlas Aydoğan bu sayının artmasının ise hastalığın şiddetini de artıracağını kaydetti.

Apnenin tedavi öncesi olarak uzman doktor tarafından gruplandırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Aydoğan bunun için ise kişinin polisonografi denilen uyku testine tabi tutulması ve tedavisinin de test sonuçlarına göre yapılması gerektiğini bildirdi.

Polisonografi ile kişinin gece boyunca beyin dalgaları göz hareketleri solunum sayılarının kontrol edildiğini anlatan Prof. Dr. Aydoğan değerlendirmeye göre cerrahi müdahale ve ilaçla tedavi yöntemlerinin uygulandığını kaydetti.

Prof. Dr. Aydoğan uyku apnesinden korunmak için aşırı kilonun yanı sıra alkol sigara kafein içeren maddelerden de uzak durulması gerektiğini sözlerine ekledi.