Herkesin yaşamının değişik zamanlarında karşılaşabileceği burun kanaması dikkate alınması gereken bir durumdur. Çok basit bir sebepten başlayarak pek çok dahili hastalığın seyrini de ortaya çıkarabilecek olan burun kanamaları mutlaka sağlık kuruluşunda izlenmelidir. Çünkü bu durum bazı burun sinüs tümörleri gibi hayati önem taşıyan hastalıkların işareti olabilir. İyi bir KBB muayenesi ve paranasal sinüs tomografisiyle sebep kolayca teşhis edilebilir. Özellikle sigara içen ve tek taraflı burun kanaması olan 40 yaşını geçmiş hastaların bu konuda duyarlı olmaları gerekmektedir.

Burun en çok travmaya maruz kalan organların başında gelir. Burun damarlarının travmatik nedenlerle veya bir hastalığın seyri esnasında kendiliğinden çatlaması düşme darbe burun kırıkları mukoza yırtıkları şiddetli kanamalara sebep olur. Böyle bir durumda burun estetiğinde bozulmalar oluşabilir. Travmanın şiddetine göre lokal veya genel anesteziyle buruna müdahale edilir. Burun tamponları uygulanıp gerektiğinde burun alçısı yapılarak burun estetiği de düzeltilir. Bir başka burun kanaması sebebi ise dahili hastalıkların seyri esnasında karşımıza çıkar. Bunlar yaşa göre değişen neden ve faktörlerin etkisiyle oluşur. En önde gelenleri yüksek tansiyonu olan kişilerde görülen kanamalar hemotolojik hastalıklardaki hemofoli lösemidir. Trombosit eksikliği bu gruptandır. Kronik akciğer ve böbrek hastalıklarında olan kanamalar nezle grip sinüzit kanamaları artıran hastalıklardandır. Kanamalarda burun içine kanamayı durduran müdahaleler yapılırken aynı zamanda hastalığa yönelik iyileştirici girişimlerde bulunulması gerekir. Tansiyon yüksekse düşürülür.

Pıhtılaşma bozukluğu varsa taze kan veya ürünleri verilir. Kanamayı artıracak ilaçlar kullanılıyorsa bunların alımı engellenir. Kanamayı durdurabilmek için özellikle K ve C vitaminleri verilir. Hasta sakinleştirilir. Hastanede yatılmasını gerektiren vakalar yatırılıp müşahede altında tutulur.

Çocuklarda gerçekleşen burun kanamaları genellikle burun mukozasının kanlanmasının arttığı alerjik reaksiyonlardan veya nezle grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu tür kanamaların soya çekimle de ilgisi olabilir. Ayrıntılı anamnez de bu nokta dikkatle alınmalıdır. Kanama esnasında veya kanama durduktan sonra tam kan sayımı kanama pıhtılaşma zamanı sedimantasyaon testi yapılmalıdır.

Ne yapmak gerekir?

-Yazın sıkça görülen burun kanamalarına karşı günün sıcak saatlerinde durmanıza izin verilmemelidir.
-Aspirin gibi ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.
-Hasta mümkünse oturtulmalı asla yatırılmamalıdır.
-Burun içinde biriken pıhtı sümkürtülmelidir.
-Burun içine soğuk su çekilmeli ve burun kanalları parmakla sıkılarak tampon etkisi sağlanmalıdır.
-Burun kanamasıyla beraber diş eti kanamalarının olup olmadığı vücutta morarma bulunup bulunmadığı bize hastanın pıhtılaşma mekanizması hakkında ön fikir verecektir.