Boğaz ağrısının nedenleri nelerdir? Tuzlu su ile gargara yapmak boğaza iyi gelir mi? Ağızdan nefes almak boğaz ağrısına yol açar mı? Cevapları Dr. Kemal Demir veriyor...

Ağızdan nefes almayın!
“Nefes almanın tekniği olur mu?” “Nefes alma şeklim sağlığımı etkiler mi?” demeyin.Belki de boğaz ağrılarınızın sebebi burnunuz yerine ağzınızdan aldığınız nefesiniz olabilir. Nefes almak için burnunuzu yerine ağzınızı kullanıyorsanız boğaz enfeksiyonları açısından risk altında olabilirsiniz. Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Demir boğaz ağrıları ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Burnunuzdan nefes alın!
Öncelikle nefesin burundan alınması gerektiği bilinmelidir. Ağız ve boğaz nefes yolu değildir nefes alma organı burundur. Eğer burundan alınan nefes yetmiyorsa kulak burun boğaz sistemi ile ilgili bir sorunun varlığı akla gelmelidir. Burunlarındaki hava akımı yapısal ya da işlevsel bozukluklardan ötürü yetersiz olan insanlar farkında olmadan ağız solunumu yapmaktadırlar. Bu durum da boğaz rahatsızlıklarına davetiye çıkarmaktadır.

Boğazın yapısı
Boğaz dediğimiz bölge burun boşluğumuzun devamı olan geniz bölgemizle gırtlak arasında yer alıp bu iki boşluğu birleştiren dik yerleşimli bir köprüdür. Ayrıca ağız boşluğumuzun devamı da boğaza açıldığı için üçlü bir kavşak gibidir. Kaslarla çevrili bir yapıya sahiptir. Bu kaslar yutkunurken kasılarak boğazdaki içeriğin aşağı doğru itilmesini ve yutulmasını sağlar. İç yüzeyi ise mukoza dediğimiz özellikli bir örtü dokusuyla kaplıdır.

Boğazda ağrı hissi iç yüzeyini örten mukoza dokusundan kaynaklanır. Boğazımızın maruz kaldığı hastalık yapan ya da tahrişe sebep olan etkenler mukozada şişliğe ve “enflamasyon” dediğimiz özel bir duruma yol açar. Bu durum karşılaşılan olayın şiddetiyle orantılı olarak boğaz ağrısına sebep olur. Bu ağrı sadece yutkunurken ya da konuşurken olabileceği gibi süreklilik de gösterebilir.

Boğaz ağrısının nedenleri

  • Virüs bakteri ve diğer mikropların neden olduğu yeni ve eski (kalıcılaşmış) enfeksiyonlar
  • Tütün ürünleri
  • Tahriş edici gazlar dumanlar
  • Aşırı sıcak- soğuk sert yapılı ya da asitli yiyecek- içecek
  • Sürekli ve dinlenmeden konuşmak
  • Yabancı cisimle zedelenmeler (Ceviz kabuğu gibi)
  • Su ve sıvı tüketme alışkanlığında eksiklik
  • Burun tıkanıklığı nedeniyle ağızdan nefes alıp verme
  • Mide asidinin boğaza ulaşıp tahriş etmesi

Tuzlu su ile gargara boğaz ağrısına iyi gelir mi?
Boğaz ağrılarında esas tedavi şekli sebep olan durum ne ise onu ortadan kaldırmaktır. Ancak bu süreci atlatırken de kişi ağrıya katlanmak zorunda kalmaması için doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar kullanabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak o anlık olarak boğaz ağrılarına İyi gelebilir; ancak boğaz ağrınızın tuzlu su gargarasıyla kesilmesi ya da azalması iyileştiğiniz anlamına gelmez. Boğaz spreyleri doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Boğaz spreylerinin bağımlılık yaratması söz konusu değildir.

Boğaz ağrısı sık tekrarlarsa dikkat!
Boğaz ağrısı en sık üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla karşımıza çıkar. Bunun sıkça yaşanması halinde ise bu sıklığa sebep yapısal ya da işlevsel bir bozukluk olabilir. Bu araştırılması gereken bir durumdur. Ağrılar süresine nedenine ve şiddetine göre değişkenlik gösterebilir. Hatta boğaz ağrısına sebep olan hastalığınızın hangi aşamasında olduğunuza göre de değişmektedir. Bunun için birkaç saati geçen boğaz ağrıları önemsenmelidir.

Sigaranın boğaza verdiği zararlar
Sigaranın insan sağlığına etkileri sıralamakla bitmez. Sigara içeriğindeki bini aşkın zararlı ve tahriş edici yabancı maddeleri ile boğaza her nefes alış ve verişte doğrudan saldırır. Bunun yanı sıra; kanser için zemin hazırlar boğaz yüzeyinde tahriş ve temizleyici özellikteki mikroskopik yapılarda bozulmaya yol açar koruyucu salgıları kurutur uzun vadede üretimini azaltır enfeksiyonu kolaylaştırır sıcak etkisiyle damar yapısını bozar yüzey mukozasını travmatize eder kalınlaşmasına yol açar ve özelliğini kaybettirir