Kulak kiri dış kulak kanalındaki bezler tarafından üretilir. Amacı tozları ve diğer küçük parçacıkları yakalayarak kulak zarına ulaşmalarını ve kulak zarına zarar vermelerini önlemektir. Normal süreçte kulak kiri kurur ve yakalamış olduğu toz ve parçacıklarla birlikte dışarı düşer.

Sebepleri

Kulak kiri kulak kanalının derinine itildiğinde blokaj veya peklik oluşur. Kulak kiri insanların yüzde 6’sını etkilemektedir ve kulak doktorlarının en çok karşılaştığı sorundur.

En yaygın nedeni kulak temizleyicilerin kullanımıdır (veya mendil ucu gibi diğer nesnelerin). Bunlar kulak kirini kulak kanalının dibine iterler.

İşitme cihazı veya kulak tıkacı kullanan kişiler de kulak kiri blokajına en yatkın insanlardır.Belirtiler

İşitme kaybı
Baş dönmesi
Kulak ağrısı
Kulak dolu veya tıkanık hissi
Kulakta çınlama

Doktora Ne Zaman Başvurmalı

Doktora danışma vakti

Eğer evde kulak kirini temizlemede başarısı olursanız…

Eğer kulak zarınızda bir hasar olduğunuza inanıyorsanız (yakın zamanda meydana gelen bir enfeksiyon yaralanma yüksek ses veya tüplü dalmada basınç değişimi)
Kulaktan akıntı geliyorsa
Şiddetli ağrı ateş veya sürekli işitme kaybı varsa

Hastaneye gitme vakti

Etrafınız fırıl fırıl dönüyorsa dengenizi yitiriyorsanız yürüyemiyorsanız
Sürekli kusuyorsanız ateşiniz yüksekse
Aniden işitme kaybı olduysa

Muayene ve Testler
Bir doktor belirtilerinizi dinleyip ardından bir otoskop ile kulağınızın içine bakarak kulak kiri blokajını tespit edebilir.

Evde Tedavi

Kulak zarınızda tüpler konmamışsa kulak zarınızda delik yoksa kulak kirini evde temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Debrox veya Murine gibi kulak kiri yumuşatan reçetesiz ilaçlar veya ılık mineral yağ etkilenmiş olan kulağa konabilir ve yaklaşık 5 dakika sonra boşaltılabilir.
Kulağa nazikçe ılık su sıkmak için bir şırınga kullanılabilir. Kulak kirlerini temizlemek için eczanelerden alet de satın alınabilir. Kulak zarının hasar görmemesi için suyun kulağa sert fışkırtılmaması önemlidir.
Kulak mumu tavsiye edilmez. Kulak için kullanılan bu mum parafin balmumu ve kumaştan yapılmış içi boş koni şeklindedir. Bezli uç kulağın içine konur ve bir yardımcı öteki ucu yakar bunu yaparken saçların tutuşmamasına dikkat etmek gerekir. Teoride alev yandıkça bir kulak içindeki kiri temizleyen bir vakum yaratılır. Ne var ki sınırlı klinik deneyler hiçbir vakum yaratılmadığını ve hiç kulak kirinin temizlenmediğini gösteriyor. Dahası bu uygulama ciddi yaralanmayla sonuçlanabilir.

Tıbbi Tedavi

Doktorunuz küret denilen küçük plastik bir kaşık kullanarak veya kulağınızı ılık su sodyum bikarbonat veya diğer reçeteli güçlü kulak damlalarıyla kulak kirini temizleyebilir.

Komplikasyonlar

Kulak zarının delinmesi

Ortakulak iltihabı

Dış kulak enfeksiyonu (Yüzücü Kulağı)

Akustik travma yüzünden kalıcı işitme kaybı


Önlem
Kulak kiri blokajı pamuk uçlu kulak kiri temizleyicilerinden veya diğer tip temizleyicilerin kullanmaktan kaçınarak önlenebilir. Çünkü bu cisimler kulak kirini kanalın derinlerine itebilmektedir.
alıntı