Ses kısıklığının en sık sebeplerinden biridir. İyi huylu kansere bağlı olmayan diğer ses kısıklığı nedenleri ise virus enfeksiyonuna bağlı papillomlarses teli kisti sulcus vokalis damarsal genişlemelerses teli polibidir.

Ses teli nodülü ses telinin iç kısmında yüzeyel büyüyen iyi huylu ses travmasına bağlı oluşan bir hastalıktır. Genellikle iki taraflıdır ve ön 1/3 ile arka 2/3 kesişim noktasında bulunur. En sık 20-50 yaş grubunda görülür. Çocuklarda da sık görülmektedir.

Ses teli polipleri ise genelde tek taraflı saplı ve jelatinimsi büyümelerdir. Ses tellerinin aşırı sert kullanımı kanamalara daha sonra da polip oluşumuna yol açar.

Bu hastalıkların oluşmasında en sık sebep sesin kötü kullanımıdır. Uzun süreli konuşma aşırı yüksek tonda uzun süre konuşma uzun süren öksürükler boğaz temizleme alışkanlığı sesin kötü kullanımına örnek durumlardır.

Hastalığın belirtileri ses değişikliği ses kısıklığı ve konuşurken güçlük çekme gibi belirtilerdir.

Şikayetleri olan hasta KBB hekimine başvurmalıdır.

Endoskopik ve videostroboskopik yöntemle tanı konur.

Tedavisi ses terapisi hazırlayıcı nedenlerin ortadan kaldırılması(reflü tedavisi bol sıvı ile hidrasyon sağlanması sesin kötü kullanımının önlenmesi) ve cerrahi yöntemlerdir.


Dr. Erkan UYGUR Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları