Akut faranjiten başta Streptococcus pyogenes denilen bakterilerçeşitli bulaşıcı hastalıkların neden olduğu yutak bölgesindeki iltihaplanmadır.Detaylar çin makelemize bakabilirsiniz...


Akut farenjitin en sık rastlanan nedenleri başta Streptococcus pyogenes türü olmak üzere bakteriler bazı virüsler ve çeşitli bulaşıcı hastalıklardır.Çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. Yutakta kısa sürede şiddetli kızarıklık ağrılı yutma ya da yutma güçlüğü yüksek ateş genel halsizlik boyun lenf bezinde şişme görülür. Aftlı farenjit – En çok diş çıkarma çağındaki çocuklarda olmak üzere hemen her zaman ağıziçi iltihabıyla (stomatit) birlikte görülür. Hastalık aft biçimindeki tipik lezyonların çoğunlukla aniden ortaya çıkmasıyla başlar.

Aftlar mercimek büyüklüğünde beyaz renkte birbirinden ayrı ya da gruplar halinde birleşmiş genellikle çevresinde kırmızımsı bir alan bulunan oval lekelerdir. Bunlar yanma duygusuna tükürük salgısının artmasına ve yutma güçlüğüne yol açar; 1-2 haftada geçer ama genellikle yeniden ortaya çıkar.

Akut Farenjit ' in Tedavisi :

Akut farenjit te sıcak sifalı çay içilmesi iyi gelir. Akut farenjite virüslerin neden olduğu düşünüldüğünde antibiyotik verilmesi gerekli değildir. Ancak sıklıkla virüslerin yaptığı iltihaba bakterilerde eklendiğinden antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltmaktadırlar (Antibiyotik ilaçlar patolojik "hastalık yapıcı" bakterileri zararsız hale getirdiği gibi bağırsaklardaki faydalı bakterileride yok eder Buda uzun vadede sindirim bozukluklarına sebep olur).

Antibiyotiklerin yanısıra ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler burun açıcı spreyler öksürük kesiciler ve ağız gargaraları (tuzlusu ile gargara olabilir) kullanılabilir.Bunun yanında yukarıda sayılan etkileri veren antiviralanti enflamatuar bağışıklık güçlendirici özellikleri ihtiva eden ;ekinezyameyanköküdevedikeni gibi bitkilerde kullanılabilir.

alıntı