Kronik öksürüğün sebebi eğer sinüzit ise akıntı azaltılıp antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer öksürüğün nedeni eğer kronik bronşit ise bronşiti ortadan kaldıracak inhalleler yada antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer öksürüğün sebebi sigara ise sigaralı ortamdan uzak durmak en önemli tedavi yöntemidir. Bol sıvı almak uzamış öksürüğün en önemli tedavilerinden bir tanesidir. Çünkü zorlanarak çıkarılan balgamı su çözüp çıkmasını kolaylaştıracaktır. Uzayan öksürüğün sebebi tüberküloz ise tüberküloz tedavisi ayrı bir tedavidir altı aylık bir tedavi dönemi vardır. eğer kötü hastalıktan kaynaklanıyorsa öncelikle hastalığı tespit etmek hastalığın neden olan sebep akciğer kanseri ise akciğer kanserinin evresini tespit etmek önemlidir. Uzayan öksürüğün nedeni basit bir ilaç kullanımı ise ilaçtan uzak durmak tedavi prensibidir. Viral veya bakteriyel bronşit ise öksürüğün sebebi virüse yönelik antiviral tedaviler veya bakteriye yönelik anti bakteriyel antibiyotik tedavileri yeterli olacaktır. Semptomları rahatlatmak çok önemli çünkü hasta şiddetli ağrılar sökmekte zorluk çektiği balgam ve ateş eşlik edebilir bunun için bunlara uygun destek verici tedavi yöntemi uygulanır.

Kronik öksürüğe kişi kendi başına bir tedavi yöntemi uygulamamalıdır. Başlangıçta semptomlara iyi gelecek yöntemler uygulanabilir fakat öksürük bir haftayı geçmesine rağmen devam ediyorsa mutlaka bir uzmana gözükmek gerekir çünkü bundan sonra gelişebilecek komplikasyonlar daha uzun ve şiddetli tedaviye ihtiyaç duyabilir. Doktora başvurup doktorun hastaya önereceği röntgen kişi tarafından ret edilmemelidir. Yapılacak en önemli tetkik röntgendir. Röntgen sonucunda bir şeyden şüphe edildiği zaman akciğerlerin kesit kesit gösterimini sağlayan tomografiler öksürüklerin nende kaynaklandığı tespit etmede çok etkili bir yöntemdir. Eğer sinüzit nedenli olduğu düşünülüyorsa öksürüğün sinüs tomografileri çekilir reflü düşünülüyorsa gastroskopi yapılır. Alerji nedenli olduğu düşünülüyorsa alerji testleri yapılabilir.

Kronik öksürüğe neden olan faktörler

Üç haftayı geçen öksürüklere kronik öksürük teşhisi konulmaktadır. Kronik öksürüklerin basit nedenleri olabileceği gibi komplike nedenleri de olabilir. En kötü hastalıklar akciğer kanseri ses telleri kanseri bronş kanseri gibi hastalıklar uzamış öksürüklere nende olabilir. Fakat bunların arkasında başka belirtilerde vardır tek belirti uzamış öksürük değildir. Tedaviye rağmen cevap alınamayan zaturrelerde de uzamış öksürüklere neden olabilir. Bunun sonucunda akciğer apseleri bazı kistlik akciğer hastalıkları görmek mümkündür uzamış öksürüklerin arkasında. Devam eden öksürüklerde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Kişi kendi kendine tedavi yöntemi uygulamamalıdır. Çünkü basit yöntemlerin uygulanma dönemi geçmiştir ilk olarak hemen doktora başvurulmalıdır. Doktora semptomlar anlatılmalı kullanılan ilaçlar söylenmelidir. Doktor şikayetleri dinledikten sonra akciğer röntgeni uygular hastada. Eğer akciğer röntgeninde belirgin bir şey yoksa o zaman devam eden öksürüğün basit nedenleri olan sinüzit reflü alerjik kaynaklımı diye araştırma yapılır. Sinüzitlerde uzamış öksürüklerin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bunun yanında mutlaka baş ağrısı burunda tıkanıklık kulaklarda basınç artışı gibi bir takım semptomlarda buna eşlik eder sinüzitte. Reflü de ise bazen sırta vuran şiddetli ağrılar göğüste yanmalar buna eşlik edecektir. Astımda nefes darlığı hırıltılar olacaktır. Hepsinin ayrı ayrı bulguları vardır.