boğaz ağrısı

Havasızlıktan toz sigara içmek burun tıkanıklığı dişeti iltihabı gibi nedenlerden kaynaklanır.

boğaz iltihabı
Tıp dilinde farenjit veya anjin adı verilen bu hastalığın nedenleri; nezle ve grip gibi ateşli hastalıklarla havadaki zararlı maddeler sinüzit alkol veya sigaradır. Yapılacak ilk iş istirahat etmektir. Mümkün olduğu kadar az konuşmak da yararlıdır.

afoni
Ses kaybı. Kısmi veya tam olabilir. Afoni sebepleri genellikle konuşma kaslarını kontrol eden sinirlerin hastalığı veya zedelenmesi boğaz gırtlak hastalıkları veya nörozdur. Histerik afoninin nedeni şuuraltı hiç konuşamamak veya özel bir durumda konu

ateş
Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir. Vücut sıcaklığı bedenin her yerinde aynı değildir. Örneğin; termometre ağıza konulduğunda görülen ısı koltuk altına konulduğunda gösterdiği ısıdan 05 derece daha düşüktür. Diğer taraftan vücut ısısı gün boyunca da 05 derece oynar. Sabahın erken saatlerinde ısı düşük akşam saatlerinde yüksektir. Vücut ısısı 362 - 375 arasında ise normaldir. Ateşle birlikte; üşütme titreme baş ağrısı bunalma huzursuzluk vücut kırgınlığı iştahsızlık kabızlık sayıklama havale veya koyu renkli idrar çıkarmada görülebilir. Ateşin nedeni genellikle soğuk algınlığı grip bademcik iltihabı boğaz ağrısı bronşit sinüzit kulak iltihabı bağırsak iltihabı veya böbrek hastalıklarından biri olabilir. Bu nedenle tedaviden önce nedeni tespit etmek gerekir.

çocuk felci
Omuriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sonucu felçle neticelenen bir hastalıktır. Tıp dilinde poliomelitis denir. Bilhassa yaz ve sonbahar aylarında görülür. Nedeni bir çeşit virüstür. Lağım sularının yiyeceklere bulaşması sineklerin taşıdığı mikroplar hastalığa yakalanmış kişinin ağız ve burnundan çıkan damlacıklarla bulaşır. Çocuk felcine küçükler yakalanabileceği gibi büyükler de yakalanabilir. Hastalık mikrop kapıldıktan 7-21 gün içinde ortaya çıkar. Hastada ateş baş ağrısı boğaz ağrısı kusma yorgunluk boyunda kasılma ve sırt ağrıları vardır. Hastalığın ilk günlerinde gerekli tedaviye başlanmazsa özellikle kol ve bacaklarda felç görülür. Hastalığın başlangıcında hastayı diğer kimselerden ayırmak ve yatırmak gerekir. Çocuk felcinden korunmak için Salk aşısı veya Sabin aşısı yaptırmak gerekir. Bu aşının ilki çocuk 6 aylık olmadan önce ikincisi ilk aşıdan 2 ay sonra üçüncüsü ikinci aşıdan 6 ay sonra yapılır. 5 ve 15 yaşlarında da tekrarlanır. Tedavi için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

frengi
Zührevi bir hastalıktır. Bulaşıcıdır. Tıp dilinde sifilis denir. Frengili kadının doğurduğu çocuğa doğuştan geçmesi şekli istisna edilirse; hemen hemen her zaman cinsel ilişkiyle geçer. Mikrop vücuda girdikten 3 hafta sonra belirtilerini göstermeye başlar. Mikrobun vücuda girdiği yerde yani erkeklerde peniste kadınlarda vajinada Şankr adı verilen bir yara meydana gelir. Bu yara dudakta meme ucunda makatta veya parmaklarda da görülebilir. Zamanla akıntılı bir yara haline gelip; çevresi kızarır ve sertleşir. Mikrobun vücuda girmesinden 6-12 hafta sonra hastada; baş ağrıları ateş boğaz ağrısı deri döküntüleri ve iştahsızlık görülmeye başlar. 6 ay sonra ise mikrop vücudun belli başlı organlarına oturur. Tedaviye en kısa zamanda başlanması gerekir.

gülhatmi
Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Nezle ve öksürükten kaynaklanan şikayetleri giderir. boğaz bademcik ve diş eti iltihaplarında kullanılır. Barsak iltihaplarında etkilidir.

incir
Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Bronşit öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Enerji verir.

isteri

Psikonevrozlar grubuna giren bir çeşit hastalıktır. Tıp dilinde babinski hastalığı veya pithiatisme adı verilir. Hastalığın belirtileri; hastanın sosyal ve entellektüel seviyesine göre değişir. Hastanın gayesi çevresinin ilgisini üzerine çekmektir. Bunun için aşağıdaki şikayetlerin biri veya birkaçı birden görülebilir. Hastada; ağrılar baş dönmesi bayılma iştahsızlık titreme boğazında düğümlenme duygusu kaslarda gerilme geçici körlük sağırlık herhangi bir uzuvda uyuşma hafıza kaybı görülür. Tedavinin temeli telkindir.

jugulum
Boyun veya boğaz

kızıl
Kendine has bir deri döküntüsü ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde scarlatina denir. Nedeni bademciklere yerleşen bir çeşit mikroptur. Hastalık aniden ortaya çıkan baş ağrısı titreme boğaz yanması bulantı ve havale ile başlar. Ateş yükselir. Nabız hızlanır ve bademcikler de şişer. Bu belirtilerin ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra ağız çevresi hariç vücudun diğer yerlerinde kırmızı lekeler belirir. Dilin üstü de beyaz bir tabakayla kaplanır. Bu tabaka 3 gün sonra kalkar ve dil ağaç çileği görünümünü alır. Hastalık en fazla 6 hafta içinde geçer. Bulaşmayı önlemek amacıyla hastanın odası ayrılır. Başkaları ile görüşmesi engellenir. Odası sık sık havalandırılır. Sulu ve sindirilmesi kolay yiyecekler verilir. İyi tedavi edilmezse böbrek iltihabına neden olabilir.

kitre
Tragacantha boğaz hastalıkları ve iltihaplarında koruyucudur.

nezle

Burun içindeki ince zarın üst solunum yollarının virütik iltihaplanmasıdır. Nezle bulaşıcıdır. Hastada burun akıntısı hapşırma boğaz ağrısı baş ağrısı öksürük bazen de ateş görülür. 1-15 gün devam eder. İyi tedavi edilmezse müzminleşir. Tedavinin ilk şartı istirahat etmek ve kalabalık yerlerden uzak kalmaktır.

öksürük

Çoğunlukla göğüs boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkan öksürüktür 3 grupta toplanır. - Kuru öksürük Nezle boğaz iltihabı bademcik iltihabı fazla sigara içmek sindirim bozuklukları gastrit ishal kabızlık bağırsak solucanları kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanmasından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır yani kuru öksürüktür. - Nöbet şeklinde gelen öksürükBu çeşit öksürük boğmaca veya ciğer şişmesi; gırtlak veya hava borusunun tahriş olması veya astımdan kaynaklanır. Bu çeşit öksürükte pek az balgam görülür. - Balgamlı öksürük Bu çeşit öksürük sık sık tekrarlar. Hastada hırıltı vardır. Balgam çıkarır ve nefesini dışarı vermekte zorluk çeker. Balgamlı öksürük; Bronşit astım sinüs iltihabı müzmin sinüzit kalp hastalıkları veya tüberküloz'un bir işareti olabilir. Öksürük nasıl olursa olsun ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır

salgın menenjit

Menegokok adı verilen bir çeşit mikrobun; beyin zarına yerleşmesi ve orada iltihaplanmalar meydana getirmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Hastalık boğazlarında mikrop taşıyan hastalar veya kendileri hasta olmadıkları halde boğazlarında menenjit mikrobu taşıyan sağlam kimseler tarafından bulaştırılır. Hastalık çoğu kere üşüme titreme ve ateşin birdenbire yükselmesiyle başlar. Halsizlik başağrısı ve kusma görülür. Dudak ve burun deliklerinin kenarlarında uçuklar belirir. Gözlerini açmakta zorluk çeker. Bir süre sonra ensesi sertleşmeye ve başını öne eğememeye başlar. Hiç vakit geçirmeden tedaviye başlamak şarttır. Aksi halde ölümle sonuçlanabilir. Bu günkü tedavi yöntemleri sayesinde hastanın sağlığına kavuşması mümkündür. Salgın menenjit salgını sırasında sağlıklı kimseler hastalarla görüşmemelidir. Kalabalık yerlere gidilmemelidir. Bütün vücudun özellikle ağız ve burunun temiz tutulması gerekir.

ses kaybı
Sesin tamamen kaybolmasına tıp dilinde afoni denir. Tam veya kısmi olabilir. Nedeni boğaz veya gırtlak hastalıkları konuşma kaslarını kontrol eden sinirlerin hastalanması veya sinir bozukluğudur. Tedaviye geçmeden önce gerçek nedeni bulmak gerekir. 1-2 gün içinde geçmeyen ses kayıplarında doktora başvurmak gerekir.

ses kısıklığı

boğaz veya gırtlağın dışarıdan gelen organizmalar tarafından istila edilmesi sonucu ortaya çıkar. Nedeni soğuk algınlığı bağırmak çok konuşmak boğazı tahriş edici duman veya benzeri gazlar veya boğaz iltihabıdır. Kısa sürede geçmeyen ses kısıklığında doktora başvurmak gerekir.