OTİTİS MEDİA (ORTA KULAK İLTİHABI)
Hekime muayeneye giden çocuklarda en sık teşhis edilen hastalık orta kulak iltihabıdır. İlk üç yaşlarına kadar bütün çocukların yaklaşık üçte birinde orta kulak iltihabı oluşmaktadır. Orta kulak iltihabı aynı zamanda çocuklardaki işitme kaybının en sık sebebidir.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Kulak zarı ve kemikçiklerinden oluşan orta kulak bölümünün mikrobik iltihabına verilen isimdir. Bir veya iki kulakta birden olabilir.

Çocuklarda sık görülmesine rağmen yetişkinlerde de görülebilir. Sıklıkla kış ve ilkbahar başlangıcında görülür.

Önemli midir?

Evet oluşturduğu işitme kaybı bunun sonucu olarak çocukta öğrenme kapasitesinin azalmasına ve konuşmasının gecikmesine yol açtığı için önemlidir. Şiddetli kulak ağrısına yol açabildiği özellikle kulak kemiği ve baştaki diğer bölgelere yayılabileceği için de önem arzeder.

Mamafih gerekli ve düzenli bir tedavi uygulanırsa önemli değildir ve işitme hemen hemen her zaman düzelir. Bundan dolayı orta kulak iltihabının teşhis edilmesi ve tedavinin hemen başlaması çok önemlidir.

Orta Kulak Nasıl Çalışır?

Orta kulak dış kulak yolundan kağıt inceliğindeki kulak zarı ile ayrılan ve bezelye büyüklüğünde içi hava dolu olan bir boşluktur. Orta kulakta kulak zarı ile iç kulak arasındaki üç kemikçik bir nev'i köprü oluşturmuştur. Ses dalgaları kulak zarına çarptığı zaman zarla birlikte bu üç kemikçik de titreşir ve iç kulağa yansıyan dalgalar burada beyine gönderilen sinir uyarılarına dönüşür.

Sağlıklı orta kulakta kulak dışındaki (atmosferik) basınç kadar basınca sahip hava bulunur böylece zar ve kemikçikler serbestçe titreşebilir. Burun arkası boşluktan (geniz) orta kulağa uzanan ve "östaki borusu" diye isimlendirilen bir boru vasıtası ile orta kulak havalanır. Esnediğiniz veya yutkunduğunuz zaman kulağınızda "çıt" şeklinde bir hava sesi duyarsınız bu demektir ki hava basınçlarını eşitlemek için bu borudan orta kulağa bir hava geçişi olmuştur. Bu olay her gün binden fazla kez kendiliğinden tekrarlanır.

Orta Kulak İltihabına Ne Yol Açar?

En sık olarak ağız veya burundan giren östaki borusu vasıtasıyla orta kulağa ulaşan mikroplar yol açar. Grip nezle alerji sinüzit veya soğuk algınlığı gibi durumlarda östaki borusu da şişer ve tıkanır böylece orta kulağa hava geçemez ve orta kulak temizlenemez. İltihap sırasında kulak ağrısı kızarık kulak zarı zarın arkasında püy toplanması görülür.

Bazen kulak zarı delinir ve iltihap kulak dışına akar. Fakat çoğunlukla östaki borusu açılamadığı için kulak akıntısı orta kulakta birikir. Buna "orta kulakta sıvı birikimi" denir ve sıklıkla sürekli bir hâl alır. Ağrılı ateşli orta kulak iltihabı geçtikten sonra bu sıvı burada haftalar aylar hatta yıllar boyu kalabilir. Daha da kötüsü sıvının varlığı mikropların burada rahatça çoğalmalarına yol açarak sık orta kulak iltihabına da sebep olur.

Orta Kulak İltihabının Şikayetleri Nelerdir?

En sık şiddetli kulak ağrısı olur. Kişi kulakta basınç tıkanıklık hisseder. Kulak ağrısını tarif edemeyen çocuklar etkilenen kulaklarını çeker veya kaşırlar. Özellikle çocuklarda ağrı ile birlikte ateş de olur.

İşitme çoğunlukla azalmıştır. Bu olay orta kulaktaki sıvının kemikçiklerin titreşimlerini azaltmasından kaynaklanır. Uygun tedavi ile bu sıvı kaybolur ve işitme eski hâline döner. Uygun tedavi edilmezse maalesef sürekli bir işitme kaybı gelişebilir.

Kulak Burun Boğaz Muayenesinden Ne Beklemeli? Muayene esnasında kulak burun boğaz hekimi kulak zarını rengini akıntı varsa bunun karakterini değerlendirir.

Aynı zamanda muayene ile tespit edilemeyen bulguların ortaya konması için iki test yapılabilir. Bunlardan biri işitme testidir (odyogram). Bu testte kulağa değişik şiddette ve tonda sesler verilerek ne kadar işittiği tespit edilir. Diğer test ise orta kulak basıncını ölçen bir testtir (timpanogram). Bu testle östaki borusunun ne kadar çalıştığı anlaşılmaya çalışılır. Bu iki test hekime hastalığın boyutu ve uygun tedavinin seçimi hakkında yardımcı olur.

Siz hekime çocuğunuzun muayene ve testler sırasında uslu durmasını sağlayarak yardımcı olabilirsiniz. Çocukları "İlaçlarını içmezsen doktor sana iğne yapacak" gibi sözlerle korkutmazsanız çocuklar genelde "açıklandığı" zaman muayeneden korkmazlar. Aynı zamanda tedavinin düzgün yapılması ve randevulara zamanında gelmeniz gerekir.

İlaçların Önemi:

Hekim çocuğunuz için bir veya birden fazla ilaç reçete edebilir. Biri mikroplara karşı savaşan antibiyotik olabilir. Antibiyotik iltihabın azalmasını sağlayarak kulak ağrısına iyi gelse de iltihabın tam olarak geçmesi uzun zaman alabilir. Uygun tedavi 10 ile 14 gün olabilir bu yüzden çocuğunuzun tam olarak tedavi aldığından emin olunuz. İlacın kullanma tarifini tam olarak anlayınız.

Hekim yardımcı ilaçlar da yazabilir bunlar birbirini destekleyerek daha çabuk iyileşmeye yardımcı olabilirler.

İlaçlar hakkında en ufak bir şüphe duyarsanız veya şikayetler yeterli zamanda geçmezse lütfen hemen doktorunuzu arayınız.

Diğer Hangi Tedaviler Gerekli Olabilir?

Çoğu orta kulak iltihabı uygun ilaç tedavisi ile düzelir. Bazı durumlarda hekim diğer tedavileri de öngörebilir. Meselâ kulak zarı çizilerek iltihap dışarı akıtılabilir. Bu hem ağrının hemen azalmasına hem de iyileşmenin çabuk olmasına yardımcı olur. Delik birkaç gün içerisinde kendiliğinden kapanır. Mamafih iltihap tam geçmeden kulak zarı kapanacağı için sıvı tekrar birikebilir. Bunun üstesinden gelmek için kulak burun boğaz hekimi kulak zarına çok ufak bir havalandırma tüpü takabilir. Bu tüp orta kulak basıncı ile hava basıncını eşitleyerek kişinin işitmesine yardımcı olur.

Kulak burun boğaz hekimi orta kulak iltihabı ve östaki borusu iyileşinceye kadar zarda kalacak bir havalandırma tüpü seçer. Bu süre haftalar hatta aylar olabilir. Tüp hiçbir şikayete sebep olmaz çocuğun işitmesinde belirgin bir artış olur ve orta kulak iltihabının sıklığı oldukça azalır.

Orta kulak iltihabı sürekli olarak mikrop barındıran geniz eti ve bademcik sebebi ile tekrarlayabilir. Şayet böyle olursa hekim geniz eti ve bademcik operasyonu da önerebilir ve bu operasyonu havalandırma tüpü takarken de yapabilir.

Alerjiler de tedaviye ihtiyaç gösterebilir.

Unutmayın... Orta kulak iltihabı uygun şekilde tedavi edildiği zaman endişe verici değildir. Hekiminizin yardımı ile çocuğunuzun daha iyi duymasını ve iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Hekiminiz çocuğunuzun tamamen iyileştiğini söyleyinceye kadar tedavi planını iyi takip ettiğinizden emin olunuz.